«Γλαύκος και Ίρις»: Όλα όσα έγιναν στο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης

irisglaukos

Όταν η Ίριδα, το όμορφο λουλούδι, ερωτεύτηκε στην ακροθαλασσιά τον Γλαύκο, τον ξεχωριστό γλάρο, όλα έδειχναν ότι ο αταίριαστος αυτός έρωτας δεν θα είχε μέλλον. Η διαφορετικότητα ωστόσο δεν κατάφερε να εμποδίσει την αγάπη τους και οι δύο ήρωες παντρεύτηκαν αφού η αγάπη που τους ένωνε ήταν πολύ πιο δυνατή από όσα τους χώριζαν…

Διδακτική αξιοποίηση του παραμυθιού “Γλαύκος και Ίρις”

irisglaukos

Διαδραστική αφίσα με εκπαιδευτικό υλικό με αφορμή το παραμύθι “Γλαύκος και Ίρις” της συγγραφέως Σοφίας Νινιού. Δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning με θέμα -Η διδακτική αξιοποίηση του παραμυθιού “Γλαύκος και Ίρις”- από τους μαθητές του Νηπιαγωγείου Αρφαρών και του 2ου Νηπιαγωγείου Νέας Σμύρνης, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τις Γεωργία Τζήλου και Φωτεινή Καϊλάρη.
Οι δράσεις μπορούν να υλοποιηθούν και εξ’ αποστάσεως και δια ζώσης από γονείς και εκπαιδευτικούς.

Βρείτε τη διαδραστική αφίσα στον σύνδεσμο:

Γλαύκος και Ίρις

niniou3

niniou1

1472905 10201989858321745 531140910 n

Scratch, Λαβύρινθος

Ο ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ: Δύο φιγούρες βρίσκονται στα άκρα ενός λαβυρίνθου (ένα μαϊμουδάκι και ένα τσαμπί μπανάνες). Το μαϊμουδάκι κινείται με τα βελάκια του πληκτρολόγιου και προσπαθεί να φτάσει στο άλλο άκρο και να αγγίξει τις μπανάνες. Εάν το μαϊμουδάκι κατά την κίνησή του αγγίξει το μαύρο χρώμα του λαβύρινθου τότε πάει πάλι στην αρχή. Όταν το μαϊμουδάκι αγγίξει τις μπανάνες τότε μεταδίδει μήνυμα στις μπανάνες κι αυτές λαμβάνουν το μήνυμα κι αλλάζουν χρώματα 6 φορές.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.