ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

Η Έκθεση

Η κύρια δραστηριότητα του Μουσείου είναι η ανάπτυξη και η λειτουργία της μόνιμης έκθεσης για την ιστορία της πόλης. Λόγω του περιορισμένου εκθεσιακού χώρου αλλά και της χρονικής εγγύτητας της δικτατορικής περιόδου, η έκθεση θα αναπτυχθεί μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 1960, όταν όχι μόνο αυξάνεται ο πληθυσμός αλλά μεταβάλλονται η κουλτούρα και ο τρόπος ζωής της πόλης.

Οι βασικές ενότητες της έκθεσης αφορούν στα μεγάλα κεφάλαια της ιστορίας του Βύρωνα:
·         Στη γέννηση της πόλης και την ολοκλήρωση της ως το 1940 με την μεταφορά των μικρασιατικών -κυρίως- πληθυσμών, του πολιτισμού και των παραδόσεων τους.
·         Στην πολεμική δεκαετία του 1940 και το εκκρεμές από τον ενθουσιασμό του Ελληνοϊταλικού πολέμου, στο δράμα της Κατοχής, στο έπος της Αντίστασης και στην τραγωδία της εμφύλιας σύγκρουσης.
·         Στην ανασυγκρότηση και στην μετάβαση από τον Προσφυγικό στον μεταπολεμικό Βύρωνα, με έμφαση στην καθημερινή ζωή και στον πολιτισμό της.
Συμπληρωματικά αναπτύσσονται θεματικές που αφορούν στην καθημερινή ζωή, στην σχέση με το περιβάλλον, στη συλλογική δράση, στην πολιτιστική παραγωγή και στις μεγάλες προσωπικότητες της πόλης.
Την έκθεση υποστηρίζουν οι ψηφιακές συλλογές και τα διαδραστικά γεωγραφικά εκθέματα που τοποθετούν στο χώρο τους ανθρώπους και τη δράση τους.
Σε τακτά χρονικά διαστήματα αλλαγές στα φυσικά και ψηφιακά εκθέματα, οι εκπαιδευτικές και καλλιτεχνικές δράσεις του Μουσείου ενθαρρύνουν το κοινό να επισκέπτεται τον χώρο ξανά σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Κατηγορίες: ΙΣΤΟΡΙΑ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ

Αθλούμαι σημαίνει βελτιώνω τη ζωή μου.

Πολλές φορές ως γονείς έχουμε αναρωτηθεί, ‘’τι θα ήταν καλό το παιδί μου να κάνει’’, ‘’να ασχοληθεί με κάποιο άθλημα ή με κάτι άλλο’’. ‘’πώς το παιδί μου θα επωφεληθεί από τον αθλητισμό’’.Αυτές είναι συχνές ερωτήσεις, ιδιαίτερα ανάμεσα σε νέους γονείς ή ανθρώπους που έρχονται σε επαφή πρώτη φορά με τον αθλητισμό και τη γυμναστική.Σε αυτές τι ερωτήσεις θα προσπαθήσουμε να δώσουμε, απλά και συνοπτικά, απάντηση στηριζόμενοι σε επιστημονικά στοιχεία και διαπιστώσεις, με στόχο να διαφωτίσουμε τον ρόλο του αθλητισμού στη ζωή του παιδιού.

Ο αθλητισμός έχει αποδειχθεί διαχρονικά ότι προσφέρει σημαντικά οφέλη στην σωματική, πνευματική και ψυχική υγεία του παιδιού, του έφηβου αλλά και του ενήλικα. Η συστηματική άσκηση σύμφωνα με την επιστημονική κοινότητα βελτιώνει την ποιότητα ζωής (Warburton, Nicol & Bredin, 2006) καθώς ενδυναμώνει τις μυϊκές αλλά και τις νευρολογικές δομές, ενισχύει των συντονισμό των συστημάτων του οργανισμού όπως και μειώνει την πιθανότητα εμφάνισης χρόνιων παθήσεων. Συγκεκριμένα η άσκηση κατά την διάρκεια αρχικά της παιδικής και στη συνέχεια της εφηβικής ηλικίας κρίνεται απαραίτητη . Ιδιαίτερα έχει διαπιστωθεί πως η συμμετοχή του παιδιού σε μεσαίας έντασης αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες συνδυάζουν μυϊκή ενδυνάμωση και αερόβια άσκηση, ενισχύουν την υγεία του παιδιού. (Jansen & LeBlanc, 2010). Συγκεκριμένα κάθε είδους αθλητική δραστηριότητα (σύμφωνα με τις δημοσιευμένες έρευνες των Ortega και συνεργατών το 2008 όπως και των Watts και συνεργατών το 2012):

• βοηθάει το παιδί να αισθάνεται καλύτερα,
  • βελτιώνει τον έλεγχο του σώματος του
  • αναπτύσσει τα αντανακλαστικά τους
  • ενδυναμώνει τους μύες τους
  • διατηρεί το σωματικό βάρος του παιδιού σε φυσιολογικά επίπεδα
  • βελτιώνει την καρδιοαναπνευστική λειτουργία
  • μειώνει τις ορμόνες που προκαλούν άγχος και stress
  • αυξάνουν την αυτοπεποίθηση του παιδιού (αύξηση ορμονών ευφορίας όπως οι ενδορφίνες και οι μοναμίνες
Κατηγορίες: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Το θέατρο έχει μπει για τα καλά στις ζωές των παιδιών μας και ευτυχώς πολλά σχολεία έχουν εντάξει τη θεατρική αγωγή στο εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα , ενώ δεν είναι λίγα τα παιδιά που έχουν ως εξωσχολική δραστηριότητα το θεατρικό παιχνίδι!

Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες, η ενασχόληση των παιδιών από μικρή ηλικία με την τέχνη του θεάτρου τα βοηθά να εξωτερικεύσουν τα συναισθήματά τους και να αναπτύξουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες. Η θεατρική αγωγή στα παιδιά και τους εφήβους, επίσης,  συμβάλλει σημαντικά στη συνολική μόρφωση και εκπαίδευση τους και προσφέρει ποικιλία γνώσεων.

Κατηγορίες: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Η ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Η ολοένα και αυξανόμενη μόλυνση του περιβάλλοντος καταγράφεται από την κλιματική αλλαγή που παρουσιάζεται όλο και συχνότερα. Το φαινόμενο του θερμοκηπίου δρα σε όλο και περισσότερες περιοχές με έντονα καιρικά φαινόμενα που πλήττουν τα περισσότερα μέρη της γης με πολλά θύματα και ατελείωτες καταστροφές.

Κατηγορίες: ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