Κάλαντα

300px Lytras Nikiforos Carols 300x201

Τα κάλαντα ψάλλονται κυρίως από παιδιά αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις και από από εφήβους ή ενήλικα άτομα, είτε μεμονωμένα είτε κατά ομάδες, πηγαίνωντας σε σπίτια, καταστήματα, δημόσιους χώρους κ.λπ. με τη συνοδεία του σιδερένιου τριγώνου, αλλά ενίοτε και άλλων μουσικών οργάνων (φυσαρμόνικας, ακορντεόν, τύμπανου, φλογέρας, ή κάποιου άλλου.).    Οι ερμηνευτές ρωτούν συνήθως «Να τα πούμε;» και περιμένουν την απάντηση «Να τα πείτε». Κύριος σκοπός των τραγουδιών αυτών είναι μετά τις αποδιδόμενες ευχές τα «Χρόνια Πολλά» το φιλοδώρημα είτε σε χρήματα (σήμερα) είτε σε προϊόντα (παλαιότερα). Σχετική μ’ αυτό είναι και η παρασκευή «κουλούρας» ονομαζόμενη «κολλίκι» (Βέροια) ή «κουλιαντίνα» (Σιάτιστα) και εξ αυτών οι φέροντες αυτά ονομάζονται «Κουλουράδες» ή «Φωτάδες».

Κατηγορίες: Γιορτές, Χειμώνας | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάλαντα

Η ρομποτική

729101 11 300x254

Η Ρομποτική, είναι κλάδος της Μηχανοηλεκτρονικής επιστήμης, που καθορίζει και ελέγχει την λειτουργία διαφόρων μηχανικών εξαρτημάτων , με το να τα συνδυάζουμε σε διάφορες διατάξεις, διαμορφώνουμε ένα λειτουργικό σύστημα, το οποίο μπορεί να βρει εφαρμογές σε διάφορους κλάδους (π.χ. ιατρική), όπως ένας ανθρωπόμορφος βραχίωνας, για χρήση σε μικροεπεμβάσεις, με τις κινήσεις του βραχίωνα να ελέγχονται πλήρως από ένα ανθρώπινο χρήστη . Ωστόσο, ο κλάδος της Ρομποτικής μελετά τις μηχανές εκείνες που μπορούν να αντικαταστήσουν τον άνθρωπο στην εκτέλεση μιας εργασίας, η οποία συνδυάζει τη φυσική δραστηριότητα με τη διαδικασία λήψης αποφάσεων. Είναι μια επιστήμη πολλά υποσχόμενη, και το μέλλον θα δείξει, κατά πόσο μπορεί να εξελιχθεί.

Κατηγορίες: Ρομποτική | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ρομποτική

Τι ακριβώς είναι η ρομποτική;

λήψης 300x153

Και τι είναι Εκπαιδευτική Ρομποτική;

Είναι ένα σύγχρονο ομαδοσυνεργατικό περιβάλλον μάθησης στο οποίο οι συμμετέχοντες παρακινούνται με το σχεδιασμό και την κατασκευή δημιουργιών σε δραστηριότητες που έχουν νόημα για τους ίδιους. Το Ρομπότ αποτελεί μία ιδανική τέτοια δημιουργία και κατασκευή, με στόχο την ανάπτυξη και εξέλιξη πρακτικών, διδακτικών, γνωσιακών και εφαρμοσμένων δεξιοτήτων από τους κατασκευαστές του.

Κατηγορίες: Ρομποτική | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι ακριβώς είναι η ρομποτική;

Stem

imagesΚαι το STEM; Τι ακριβώς είναι;

Science, Technology, Engineering, Mathematics: η διεπιστημονική προσέγγιση στις Επιστήμες, την Τεχνολογία τη Μηχανική και τα Μαθηματικά – η προσέγγιση στη μάθηση όπου όλες οι έννοιες παρουσιάζονται και δουλεύονται μαζί, ταυτόχρονα, την ίδια ώρα στο ίδιο διαθεματικό εργαστήριο και σε συνδυασμό με εξεύρεση διαφορετικών λύσεων σε πραγματικά προβλήματα από την καθημερινότητά μας.

