Το όνειρο του κ. Μπανάνα

Στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στην Θεματική “Δημιουργώ και Καινοτομώ” και στην υποενότητα” Γνωριμία με επαγγέλματα” ασχοληθήκαμε με επαγγέλματα που σχετίζονται με το βιβλίο. Μάθαμε για τον συγγραφέα, τον εικονογράφο, τον επιμελητή, τον εκδότη, τον τυπογράφο, τον βιβλιοδέτη. Μιλήσαμε για το θέμα, την πλοκή, τους ήρωες. Στο τέλος γράψαμε κι εμείς την δική μας ιστορία, την εικονογραφήσαμε και σας την παρουσιάζουμε.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην κα Ελένη Παυλίδου, την Εικαστικό του σχολείου μας για τη βοήθειά της.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γίναμε κι εμείς συγγραφείς και γράψαμε το δικό μας βιβλίο.  Το θέμα του βιβλίου μας ήταν: “Οι δύο φίλοι”. Το κάθε παιδί έγραψε και εικονογράφησε την δική του ιστορία, έτσι όπως αυτό την φαντάστηκε. Αυτή είναι η προσπάθειά τους.