ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΟΚΗΠΟ ΤΗΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

Όπως είχατε ήδη ενημερωθεί … την Τετάρτη 2 Ιουνίου «βγήκαμε» διαδικτυακά από το χώρο του Νηπιαγωγείου και ξεναγηθήκαμε στον Βοτανόκηπο μέσα από την γιγαντοοθόνη του σχολείου μας!!!!

Ήταν μια ΔΩΡΕΑΝ ΔΡΑΣΗ που μας ταξίδεψε και μας γέμισε γνώσεις, εικόνες και αρώματα!!!

Από την Επανομή, βρεθήκαμε στην Ναύπακτο… και προσέξτε… δεν ήμασταν μόνοι μας… ήταν μαζί μας στην ξενάγηση και παιδιά από ένα Νηπιαγωγείο της Κρήτης!!!

Πόσο χαρήκαμε όλοι που βρεθήκαμε έστω και μέσα από τις οθόνες μας!!!

Χαμόγελα, χαιρετούρες.. έκπληξη!!!

Δείτε φωτογραφίες στο επίσημο ιστολόγιο του σχολείου πατώντας ΕΔΩ.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΟΚΗΠΟ ΤΗΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

11

Μόλις σήμερα παραλάβαμε τα επίσημα βραβεία από τη συμμετοχή του σχολείου μας από το Πανελλήνιο  Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

«Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες»

που διεξήχθη την περασμένη σχολική χρονιά 2019-2020.

Σας θυμίζουμε ότι πήραμε το 1ο Βραβείο στην κατηγορία Ζωγραφιές καθώς οι μαθητές μας συμμετείχαν με τα έργα τους που είχαν ως θέμα «Κύπρος: ένα νησί χωρισμένο στα δυο»

Συγχαίρουμε για άλλη μια φορά τις μαθήτριες μας, μαθήτριες της Α’ Δημοτικού πλέον, Μπουτοβίνα Κωνσταντίνα & Παπαοικονόμου Αναστασία  που διακρίθηκαν.

Δείτε την αναλυτική ανάρτηση με προσαρτημένα τα βραβεία στο επίσημο ιστολόγιο του σχολείου, πατώντας ΕΔΩ

Κατηγορίες: ΒΡΑΒΕΙΑ, ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΗ

momus
mmca9
Τι είναι το MOMus

Πρόκειται για τον
Μητροπολιτικό Οργανισμό Μουσείων Εικαστικών Τεχνών Θεσσαλονίκης (MOMus)  και περικλείει :

• το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης – MOMus-Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Συλλογή Κωστάκη
  • το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης – MOMus-Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης-Συλλογές Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης και Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης
  • το Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης – MOMus-Πειραματικό Κέντρο Τεχνών
  • το MOMus-Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης

και

• το MOMus-Μουσείο Άλεξ Μυλωνά

Για περισσότερες πληροφορίες και δράσεις διαβάστε την αναλυτική ανάρτηση από τον επίσημο ιστότοπο του σχολείου μας πατώντας ΕΔΩ

Κατηγορίες: ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΗ

ΕΥΧΕΣ ΩΣ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

give

Πριν λίγες μέρες ο Σύλλογος Γονέων του 3ου Νηπιαγωγείου Επανομής αγόρασε και πρόσφερε στα παιδιά του σχολείου μας από ένα ξύλινο αστεράκι.

Τα παιδιά, με τη βοήθεια των δικών τους, διακόσμησαν τα αστεράκια τους μοναδικά κι έγραψαν και τις ευχές τους.

Σήμερα, ήρθε η ώρα να στολίσουμε με τα αστεράκια τα δεντράκια της αυλής μας και οι ευχές μας να φτάσουν να συναντήσουν τα αστέρια του ουρανού!!!

Παρά το τσουχτερό κρύο… βάλαμε τις μουσικές μας και το καταδιασκεδάσαμε!!! Δείτε τα στολισμένα μας δεντράκια – θάμνους!!!

Δείτε φωτογραφίες στην ιστοσελίδα του ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ πατώντας ΕΔΩ

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΥΧΕΣ ΩΣ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

E-twinning: Υποβολή δραστηριότητας Ενσωμάτωση

Δείτε με προσοχή το παρακάτω βίντεο από το YouTube:

Μπορείτε να δοκιμάσετε παίζοντας το παρακάτω παιχνίδι στο Scratch:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο E-twinning: Υποβολή δραστηριότητας Ενσωμάτωση

E-twinning: Υποβολή Δραστηριότητας Πολυμέσα

Συμμετέχουμε σε διαγωνισμό ζωγραφικής

Κατεβάστε τους όρους του διαγωνισμού

Η συλλογή των φωτογραφιών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο E-twinning: Υποβολή Δραστηριότητας Πολυμέσα

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

give

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος

το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στη δράση ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.

Τα παιδιά με αφορμή την μεγαλύτερη γιορτή αγάπης, τα Χριστούγεννα, βιώνουν την χαρά της προσφοράς και μοιράζονται έμπρακτα την αγάπη τους.

Για φέτος, σε συνεργασία πάντα με τον Σύλλογο Γονέων του 3ου Νηπιαγωγείου Επανομής, αποφασίσαμε να προσφέρουμε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Επανομής καθώς και στο πρόγραμμα ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, της Δημοτικής Ενότητας Επανομής.

Συγκεντρώνουμε λοιπόν μέχρι την ΤΕΤΑΡΤΗ, 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ στο χώρο του σχολείου:

τρόφιμα (ρύζια, ζάχαρες, αλεύρια, όσπρια, ζυμαρικά, κονσέρβες, λάδια) &

είδη υγιεινής (πάνες, σαμπουάν, μωρομάντηλα, απορρυπαντικά)

προκειμένου να τα παραδώσουμε αντίστοιχα στους υπεύθυνους του Ι.Ν. και του προγράμματος Βοήθεια στο Σπίτι.

Σας προτείνουμε να εμπλέξετε ενεργά τα παιδιά στην όλη διαδικασία από την αρχή ως το τέλος. Βγείτε μαζί για τα ψώνια, συσκευάστε τα παρέα και φέρτε τα μαζί με το παιδί στο σχολείο.

Εμείς θα συζητήσουμε και θα επεξεργαστούμε ενεργά το θέμα της προσφοράς και τη σημασία του, ιδιαίτερα τώρα τα Χριστούγεννα,κάντε κι εσείς το ίδιο με τον δικό σας μοναδικό τρόπο στο σπίτι.

Σας ευχαριστούμε όλους, εκ των προτέρων, για την όποια προσφορά σας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