Κατηγορίες: Ρομποτική | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Stem

Εκπαιδευτική Ρομποτική

144a98e442c99d607b039e11c2a6379b 300x218

Η κατάκτηση της γνώσης γίνεται απλή και συναρπαστική

Τα παιδιά μαθαίνουν έτσι για τις επιστήμες και την τεχνολογία, ενώ τα εφαρμόζουν στην πράξη (Βιωματική Μάθηση), αντλώντας τη γνώση μέσα από το παιχνίδι, σε ένα υψηλά μαθητοκεντρικό περιβάλλον, όπου ενθαρρύνεται η συνεργασία και τονώνεται η αυτοπεποίθηση. Οι πολύπλοκες και αφηρημένες έννοιες μετατρέπονται πλέον σε απτές εκπαιδευτικές εμπειρίες και η κατάκτηση της γνώσης γίνεται απλή και συναρπαστική, αντί να τους προσφέρεται έτοιμη και αυτά να εξαναγκάζονται στη στείρα αποστήθισή της.
Κατηγορίες: Ρομποτική | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική Ρομποτική

Οι γιορτές του χειμώνα

1 1Στις 7 Ιανουαρίου έχουμε του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου, ο οποίος νομίζω ότι, μαζί με τους αγίους Δημήτριο, Γεώργιο και Κωνσταντίνο, είναι οι δημοφιλέστεροι στην Ελλάδα και τουλάχιστον οι μισοί Ελληνες και αρκετές Ελληνίδες φέρουν τα ονόματά τους. Αγνωστο γιατί αυτή η προτίμηση, αλλά πιστεύω ότι κάποια ερμηνεία θα υπάρχει. Το δημοφιλέστερο όλων όνομα είναι του Αγίου Ιωάννου και κάθε χρόνο στις 7 Ιανουαρίου, από το απόγευμα ώς αργά το βράδυ είναι αδύνατο να βρεις ταξί και πολύ δύσκολο να επικοινωνήσεις με το τηλέφωνο, γιατί κάθε σπίτι έχει και τον Ιωάννη του. Ξεκινώντας από τις 25 Νοεμβρίου, που είναι της Αγίας Αικατερίνης και ώς τις 10 Φεβρουαρίου, του Αγίου Χαραλάμπους μπορούμε προχείρως να απαριθμήσουμε τους δημοφιλείς αγίους και αγίες: Ανδρέα, Βαρβάρα, Σάββα, Νικόλαο, Αννα, Μηνά, Σπυρίδωνα, Ευστράτιο, Ελευθέριο, Αναστασία, Στέφανο, Βασίλειο, Τατιανή, (όνομα μάλλον σπάνιο, αλλά πολύ ωραίο), τον ερημίτη Αντώνιο και τον αιμοσταγή Αθανάσιο, επίσκοπο Αλεξανδρείας και διώκτη του Αρείου, ου την μνήμην επιτελούμε σήμερα, τον Ευθύμιο, τους Τρεις Ιεράρχες. O Αγιος Χαράλαμπος τους μαζεύει όλους στο σακκούλι του, όπως λέει ο λαός, από το οποίο ξέφυγε μία μόνο μεγάλη γιορτή, ο Ευαγγελισμός.

Εν τω μεταξύ, όμως, άνοιξε το Τριώδιο και ήρθαν οι Απόκριες. Μέσα στις γιορτές του χειμώνα έχουμε επίσης τα Χριστούγεννα, τα Θεοφάνια και την Υπαπαντή.

Κατηγορίες: Γιορτές, Επικαιρότητα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι γιορτές του χειμώνα

Περιμένοντας τα Χριστούγεννα

efxes xristougennon kala xristougenna eikones 3

Σας εύχομαι ολόψυχα καλές γιορτές!!!!

Κατηγορίες: Γιορτές | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιμένοντας τα Χριστούγεννα

Καλώς Ήρθατε !!! Καλή πλοήγηση !!!

Καλωσήρθατε στο προσωπικό μου ιστολόγιο!!!

Κατηγορίες: Γιορτές | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς Ήρθατε !!! Καλή πλοήγηση !!!