Δασκάλα Ειρήνη

Ένα blog εκπαιδευτικού περιεχομένου

Ζωγραφίζοντας τις τσάντες των χριστουγεννιάτικων κατασκευών μας

Δεκ 202327
τσάντα 4

Λίγο πριν αποχαιρετιστούμε για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές, φιλοτεχνίσαμε τις χριστουγεννιάτικές μας τσάντες με τη βοήθεια της εικαστικού μας κ. Σόνιας . Μέσα τοποθετήσαμε όλα όσα κατασκευάσαμε για τα Χριστούγεννα.

Δείτε ορισμένες από τις δημιουργίες μας.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εποχιακά, Χριστούγεννα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ζωγραφίζοντας τις τσάντες των χριστουγεννιάτικων κατασκευών μας

Το δέντρο των Χριστουγέννων

Δεκ 202323
μέρα νέο

Αφού στολίσαμε το δέντρο της τάξης μας και φτιάξαμε και το δέντρο της αντίστοφής μέτρησης, σκεφτήκαμε να ασχολήθούμε με δραστηριότητες σχετικές με το δέντρο των Χριστουγέννων. Διαβάσαμε λοιπόν ένα ποίημα από το Ανθολόγιο, φτιάξαμε ημερολόγια με Χριστουγεννιάτικο δέντρο , ακούσαμε το αντίστοιχο τραγούδι και παίξαμε παιχνίδι. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Γλώσσα, Εποχιακά | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το δέντρο των Χριστουγέννων

Τα μαθηματικά των Χριστουγέννων

Δεκ 202317
1 1

Πρόκειται για ένα χριστουγεννιάτικό παιχνίδι επανάληψης για τα ζευγαράκια των αριθμών. Η ιδέα και το παιχνίδι ήρθε από την τάξη αστεράτη.

Οι μαθητές μου το χάρηκαν πολύ και τους υποσχέθηκα πως θα το παίξουμε ξανά.

Αν θέλετε να το παίξετε κι εσείς εδώ μπορείτε να βρείτε τις αναλυτικές οδηγίες.

από κάτω από: Εποχιακά, Μαθηματικά, Χριστούγεννα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα μαθηματικά των Χριστουγέννων

Οι κανόνες της τάξης μας….αλλιώς

Δεκ 202311

Ένα από τα πρώτα θέματα συζήτησης σε μία τάξη είναι οι “κανόνες” της. Στην αρχή κυρίως της χρονιάς,  εμείς οι δάσκαλοι συζητάμε με τα παιδιά και ορίζουμε- συναποφασίζουμε  αυτούς τους κανόνες. Σκοπός μας …. η εύρυθμη λειτουργία. Διαβάστε όλο το άρθρο »