Ταπερίστας 2024

ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ 2 ΛΟΓΟΤΥΠΟ 1

Η υγιεινή διατροφή από μικρή ηλικία αποτελεί θεμέλιο λίθο για την ανάπτυξη και ευεξία ενός παιδιού. Το νηπιαγωγείο, όντας ο πρώτος σταθμός εκπαίδευσης, προσφέρει την ιδανική ευκαιρία για να καλλιεργηθούν σωστές διατροφικές συνήθειες. Εκτός από τα κύρια γεύματα, το δεκατιανό, ως ενδιάμεσο γεύμα αποτελεί ένα απαραίτητο σνακ που προσφέρει στα παιδιά την απαραίτητη ενέργεια για να ανταπεξέλθουν στις δραστηριότητες της ημέρας.

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε για δεύτερη σχολική χρονιά στο πρόγραμμα “Ταπερίστας” σε συνεργασία με το Εθνικό Σχολικό Δίκτυο Δράσης του ΚΕΠΕΑ Αρναίας. Κατά την έναρξη της δράσης, καταγράψαμε με τα παιδιά σε πίνακες τις συνήθειες τους στο δεκατιανό και συζητήσαμε τα αποτελέσματα των καταγραφών τους. Διαπιστώσαμε ότι οι περισσότεροι γονείς επιλέγουν υγιεινές τροφές για το δεκατιανό των παιδιών τους, όμως, υπάρχουν κάποια παιδιά που έχουν καθημερινά για κολατσιό τυποποιημένες τροφές. Στη συνέχεια σε μια προσπάθεια ενημέρωσης και αλλαγής στάσεων σε σχέση με το δεκατιανό πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις με στόχο να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές και μαθήτριες τα κατάλληλα τρόφιμα για το κολατσιό τους. Ενδεικτικά αναφέρουμε κάποιες δραστηριότητες:

• Χωρίσαμε τα παιδιά σε ομάδες και τους δώσαμε σε κάθε ομάδα φωτογραφίες από υγιεινά τρόφιμα (φρούτα, λαχανικά, γαλακτοκομικά, ψωμί, γαλοπούλα, τυρί, μαρούλι, χούμους). Ζητήσαμε από τα παιδιά να συνεργαστούν για να φτιάξουν το δικό τους υγιεινό δεκατιανό. Κάθε ομάδα παρουσίασε στην ολομέλεια της τάξης το δεκατιανό που έφτιαξε.
  • Μοιράσαμε στα παιδιά χαρτί και χρώματα και τους ζητήσαμε να ζωγραφίσουν το αγαπημένο τους κολατσιό.
  • Παίξαμε ένα παιχνίδι παντομίμας “Σκέψου τι τρώω”. Ένα παιδί έδειχνε με παντομίμα ένα υγιεινό φαγητό που έτρωγε και τα υπόλοιπα προσπαθούσαν να μαντέψουν τι τρώει. Έπειτα συζητήσαμε για τα θρεπτικά συστατικά που περιέχουν τα διάφορα τρόφιμα (βιταμίνες, φυτικές ίνες, πρωτεΐνες) και τη σημασία τους για την υγεία.
  • Μάθαμε να τραγουδάμε το τραγούδι με τα Ναι και τα Όχι της σωστής διατροφής.
  • Διαβάσαμε ιστορίες και βιβλία για τη σωστή διατροφή.
  • Γνωρίσαμε τα προϊόντα που παράγονται στην περιοχή μας (λάδι και πορτοκάλια). Προσπαθήσαμε να βγάλουμε το δικό μας λάδι από τις ελιές που φέρανε τα παιδιά και αναπαραστήσαμε τον πίνακα του Θεόφιλου Χατζημιχαήλ «Το μάζεμα των ελαιών».
  • Ζητήσαμε από τα παιδιά να μας φέρουν διάφορα λαχανικά. Παρατηρήσαμε το χρώμα και το σχήμα τους και συζητήσαμε για τις βιταμίνες που μας προσφέρουν. Μετά ετοιμάσαμε μία θρεπτική σαλάτα και τη γευτήκαμε όλοι μαζί.

Ολοκληρώνοντας τη συμμετοχή μας στο Σχολικό Δίκτυο Δράσης «Ταπερίστας», προχωρήσαμε στην αποτίμηση και αξιολόγηση του προγράμματος. Έγινε ξανά καταγραφή των διατροφικών συνηθειών των παιδιών και διαπιστώσαμε ότι είχε αυξηθεί ο αριθμός των παιδιών που καθημερινά επέλεγαν τα φρούτα στο δεκατιανό τους καθημερινά.

Ταπερίστας 2024 αφίσα

Παγκόσμια Ημέρα Πολικής Αρκούδας

polar bear 404314 1280

Η 27η Φεβρουαρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Πολικής Αρκούδας και με τους μικρούς μαθητές/τριες μου παρακολουθήσαμε την παρουσίαση της Helmepa junior και άλλα σχετικά βίντεο. Συζητήσαμε για τους κινδύνους που τις απειλούν και στη συνέχεια τα παιδιά ζωγράφισαν και έφτιαξαν τις δικές τους πολικές αρκούδες, γράφοντας διάφορα μηνύματα.

Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης.

christmas-1916050_1920

Αγαπημένα μου παιδιά

Φέτος θα υποδεχτούμε τα Χριστούγεννα διαφορετικά από τις άλλες χρονιές. Δεν είμαστε στο σχολείο μας να τραγουδήσουμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια, να φτιάξουμε χριστουγεννιάτικες κατασκευές και να ανταλλάξουμε ευχές. Σας ετοίμασα, λοιπόν, αυτό το χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης με χριστουγεννιάτικα παραμύθια, βίντεο και τραγούδια. Μπορείτε να ανοίγετε μία κάρτα κάθε μέρα.

Τραγούδια για το Μάη.

Λουλούδια, 1974 Σπύρος Βασιλείου

Ακούμε τα τραγούδια και ζωγραφίζουμε μία εικόνα από το τραγούδι του Μάη που μας άρεσε σε μία κόλλα χαρτί ή εκτυπώνοντας το παρακάτω φύλλο εργασίας.

Φύλλο εργασίας

Πίνακες ζωγραφικής με θέμα την Πρωτομαγιά.

Σ’ αυτή την παρουσίαση θα βρείτε μερικούς πίνακες ζωγραφικής για την Πρωτομαγιά. Παρατηρήστε τα χρώματα που χρησιμοποιούν οι καλλιτέχνες, προσπαθήστε να βρείτε ομοιότητες και διαφορές, διαλέξτε τον αγαπημένο σας πίνακα και περιγράψτε τον.