Μαθαίνω τα γεωγραφικά διαμερίσματα

Παρακολουθούμε το παρακάτω βίντεο για να μάθουμε καλύτερα τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας. Μετά κάνουμε την διαδραστική άσκηση για εξάσκηση!

Κατηγορίες: ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, Δ ΤΑΞΗ, ΜΕΛΕΤΗ | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας

Η Ελλάδα χωρίζεται σε εννέα μικρότερες περιοχές, που ονομάζονται γεωγραφικά διαμερίσματα. Γεωγραφικά διαμερίσματα είναι οι περιοχές εκείνες της Ελλάδας που παρουσιάζουν κοινά γεωμορφολογικά και ιστορικά χαρακτηριστικά και ανήκουν γεωγραφικά στον ίδιο χώρο.

Τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας είναι: Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρος, Θεσσαλία, Στερεά Ελλάδα, Πελοπόννησος, Κρήτη, Νησιά Αιγαίου,  Νησιά Ιονίου.

Στο παρακάτω αρχείο θα ζωγραφίσετε με διαφορετικό χρώμα και θα σημειώσετε την ονομασία των γεωγραφικών διαμερισμάτων της Ελλάδας.

Κατεβάστε το αρχείο

Μελετήστε τις παρακάτω εικόνες για να βοηθηθείτε στην παραπάνω δραστηριότητα!

Κατηγορίες: ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, Δ ΤΑΞΗ, ΜΕΛΕΤΗ | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Κουίζ με τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας

Πόσο καλά γνωρίζετε τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας; Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να παίξετε το κουίζ και θα δούμε… πόσο καλά τα ξέρουμε κι αν … μας ξέφυγε κάτι… θα το ξαναθυμηθούμε!

Γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας – κουίζ

Κατηγορίες: ΑΣΚΗΣΕΙΣ, Δ ΤΑΞΗ, ΜΕΛΕΤΗ | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Γνωρίζουμε την Ελλάδα

Τη φετινή σχολική χρονιά με την Δ’ τάξη γνωρίζουμε τη χώρα μας, την Ελλάδα. Ξεκινήσαμε από το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και συνεχίζουμε και στις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης.

Αρχικά θα γνωρίσουμε τα γεωγραφικά διαμερίσματα, τα κυριότερα γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά τους, τους νομούς και τις πρωτεύουσες. Θα εντοπίσουμε και θα δούμε τα ωραιότερα και σημαντικότερα φυσικά τοπία και αξιοθέατα του καθενός.

Έπειτα θα ασχοληθούμε περισσότερο με το δικό μας γεωγραφικό διαμέρισμα, την Μακεδονία και φυσικά με τον νομό μας την Πιερία!

Καλό «ταξίδι» να έχουμε!

Κατηγορίες: Δ ΤΑΞΗ, ΜΕΛΕΤΗ | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο