Η Νέα Μειωμένη Ύλη – Πανελαδικές 2021

panellinies (1)

Δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης η νέα μειωμένη διδακτέα-εξεταστέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων υποψηφίων ΕΠΑ.Λ. και Λυκείων ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ έτους 2021

Διευκρινίζεται ότι η διδακτέα-εξεταστέα ύλη που καθορίζεται με την υπ’ αριθ. Φ6/3030/ΓΔ4/12-01-2021 (Β ́ 50 ) Υπουργική Απόφαση ισχύει για το σύνολο των υποψηφίων, δηλαδή τόσο των μαθητών/-τριών
της τελευταίας τάξης των ΕΠΑ.Λ. και των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ. όσο και των παλαιών αποφοίτων, οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021.

Δείτε εδώ το ΦΕΚ

Κατηγορίες: Πανελλήνιες εξετάσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Νέα Μειωμένη Ύλη – Πανελαδικές 2021

Η Ιστορία του internet – YouTube

html5

Κατηγορίες: A ΄Τάξη | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Ιστορία του internet – YouTube

Ο ηλεκτρονικός μας πίνακας (padlet)

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: A ΄Τάξη | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ηλεκτρονικός μας πίνακας (padlet)

Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι αιτήσεις για τις Πανελλήνιες 2021

Από Τετάρτη 25 έως και τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου, οι μαθητές καλούνται να υποβάλουν αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021.

Η παραπάνω προθεσμία αφορά μόνο στους μαθητές. Oι απόφοιτοι θα υποβάλουν την αίτηση-δήλωση σε προθεσμία που θα οριστεί και θα ανακοινωθεί μεταγενέστερα.

Ειδικότερα

Όλοι οι μαθητές της τελευταίας τάξης του ΕΠΑΛ που ενδιαφέρονται για πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα πρέπει να προβούν άμεσα και το αργότερο έως στις 30 Νοεμβρίου στις παρακάτω ενέργειες:

• Κάνουν λήψη και αποθηκεύουν στον υπολογιστή τους το αρχείο της Αίτησης–Δήλωσης ΕΠΑΛ 2021 που θα βρουν παρακάτω. Στη συνέχεια το συμπληρώνουν (μόνο τα γκρι στοιχεία) με όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου διαθέτουν
  • Για να το συμπληρώσουν σωστά, καλό είναι να διαβάσουν τις σχετικές οδηγίες
  • Τη στέλνουν στο mail του σχολείου mail@2epal-iliou.att.sch.gr, γράφοντας σαν θέμα το ονοματεπώνυμο τους. Σε αυτή την φάση δεν απαιτούνται δικαιολογητικά.
  • Ενημερώνουν τον υπεύθυνο κάθε τμήματος ότι την έστειλαν

Επιπλέον

Αν είναι υποψήφιοι για τα 3 Μουσικά Τμήματα, θα στείλουν την επιπλέον Α-Δ Μουσικά (1 σελίδα για υποβολή).

Όσοι υποψήφιοι ενδιαφέρονται για τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, τις Σχολές του Λιμενικού Σώματος και τις Σχολές της Ακαδημίας του Εμπορικού Ναυτικού πρέπει επιπλέον να υποβάλουν αίτηση απευθείας στο Στρατό, στην Αστυνομία, στην Πυροσβεστική, στο Λιμενικό ή στο Εμπορικό Ναυτικό, αργότερα και σε χρονικό διάστημα που θα ορίζεται στις προκηρύξεις που θα εκδώσουν τα αρμόδια Υπουργεία και να κριθούν ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις. Οι παραπάνω προκηρύξεις θα διατίθενται από τα Στρατολογικά Γραφεία, τα Αστυνομικά Τμήματα, την Πυροσβεστική και τις κατά τόπους Λιμενικές Αρχές αντίστοιχα.

Όσοι υποψήφιοι ενδιαφέρονται για τα ΤΕΦΑΑ και θα συμμετάσχουν φέτος στις πανελλαδικές εξετάσεις, πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσουν την επιθυμία τους για τα ΤΕΦΑΑ, ώστε να συμμετάσχουν και στις πρακτικές δοκιμασίες (υγειονομική εξέταση και αγωνίσματα).

Όσοι από τους μαθητές της τελευταίας τάξης των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ εμπίπτουν στην ειδική κατηγορία των υποψηφίωνπασχόντων από σοβαρές παθήσεις (για εισαγωγή στο 5% των θέσεων εισακτέων χωρίς εξετάσεις), θα πρέπει να αποκτήσουν πιστοποιητικό της πάθησής τους από τις αρμόδιες επταμελείς επιτροπές των νοσοκομείων, σύμφωνα με εγκύκλιο που αναμένεται αργότερα. Αυτοί οι μαθητές, εφόσον δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις, δεν υποβάλλουν τώρα Αίτηση-Δήλωση. Αν ωστόσο κάποιος από τους μαθητές/ριες με σοβαρές παθήσεις δεν είναι σίγουρος για τη συμμετοχή του στις πανελλαδικές εξετάσεις, μπορεί να υποβάλει τώρα Αίτηση-Δήλωση και στην πορεία να αποφασίσει αν θα συμμετάσχει ή όχι στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής θελήσει εντός του διαστήματος υποβολής, να τροποποιήσει την Α-Δ που υπέβαλε, τότε θα πρέπει να στείλει νέα Α-Δ με την ένδειξη «ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ζητώντας την τροποποίηση της προηγούμενης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι αιτήσεις για τις Πανελλήνιες 2021

Καλημέρα κόσμε!