Αρώματα στο διαδίκτυο

Η αναζήτηση υλικού κράτησε μήνες.

Διαβάσαμε, είδαμε, ακούσαμε και τελικά προτείνουμε:  Διαβάστε όλο το άρθρο »

Μια αλυκή… θαύμα της φύσης

Αλυκή είναι μια χαμηλή παραθαλάσσια έκταση κατάλληλα διαμορφωμένη, στην οποία διοχετεύεται θαλασσινό νερό, με την εξάτμιση του οποίου παράγεται αλάτι. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Κατασκευές μαθητών Α΄τάξης Σχολ. έτος 2013-2014

maskes_apo_gypso

Εδώ μπορείτε να δείτε μερικά από τα έργα που κατασκεύασαν οι μαθητές της Α΄τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2013-2014.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Και όμως είναι μακέτα!

Παρακολουθείστε το video που θα βρείτε στη συνέχεια του άρθρου. Θα σας φανεί απίστευτο ίσως, αλλά πιστέψτε το: ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΤΑ! Σε κάποιες σκηνές μπορεί κανείς να δει το κοινό που περιεργάζεται την υπέροχη κατασκευή! Δείτε το, αξίζει!

Πατήστε εδώ για να δείτε το video.

airport_model

Έκθεση τεχνολογίας σχολ. έτους 2012-13

DSC00958Τα έργα που κατασκεύασαν οι μαθητές της Α΄ και Β΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Κορωπίου εκτίθενται από τις 23 Απριλίου 2013 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.
Διαβάστε όλο το άρθρο »

Αεροδρόμιο

Γενικές πληροφορίες

Το αεροδρόμιο είναι μία έκταση γης κατάλληλα διαμορφωμένη για την ομαλή και άνετη προσγείωση και απογείωση των αεροπλάνων, καθώς και για τη συντήρησή τους.

Το βασικότερο στοιχείο ενός  αεροδρομίου είναι ο  διάδρομος προσγείωσης  και απογείωσης (Runway).Οι διάδρομοι προσγείωσης και απογείωσης  είναι ευθύγραμμα τμήματα πλατιών δρόμων που το μήκος τους ποικίλλει ανάλογα με τα αεροπλάνα που κινούνται πάνω τους. Οι διάδρομοι χρησιμεύουν στην ανάπτυξη μεγάλων ταχυτήτων κατά την απογείωση και στη μείωση και το μηδενισμό των ταχυτήτων κατά την προσγείωση των αεροπλάνων. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εικονικά εργαστήρια

Με ένα κλικ βρισκόμαστε στον προθάλαμο των εικονικών εργαστηρίων του πανεπιστημίου του Colorado όπου έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε την επιστήμη που προτιμάμε και με ένα κλικ να εισέλθουμε. Σε κάθε επιστήμη προσφέρονται διάφορα εικονικά πειράματα. Έχουμε επίσης τη δυνατότητα επιλογής γλώσσας. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Ελληνική είναι από τις λίγες γλώσσες στις οποίες είναι μεταφρασμένα όλα τα πειράματα. Ξεκινήστε λοιπόν κάνοντας το πρώτο κλικ εδώ.

Ετικέτες: ,

Έκθεση τεχνολογίας 2014-15

CAM04359

Απίστευτο; Το διδακτικό έτος 2014-15 εκπνέει!

Και όταν το διδακτικό έτος τελειώνει, η Έκθεση Τεχνολογίας έρχεται. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Η ταυτότητά μας

Το ιστολόγιο “περί τεχνολογίας” δημιουργήθηκε με σκοπό να χρησιμοποιηθεί σαν εκπαιδευτικό εργαλείο αλλά και σαν δίαυλος επικοινωνίας.

Οι εργασίες που δημοσιεύονται είναι αποτέλεσμα προσπάθειας, προσήλωσης και κόπου των μαθητών και μαθητριών του 1ου Γυμνασίου Κορωπίου και έγιναν στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας.

Κάθε εργασία σημαίνει ενδιαφέρον,  χρόνο και αναζήτηση!

Ελπίδα μας είναι να σημαίνει και κατάκτηση!

Περιηγηθείτε για να δείτε μερικά από εκείνα που μάθαμε ψάχνοντας και μερικά από εκείνα που φτιάξαμε προσπαθώντας.

Το blog δημιουργήθηκε και ενημερώνεται από την Ελένη Τσιακάλου, καθηγήτρια Τεχνολογίας στη Μέση Εκπαίδευση.