Συνεργατικό παιχνίδι eTwinning

αρχείο λήψης

Στο πλαίσιο έργου etwinning με τίτλο “Act for forests” παίξαμε ένα συνεργατικό παιχνίδι με τους φίλους μας από το 1ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας. Το παιχνίδι αφορούσε στις σημαίες όλων των χωρών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Με τον τρόπο αυτό γνωρίσαμε με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο τις σημαίες των συγκεκριμένων χωρών.

Ευχαριστούμε τους φίλους μας για την υπέροχη εμπειρία!!!

Συμμετοχή στην Παγκόσμια Σχολική Συμμαχία

0

Το νηπιαγωγείο μας έγινε μέλος της διεθνούς οργάνωσης ‘Global School Alliance” που στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος. Η δράση που συμμετείχε το νηπιαγωγείο μας αφορά στην προστασία των δασών.

Τα παιδιά έφτιαξαν μια αφίσα που μέσα από αυτή εκφράζουν όσο μπορούν πιο ηχηρά την ανάγκη προστασίας των δασών.

Η αφίσα αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της διεθνούς οργάνωσης ενόψει  της παγκόσμιας διάσκεψης  που  φιλοξενείται φέτος (1-12 Δεκεμβρίου) στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με θέμα την υποστήριξη των εθνών για την προστασία του περιβάλλοντος. Στη διάσκεψη συμμετέχουν οι αρχηγοί όλων σχεδόν των κρατών.

IMG 20231202 215728 216x300 1 IMG 20231129 142037

Συμμετοχή στην Ημέρα Υπαίθριας Τάξης

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 12 18 205416

Η Ημέρα Υπαίθριας Τάξης είναι ένα παγκόσμιο κίνημα για να γίνει ο χρόνος στην ύπαιθρο μέρος της ημέρας κάθε παιδιού. Σε δύο ημέρες δράσης κάθε χρόνο, οι δάσκαλοι βγάζουν τα παιδιά σε εξωτερικούς χώρους για να παίξουν και να μάθουν. Όλο το χρόνο, η κοινότητα Outdoor Classroom Day εκστρατεύει για περισσότερο χρόνο σε εξωτερικούς χώρους καθημερινά. Την τρέχουσα σχολική χρονιά συμμετείχαμε για πρώτη φορά σε αυτή την παγκόσμια δράση.

Η εμπειρία μας ήταν εξαιρετική!!! IMG 20231030 135038 IMG 20231030 135111Στιγμιότυπο οθόνης 2023 11 30 231114

Συμμετοχή στην εβδομάδα κώδικα

Η συμμετοχή μας και στη φετινή χρονιά κώδικα ήταν δεδομένη. Όπως και τα προηγούμενα σχολικά έτη έτσι και φέτος για τα παιδιά ήταν μια εξαιρετική εμπειρία.

556331-6QRTh6DMQy

Ας γνωριστούμε

Ονομάζομαι Φωτεινή Μπακαλοπούλου και αυτό είναι το πρώτο μου άρθρο στο ιστολόγιο που μόλις άρχισα να επεξεργάζομαι. Στο χώρο αυτό θα μπορούμε να επικοινωνούμε ιδέες, προβληματισμούς, και πρακτικές σε ό,τι αφορά στην Προσχολική Εκπαίδευση.