Χριστουγεννιάτικο Bazaar στο σχολείο μας

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μαζί με τα παιδιά με αποφάσισαν την πραγματοποίηση Χριστουγεννιάτικου Bazaar.

Δες το σχετικό άρθρο

Δημιουργίες των παιδιών

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς που ασχολήθηκαν καθώς και τα ίδια τα παιδιά που στήριξαν αυτή μας την προσπάθεια! Πουλήθηκαν σχεδόν όλα τα εκθέματά μας και τα έσοδα θα διατεθούν για καλό σκοπό.

Αφορμή για να γίνει αυτό το bazzar , αφορμή για να γίνει αυτ

Καλά Χριστούγεννα !

Η σχολική βία μέσα από τα μάτια των εκπαιδευτικών

Η λεκτική βία είναι η πιο κοινή μορφή βίας στα σχολεία μεταξύ εφήβων, σύμφωνα με τις απαντήσεις 17 εκπαιδευτικών που συμμετείχαν σε 2 ομάδες εστίασης που διοργάνωσε η ActionAid Ελλάς. Συγκεκριμένα, χαρακτήρισαν τη λεκτική βία μεταξύ εφήβων ως εκτός ελέγχου, καθώς όπως είπαν, τα παιδιά δεν φιλτράρουν καθόλου αυτά που λένε, βρίζουν και μιλάνε άσχημα ακόμα και μπροστά στους δασκάλους, δείχνοντας πως δεν κατανοούν ότι οι προσβολές αποτελούν λεκτική βία. Σύμφωνα με τους εκπαιδευτικούς, υπάρχει ένα μίγμα από είδη βίας, που ξεκινάει από λεκτική και μπορεί συχνά να καταλήξει σε σωματική, κάτι που είναι πολύ σύνηθες σε σημείο πολλές φορές να το αγνοούν όταν συμβαίνει. «Ακριβώς έξω από το σχολείο, τρεις μαθήτριες χτύπησαν τη μητέρα μίας άλλης μαθήτριας αφού πρώτα την είχαν απειλήσει λεκτικά», «δύο μαθητές στον διάδρομο του σχολείου και στην τάξη παρενοχλούσαν λεκτικά, έσπρωχναν και χτυπούσαν ένα παιδί με ειδικές ανάγκες».