ΚΑΓΚΑΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ

Κοντά στα Γερμανικά

Ιστορία του Βερολίνου (μετά το Β’ παγκόσμιο πόλεμο)

Κάτω από: Γερμανική ιστορία και πολιτισμός | ΚΑΓΚΑΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ
Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021 2:49 μμ |  Με ετικέτα , , |
mauer2

Ιστορία Βερολίνου

1. Το 1945 τελείωσε ο Β΄ παγκόσμιος πόλεμος όταν οι 4 συμμαχικές δυνάμεις Αγγλία, Γαλλία, Αμερική και Ρωσία νίκησαν τη Γερμανία και πήραν η κάθε μία από ένα κομμάτι της. Από την πρωτεύουσα, το Βερολίνο, ήθελαν όλοι ένα κομμάτι, έτσι η πόλη χωρίστηκε σε τέσσερεις τομείς, τον αγγλικό, το γαλλικό, τον αμερικάνικο και το ρώσικο τομέα.

2. Το τμήματα που είχαν στην κατοχή τους η Αγγλία , η Γαλλία και η Αμερική ενώθηκαν και έτσι δημιουργήθηκε η Δυτική Γερμανία. Από το τμήμα που είχε η Ρωσία δημιουργήθηκε η Ανατολική Γερμανία. Κατά τον ίδιο τρόπο χωρίστηκε και το Βερολίνο σε Δυτικό και Ανατολικό.

3. Οι δύο Γερμανίες διοικούνταν και αναπτύσσονταν με τελείως διαφορετικό τρόπο αφού ανήκαν σε δύο διαφορετικά πολιτικά και οικονομικά συστήματα. Οι διαφορές ήταν ιδιαιτέρως έντονες στην πόλη του Βερολίνου. Από το 1949 μέχρι το 1956, την εποχή που ονομάζεται Ψυχρός πόλεμος γίναν πολλές ταραχές και διαμάχες όπως η εξέγερση των εργατών στις 17 Ιουνίου του ‘53 για καλύτερες συνθήκες εργασίας και υψηλότερους μισθούς.

4. Εκείνη την εποχή άρχισε ένα μαζικό κύμα φυγής από την Ανατολική Γερμανία στη Δυτική μέσω της πόλης του Βερολίνου. Γι αυτό το λόγο τον Αύγουστο του 1961 η Ανατολική Γερμανία έχτισε ένα τείχος που χώριζε το Δυτικό Βερολίνο από το Ανατολικό, κόβοντας κάθε επικοινωνία των ανθρώπων στα δύο τμήματα της πόλης. Το τείχος αυτό είχε φυλάκια, μπάρες, και φυλαγόταν πολύ αυστηρά ενώ υπήρχε εντολή πυροβολισμού αν κάποιος επιχειρούσε να το περάσει. Πολλοί άνθρωποι σκοτώθηκαν προσπαθώντας να το περάσουν, παρόλα αυτά υπήρξαν και πολλοί που κατάφεραν να δραπετεύσουν μέσω αυτού.

5. Το τείχος παρέμεινε να χωρίζει το Βερολίνο στα δύο μέχρι τις 9 Νοεμβρίου του 1989. Εκείνο το βράδυ, η Ανατολική Γερμανία ακολουθώντας τις παγκόσμιες πολιτικές εξελίξεις επέτρεψε το πέρασμα στο Δυτικό Βερολίνο μέσω του τείχους, Χιλιάδες άνθρωποι συγκεντρώθηκαν στο τείχος και γιόρτασαν αυτή την ιστορική στιγμή. Λίγο αργότερα καταργήθηκε η Ανατολική Γερμανία, και στις 3 Οκτωβρίου του 1990 η Γερμανία ενώθηκε ξανά, έχοντας να αντιμετωπίσει τα προβλήματα της ένωσης που ήταν κυρίως οικονομικά και κοινωνικά, αφού οι τέως Ανατολικοί και οι τέως Δυτικοί Γερμανοί αρχικά δεν τα πήγαιναν καθόλου καλά μεταξύ τους.

6. Σήμερα 28 χρόνια μετά την πτώση του τείχους η Γερμανία έχει ανακτήσει ξανά τη δύναμή της και την θέση της στην παγκόσμια πολιτική σκηνή.
Και ζήσανε αυτοί καλά… κι εμείς καλύτερα;

τα Χριστούγεννα για μένα.

