Γράμματα!!

Ενώνω το κεφαλαίο με το αντίστοιχο πεζό γράμμα (1)

Ο Ισπανός σουρεαλιστής ζωγράφος Juan Miro (1893-1983)

Ο Χουάν Μιρό  ήταν Καταλανός ζωγράφος και γλύπτης και θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες του 20ού αιώνα. Γεννήθηκε στις 20 Απρίλη στη Βαρκελώνη και 14 ετών φοιτά στην Εμπορική Σχολή. Ο πατέρας του ήταν ρολογάς και χρυσοχόος και ήταν αντίθετος με τις επιλογές του, γι’αυτό το λόγο ο Χουάν παρακολουθεί κρυφά μαθήματα στη Σχολή Καλών Τεχνών και  το 1912 γράφεται στη Σχολή Τέχνης του Νταλί.  6 χρόνια μετά, διοργανώνεται η πρώτη προσωπική του έκθεση στη Galleria Dalman, στη γενέτειρά του. Μαζί με τον Πικάσο θεωρούνται από τους πατέρες της Μοντέρνας ζωγραφικής. Εντυπωσιακά πολυδιάστατος και παραγωγικός καλλιτέχνης, υπήρξε αφηγητής μυθικών και λυρικών διηγημάτων.

Ένας ποιητής της εικόνας, σουρεαλιστής που το έργο του χαρακτηρίζεται από σημεία και σύμβολα, μεταφορικά φωτισμένα και φορτισμένα που αναδύονται απ’ τα βάθη του υποσυνείδητου. Τα οράματά του παιγνιώδη κι αλλόκοτα, περιλαμβάνοντας παραμορφωμένες φιγούρες ζώων κι οργανικές φόρμες, καθώς επίσης και παράξενες γεωμετρικές κατασκευές. Αυτές οι εικόνες φιλοτεχνήθηκαν με φαινομενική λεπτότητα, σ’ επίπεδο κι ουδέτερο φόντο, με περιορισμένη γκάμα έντονων χρωμάτων, με έμφαση στο μπλε, κόκκινο, κίτρινο, πράσινο και μαύρο.

Πειραματίστηκε με πολλά υλικά και φιλοτέχνησε λιθογραφίες, κολάζ, γλυπτά, τοιχογραφίες, κεραμικά κι υφάσματα.Του άρεσε η φύση, τα αστέρια, η γη. Μιλούσε στα βράχια και τα στοιχεία της φύσης. Στους τοίχους του εργαστηρίου του, σε διάφορα σημεία, είχε συγκεντρώσει τα πιο απίθανα μικροαντικείμενα, φωτογραφίες με μνήμες παλιών πολιτισμών, σπαράγματα της λαϊκής παράδοσης, ένα κλαδί, μία πέτρα, μια ραχοκοκαλιά ψαριού… καρτ ποστάλ, αποκόμματα εφημερίδων, βότσαλα, πεταλούδες, κοχύλια..Τα στοιχεία αυτά ενσωματώνονται στα έργα του, αποδεικνύοντας την αγάπη του για τη φύση, αλλά και τη λαϊκή τέχνη.

Το 1983, ανήμερα Χριστούγεννα, πεθαίνει στο ατελιέ του στη Πάλμα της Μαγιόρκα, σε ηλικία 90 ετών.