Λίγα λόγια για εμένα…

Ονομάζομαι Εύα και είμαι Καθηγήτρια Πληροφορικής στον τομέα της Ειδικής Αγωγής.
Κατάγομαι από Θεσσαλονίκη και εργάζομαι στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Έδεσσας.

Είμαι Εκπαιδεύτρια στα Δ.Ι.Ε.Κ. και κατά την περίοδο εξετάσεων πιστοποίησης συμμετέχω ενεργά ως Εξετάστρια Φυσικώς Αδυνάτων, Εξετάστρια Πρακτικού Μέρους Πιστοποίησης, Βαθμολογήτρια του Θεωρητικού Μέρους καθώς επίσης είμαι Μέλος της Τριμελής Επιτροπής Ειδικών Επιστημόνων για την υποστήριξη του έργου της Κ.Ε.Ε.Π.Ε.Κ.

Είμαι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος στο πεδίο της Ειδικής Αγωγής  από το Πανεπιστήμιο της Κόρδοβα στην Ισπανία.

Έχω αποκτήσει ένα Μεταπτυχιακό Δίπλωμα ειδίκευσης στα Συστήματα Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (MSc in ICT Systems) κι ένα Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στην Ειδική Αγωγή (MSc in Special Education), ενώ έχω την επάρκεια στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα και στη γραφή των τυφλών Braille (κάτι που με έχει βοηθήσει πολύ σε σχέση με τους μαθητές μου).

Κάθε χρόνο υλοποιώ προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, καθώς οι μαθητές με αναπηρία κατακτούν ευκολότερα τις γνώσεις στο πλαίσιο της διαθεματικότητας και της χρήσης των ΤΠΕ.

Οτιδήποτε έχει να κάνει με Μαθητικά Φεστιβάλ, Διαγωνισμούς, Μαθητικά Συνέδρια προσπαθούμε να δίνουμε το παρόν, ώστε να κάνουμε γνωστές τις δράσεις των παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στην ευρύτερη κοινωνία αλλά και μέσα από αυτές τις δράσεις να «φέρουμε στην επιφάνεια» τα μικρά διαμαντάκια της τάξης μας.

Το όραμά μου ταυτίζεται με τις δράσεις του eTwinning.

« Ένα Σχολείο Χωρίς Σύνορα- Ένα Σχολείο για Όλους»

« Ένα Σχολείο Χωρίς Σύνορα- Ένα Σχολείο για Όλους»