Μέτρα για τον covid-19 στα σχολεία

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου, τα σχολεία ανοίγουν κανονικά και με δια ζώσης διδασκαλία στις 10/1/2022.

Πολλές είναι οι αντιδράσεις τόσο από γονείς, όσο και από εκπαιδευτικούς.

Παρακάτω παραθέτουμε τον σύνδεσμο με χρήσιμες ερωτήσεις – απαντήσεις για την επαναλειτουργία των σχολείων καθώς και τις ανακοινώσεις του Υπουργείου.

Ενίσχυση αυτονομίας

Ένας από τους παιδαγωγικούς στόχους που θέσαμε φέτος είναι η ενίσχυση της αυτονομίας των μαθητών.

Σκεφτήκαμε να ξεκινήσουμε από τα πολύ απλά πράγματα και να μάθουμε να δένουμε τα κορδόνια μας!

Ετοιμάσαμε οδηγίες βήμα-βήμα για να μάθουν τα παιδιά πώς να δένουν μόνα τους τα κορδόνια τους.

Οδηγίες

Και έτσι την ώρα του διαλείμματος, δεν θα σκοντάφτουμε πλέον στα λυτά κορδόνια μας αλλά θα παίζουμε ανέμελα με τους συμμαθητές μας

Καλά Χριστούγεννα!

Όλοι ετοιμάζονται για τις γιορτές και οι μικροί μαθητές μας ξεκίνησαν τις χριστουγεννιάτικες δημιουργίες τους!Εργαστήριο Ευχών-Χριστούγεννα 2016