Για την Πληροφορική στην Εκπαίδευση

Ιστολόγιο που δημιουργήθηκε στα πλαίσια της επιμόρφωσης εκπαιδευτικών Β' επιπέδου

Διδακτική αξιοποίηση βίντεο (1η Συνεδρία)

Φεβ 201821

Το εσωτερικό του υπολογιστή

Σύντομη παρουσίαση των μονάδων και συσκευών που υπάρχουν μέσα στην Κεντρική Μονάδα. Βίντεο από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση (www.edutv.gr)

Διδακτική αξιοποίηση:
Τάξη: Β’ Γυμνασίου
Ενότητα 1: Γνωρίζω τον υπολογιστή ως ενιαίο σύστημα
Κεφάλαιο 2 – Το εσωτερικό του υπολογιστή

Στόχοι:

• Να γνωρίσουν τι υπάρχει στο εσωτερικό του υπολογιστή,
• Να γνωρίσουν τα επί μέρους εσωτερικά μέρη του υπολογιστή, σε τι χρησιμεύει το καθένα, ποια η βασική λειτουργία του και πως σχετίζεται το ένα με το άλλο,
• Να μπορούν να αναγνωρίζουν τα εξαρτήματα του υπολογιστή,
• Να μπορούν να προσαρμόζουν – αποπροσαρμόζουν κάποιο ή κάποια από αυτά
• Να συνεργάζονται και να επικοινωνούν σε ομάδες

Διάρκεια: 2 διδακτικές ώρες
1η διδακτική ώρα: Μετά από σύντομη εισαγωγή για το θέμα δίνεται στα παιδιά ένα φύλλο εργασίας με ερωτήσεις σχετικά με το εσωτερικό του Η/Υ (τι μονάδες περιέχει και ποιος ο ρόλος τους) το οποίο δουλεύουν σε μικρές ομάδες 2-3 ατόμων, ώστε να διαπιστωθεί η πρότερη γνώση τους πάνω στο θέμα. Αφού ολοκληρώσουν το φύλλο εργασίας συζητιούνται στην ολομέλεια τα θέματα που πραγματεύεται το Φ.Ε.
Χρησιμοποιώντας την τεχνική της ανεστραμμένης τάξης προτείνεται στους μαθητές να παρακολουθήσουν το βίντεο από το σπίτι και σε όσους δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα υπάρχει μέριμνα να το παρακολουθήσουν σε κάποιο «νεκρό» χρόνο στο σχολείο.
2η διδακτική ώρα: Σε ομάδες οι μαθητές ανοίγουν κουτιά από Η/Υ, εντοπίζουν τις συσκευές που υπάρχουν στο εσωτερικό του Η/Υ, τις αποσυναρμολογούν, κολλούν πάνω τους αυτοκόλλητα με την ονομασία τους και συναρμολογούν ξανά τον Η/Υ. Ξαναβλέπουν το Φ.Ε. και το διορθώνουν – συμπληρώνουν. Τέλος αυτοαξιολογούν την ομάδα τους ως προς την επίτευξη των στόχων.

Χαϊκού

Έπεσε ένα φύλλο. Έβαλε το καπέλο του το σκυλί και πάει…

Φάρσα της μοίρας: κάτω απ' το κράνος λαλεί ένα τριζόνι.

Όταν το αηδόνι κρύβεται στο πεύκο… τραγουδάει το πεύκο!

Σαν σήμερα

19/10/1943: Ο μεταπτυχιακός φοιτητής ʼλμπερτ Σατζ ανακαλύπτει την στρεπτομυκίνη, το πρώτο αντιβιοτικό φάρμακο για την καταπολέμηση της φυματίωσης.

Ελένη Πελέκη

ΠΕ19 – Πληροφορικής

Απόφοιτος του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Εκπαιδευτικός στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Αιτ/νίας από 2005 έως σήμερα.