3η θέση του Δ.Σ. Πανόπουλου στον 1ο Διαγωνισμό Ρομποτικής “Η δική μου πόλη”

Το Σάββατο 14 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ο 1ος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά δημοτικού σχολείου με θέμα “Η δική μου πόλη”. Σχολεία από την Αχαΐα, Ηλεία και Αιτωλοακαρνανία παρουσίασαν τις ρομποτικές κατασκευές τους.

121 μαθητές Δημοτικών σχολείων σε 22 ομάδες σχολείων (3-6 παιδιών η κάθε μία) και των 3 Περιφερειακών Ενοτήτων καθώς και 1 της Ζακύνθου, υπό την καθοδήγηση των προπονητών – δασκάλων τους, παρουσίασαν τις ρομπο-κατασκευές τους σε πνεύμα ευγενούς άμιλλας, προτείνοντας λύσεις με αυτοματισμούς για τις πόλεις της Περιφέρειας μας.

Όλες οι ομάδες συμμετείχαν με πρωτότυπες και εξαιρετικές δημιουργίες- κατασκευές, επιδεικνύοντας ιδιαίτερο ζήλο. Τα αποτελέσματα του 1ου Περιφερειακού Διαγωνισμού Δυτικής Ελλάδας ως προς τις νικήτριες ομάδες είναι:

1η Θέση: 17ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου με προπονητή τον κ. Γεώργιο Γεωργίου

2η Θέση:50o Δημοτικό Σχολείο Πατρών με προπονητή τον κ. Σπύρο Χουλιάρα

3η Θέση: Δημοτικό Σχολείο Πανόπουλου Ηλείας  – ομάδα ΑΕΤΟΙ

Δημοτικό Σχολείο Πανόπουλου Ηλείας  – ομάδα ΓΕΡΑΚΙΑ με προπονήτρια την κ. Ελένη Γκούτη.

Συμμετοχή στον 1ο διαγωνισμό Ρομποτικής “Η δική μου πόλη”

Η Δ΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου Πανόπουλου συμμετέχει στον 1ο διαγωνισμό Ρομποτικής “Η δική μου πόλη”. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί μέσα Μαρτίου.

ROBOTICS entypo 3