Επιστροφή στο σχολείο με ασφάλεια

MinEdu ΜathainoumeAsfaleis children

Οι νέες οδηγίες σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο για τον Covid-19

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιστροφή στο σχολείο με ασφάλεια

3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

.jpg

Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ΄2 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία έστειλαν το δικό τους μήνυμα Ενότητας, Αλληλεγγύης και Αλληλοσεβασμού

Κατηγορίες: Δράσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Ιστορία Γ τάξης: Οι θεοί του Ολύμπου

.jpg

Σήμερα μιλήσαμε για τους θεούς του Ολύμπου. Πρόσωπα μυθικά, γνωστά σε όλους και ιδιαίτερα αγαπητά από τα παιδιά.

Κατηγορίες: Υλικό | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία Γ τάξης: Οι θεοί του Ολύμπου

Επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο

zuAD9tjaxlyq1udakmvo

Εκπαιδευτικές επισκέψεις στον Βοτανικό Κήπο

Η Γ’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε χτες τον Βοτανικό κήπο Σταυρούπολης. Καταλαμβάνει ένα χώρο πέντε στρεμμάτων στην περιοχή Άνω Ηλιούπολης του Δήμου Σταυρούπολης και περικλείεται από τις οδούς Κ. Κωνσταντινίδη – Ολύμπου – Περικλέους. Φιλοξενεί 1.000 είδη χαρακτηριστικά της ελληνικής χλωρίδας, αυτοφυή και ξενικά. Η συνολική περιοχή έκτασης 27 στρεμμάτων ήταν παλιά το ρέμα Περικλέους, παραπόταμος του Δενδροποτάμου και μετατράπηκε σε άξονα πρασίνου. Εκεί κατασκευάστηκαν παιδικές χαρές, γήπεδα, αναψυκτήριο, αμφιθέατρο που αποτελούν συμπληρωματικούς χώρους του Βοτανικού κήπου.

Κατηγορίες: Δράσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο