![ΟΜΗΡΟΣ](https://blogs.sch.gr/elsak/files/2018/12/ΟΜΗΡΟΣ.jpg?x75617)
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 1η ΕΝΟΤΗΤΑ
- Η Οδύσσεια ξεκινάει με δύο προοίμια.
Το προοίμιο του ποιητή, όπου αυτός … …. …
και το προοίμιο της Μούσας, η οποία … … … …
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 1η ΕΝΟΤΗΤΑ
Το προοίμιο του ποιητή, όπου αυτός … …. …
και το προοίμιο της Μούσας, η οποία … … … …
Τη σχολική χρονιά 2013-14 η Λέσχη Ανάγνωσης του Γυμνασίου Καλλιθέας αποφάσισε να ασχοληθεί με ένα κείμενο γραμμένο εξ αρχής για το θέατρο. Πρόκειται για το σατυρικό δράμα «Κύκλωψ» του Ευριπίδη, το μοναδικό σατυρικό δράμα που έχει σωθεί ολόκληρο. Γραμμένο για να θυμίζει σε όλους την προέλευση του ίδιου του θεάτρου ως είδος : τη λατρεία του θεού Διονύσου, τους Σατύρους, το Σιληνό.
Καθώς όλοι ξέρουμε, στοιχεία της λατρείας αυτής του Διονύσου έχουν διατηρηθεί στην παράδοση του λαού μας ως τη σύγχρονη εποχή σε δρώμενα όπως αυτά του ποντιακού εθίμου των μωμόγερων , οι κουδουνοφόροι ή αλλιώς τράγοι του Σοχού, τα ραγκουτσάρια στη δυτική Μακεδονία που έλκουν την καταγωγή τους από τα αρχαία Χειμερινά Διονύσια, οι γέροι και οι κορέλες στη Σκύρο ,
ΠΑΡΟΔΟΣ
https://www.youtube.com/watch?v=UjlFmq8BReU
ΠΑΡΟΔΟΣ (Είσοδος και Επίθεση των πουλιών)
Πού πού πού πού πού πού ‘ναι αυτός
που μας εκάλεσε; Πού πού πού πού σε ποιο μέρος βόσκει
Τι τι τι τι τι τι τι ‘ν’ η αιτία;
Ποιο ποιο ποιο ποιο ποιο ποιος ο λόγος;
Πώς, πούθε, ποιοι ‘ναι, που ‘ναι, πες μας, δε θα πεις;
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2Η ΕΝΟΤΗΤΑ
Ρούλα Ιωαννίδου – Σταύρου
Κινήσαν οι φωνές τους
Κινήσαν οι φωνές τους
με τους τρελλούς αγέρηδες να σμίξουν
Να παραβγούν στο πάλεμα τους σιδηρόφραχτους
Να πετάξουν πάνω από τις πύλες του Πολυτεχνείου
Να περάσουν τα σύνορα της πρωτεύουσας
και να γιομίσει η Ελλάδα, ΕΛΛΑΔΑ
Οι δικές τους οι φωνές
προτάσσουν το στήθος στα τανκς, στα τεθωρακισμένα
“των ελεύθερων αγωνιζομένων φοιτητών
των ελεύθερων αγωνιζομένων Ελλήνων”
άλλοτε μετουσιώνονται σε κραυγή: Ελευθερία
και άλλοτε σε αίμα: Και πάλιν Ε λ ε υ θ ε ρ ί α
Οι «Όρνιθες» του Αριστοφάνη, είναι μια θεατρική παράσταση που παρουσιάστηκε από το Γυμνάσιο Καλλιθέας στο αρχαίο θέατρο της Μεσσήνης, στα πλαίσια του “7ου Διεθνούς Νεανικού Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος-Αρχαία Μεσσήνη 2018”.
Εδώ και δέκα χρόνια στο Γυμνάσιο Καλλιθέας πραγματοποιείται το πολιτιστικό πρόγραμμα της Λέσχης Ανάγνωσης. Τι είναι όμως μια Λέσχη Ανάγνωσης; Όπως κάθε Λέσχη που σέβεται τον εαυτό της, έχει συγκεκριμένα μέλη, με κοινό ενδιαφέρον την ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων. Η δική μας Λέσχη βέβαια έχει ως μέλη μαθητές.
Από το 2008 έως το 2013 ασχοληθήκαμε ειδικότερα με μαθηματική λογοτεχνία, με βιβλία δηλαδή που κύριο συστατικό της υπόθεσής τους αποτελούν τα μαθηματικά. Σας προλαβαίνω: μη φανταστείτε βαρετές συναντήσεις με αναγνώσεις βιβλίων και επίλυση μαθηματικών εξισώσεων! Η Λέσχη μας λειτουργεί στα πλαίσια ενός θεατρικού εργαστηρίου, όπου οι ήρωες των βιβλίων αποκτούν πνοή και γίνονται μέρος της ζωής μας!
Τα βιβλία που διαβάσαμε είναι: