Επίσκεψη στο Μουσείο των Δελφών με τα παιδιά του Νηπιαγωγείου

Μία από τις πιο ευχάριστες και εποικοδομητικές εμπειρίες μου όσο αφορά την εκπαίδευση, ήταν η διαθεματική προσέγγιση που αφορούσε το Μουσείο των Δελφών .

Εργαζόμουν στο Νηπιαγωγείο των Δελφών και θεώρησα αυτονόητο να ασχοληθούμε διαθεματικά με το θέμα Μουσείο.
Έναυσμα ήταν τα βιώματα των νηπίων. Τα νήπια είχαν αρκετές εμπειρίες από το μουσείο, κάποιοι γονείς δούλευαν εκεί και τα περισσότερα παιδιά το είχαν επισκεφτεί. Συχνά έκαναν αναφορές σ’ αυτό: λέγανε ότι πήγαν στην Κασταλία πηγή για να πάρουν νερό, ότι είδαν τουρίστες στον δρόμο, ότι στο μουσείο που πήγαν με τους γονείς τους είδαν την Σφίγγα. Επίσης με το οικοδομικό υλικό (τα τουβλάκια) κατασκεύαζαν συχνά ένα μουσείο. Αρχές Ιανουαρίου μας ενημέρωσε μία μαμά , η οποία είναι μουσειολόγος , ότι εάν έχουμε σκοπό να επισκεφτούμε το μουσείο, η καλύτερη εποχή είναι τον Φεβρουάριο, διότι αργότερα έχει πολλά εκδρομικά και είναι πιο κουραστική η επίσκεψη λόγω της πολυκοσμίας. Σε συνεννόηση με την μητέρα αυτή, την κυρία Πέννυ, και εφόσον διαπιστώσαμε έντονο ενδιαφέρον από την πλευρά των παιδιών αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το θέμα . Η κυρία Πέννυ προσφέρθηκε να μας προμηθεύσει με βιβλία που σχετίζονται με το θέμα μας , καθώς επίσης να μας επισκεφτεί στην τάξη και να συζητήσει με τα παιδιά.