Τι είναι τα wiki;

Τα wiki είναι ιστοσελίδες που επιτρέπουν τη συνεργασία πολλών ατόμων. Συγκεκριμένα, το περιεχόμενο μπορεί να μορφοποιηθεί από τους χρήστες και έτσι τα wiki προάγουν τη συνεργατική δημιουργία και την ανανέωση ενός δικτυακού τόπου.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

«Τα παραδοσιακά μέσα μεταδίδουν μηνύματα. Τα ιστολόγια προκαλούν συζητήσεις»

Ο Loic Le Meur αναφέρει : «Τα παραδοσιακά μέσα μεταδίδουν μηνύματα. Τα ιστολόγια προκαλούν συζητήσεις».
Σχολιάζοντας την παραπάνω αναφορά, θα έλεγα ότι τα παραδοσιακά μέσα π.χ. email, newsletter κ.α. δίνουν τη δυνατότητα μεταφοράς μηνυμάτων στο πλαίσιο μιας απρόσωπης κατά κύριο λόγο επικοινωνίας.
Αντιθέτως, η χρήση του ιστολογίου επιτρέπει τη παράθεση σχολίων τα οποία οδηγούν σε συζήτηση. Επίσης δεδομένου ότι ο επισκέπτης του ιστολογίου γνωρίζει τον δημιουργό μέσω του προφίλ του, είναι εύκολη η ανάπτυξη συζήτησης. Τέλος, υπάρχουν φορές που τα ίδια τα σχόλια μπορεί να είναι πιο ενδιαφέροντα από την αρχική ανάρτηση και να προκαλούν μια αλυσιδωτή συζήτηση μεταξύ των επισκεπτών του ιστολογίου.

Χριστούγεννα 2011

Χρόνια Πολλά και Καλά με Υγεία και κάθε Ευτυχία σε όλους!!!

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.