Κάτω από: Ήθη και έθιμα, γιορτές στη Γερμανία | ΚΑΓΚΑΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ
Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021 2:31 μμ |  Με ετικέτα , |
Adventskranz

Για κάθε έναν από εμάς τα Χριστούγεννα είναι συνδεδεμένα με διαφορετικές εικόνες. Έθιμα, συνήθειες στο σπίτι μας, εκκλησία ή όχι, επισκέψεις, τραπεζώματα, αρώματα από γλυκά, διακοπές και δώρα.
Τι είναι για σας λοιπόν τα Χριστούγεννα;

Μετάβαση στο padlet.com

Επίπεδα ξένων γλωσσών

Κάτω από: επίπεδα και εξετάσεις γλωσσομάθειας | ΚΑΓΚΑΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ
Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2021 2:21 μμ |  Με ετικέτα , |
ξενες γλωσσες

(Συνεχίστε…)

Χριστούγεννα στη Γερμανία. – Weihnachten in Deutschland

Κάτω από: Ήθη και έθιμα, γιορτές στη Γερμανία | ΚΑΓΚΑΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ
Κυριακή, 20 Δεκεμβρίου 2020 1:13 πμ |  Με ετικέτα , |

Τα Χριστούγεννα γιορτάζονται με ιδιαίτερη λαμπρότητα στη Γερμανία.

Η περίοδος προετοιμασίας αρχίζει από την 1η Δεκεμβρίου και ονομάζεται Advent. Οι ενήλικες μετρούν το χρόνο ανάποδα με ένα στεφάνι που λέγεται Adventskranz. Πάνω σ αυτό υπάρχουν τέσσερα κεριά. Τέσσερις Κυριακές πριν τα Χριστούγεννα ανάβουν το πρώτο κερί. Τρεις Κυριακές πριν, ανάβουν και το δεύτερο κερί. Δύο Κυριακές πριν, ανάβουν και το τρίτο και την τελευταία Κυριακή πριν τα Χριστούγεννα ανάβουν και τα τέσσερα κεριά. Τα παιδιά μετρούν το χρόνο μέχρι την παραμονή των Χριστουγέννων, στις 24 Δεκεμβρίου, με το Adventskalender. Αυτό είναι ένα ημερολόγιο με 24 θηκούλες που μέσα υπάρχουν μικροδωράκια ή λιχουδιές. Συνήθως έχει σοκολατάκια. Κάθε μέρα, το παιδί ανοίγει τη θήκη που αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη μέρα και παίρνει το δωράκι ή τη λιχουδιά. Στη θήκη για την 24η Δεκεμβρίου βρίσκεται το καλύτερο δωράκι ή η νοστιμότερη λιχουδιά.                  Τα γλυκίσματα των Γερμανών για τα Χριστούγεννα είναι το Lebkuchen, ένα μαλακό μπισκότο με τζίντζερ, συνήθως καλυμμένο με σοκολάτα ή γλάσο, τα Weihnachtsplätzchen, τα Χριστουγεννιάτικα μπισκοτάκια που τα φτιάχνουν σε διάφορα σχήματα (καρδούλες, καμπάνες, αστέρια κλπ.) και το Christstollen, ένα κέικ με διάφορους καρπούς που έχει συνήθως μέσα και πάστα πικραμύγδαλου και είναι ιδιαίτερα αρωματικό.

ΣυνταγήWeihnachtsplätzchen Rezept

Σχολείο εξ αποστάσεως

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΚΑΓΚΑΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ
Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2020 8:09 μμ |

Είναι γεγονός ότι βιώνουμε μια κατάσταση που πριν ένα χρόνο κανείς δε θα μπορούσε να φανταστεί. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι μέσα από τις καινούριες συνθήκες, αυτό που δεν αμφισβητείται είναι ότι το σχολείο είμαστε εμείς, μαθητές και καθηγητές. Ας μην ξεχάσουμε ότι όπως διαμορφώνουμε το κλίμα στην δια ζώσης τάξη, στο χέρι μας είναι να το διαμορφώσουμε και στην εξ΄ αποστάσεως.