ÐÁÍÅËËÁÄÉÊÅÓ ÅÎÅÔÁÓÅÉÓ ÅÐÁË 2020 / ÇËÅÉÁ (EUROKINSSI/ILIALIVE.GR/ÃÉÁÍÍÇÓ ÓÐÕÑÏÕÍÇÓ)

Μείωση της εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. και της Δ΄ τάξης των Λυκείων των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) για το σχολικό έτος 2020-2021 αποφάσισε η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκη Κεραμέως, λαμβάνοντας υπόψη τις έκτακτες συνθήκες που έχει διαμορφώσει η συνεχιζόμενη πανδημία στην εκπαίδευση.

Πατήστε εδώ  για να ανοίξετε την απόφαση για τα ΕΠΑ.Λ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μείωση της εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ

Το δικαίωμα στη διαφορά (ρατσισμός)

Παρακολουθήστε το video με τίτλο  “Ρατσιστική επίθεση σε στάση λεωφορείου (κοινωνικό πείραμα)” .

Παρουσίαση Slide Share  σχετικά με το ρατσισμό (εργασία των Καρακαλίδου Αλ. και Κοδροπούλου Αν.)

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Νέα Ελληνικά Β΄ ΕΠΑΛ, Υλικό Μαθημάτων | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το δικαίωμα στη διαφορά (ρατσισμός)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Κείμενο και δραστηριότητες σχετικά με τη γλώσσα

Κατηγορίες: Νέα Ελληνικά Γ΄ΕΠΑΛ, Υλικό Μαθημάτων | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Αναστολή λειτουργίας των σχολείων έως 14 Δεκεμβρίου

Δημοσιεύθηκαν στο ΦΕΚ 5350/Β/5-12-20 έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορονοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας για το διάστημα από τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 6:00 έως και τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 6:00.

Για τα σχολεία και πάσης φύσεως εκπαιδευτικές δομές ισχύουν τα εξής:

• Αναστολή της δια ζώσης εκπαιδευτικής λειτουργίας των σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, συμπεριλαμβανομένων των νηπιαγωγείων, των δημοτικών σχολείων των ολοήμερων σχολείων, των γυμνασίων και λυκείων, των απογευματινών δραστηριοτήτων καθώς και των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών του παρόντος σημείου (συμπεριλαμβανομένων και των φροντιστηρίων, κέντρων ξένων γλωσσών, φορέων παροχής εκπαίδευσης και πιστοποίησης δεξιοτήτων, ξενόγλωσσων ινστιτούτων εκπαίδευσης και πάσης φύσεως συναφών δομών).
  • Διενέργεια σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας.
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναστολή λειτουργίας των σχολείων έως 14 Δεκεμβρίου