Οι σταγόνες

nature water drops of water liquid 40784 scaled

Κατηγορίες: Παραμύθια | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι σταγόνες

Χριστούγεννα

christmas tree nature1 1024x768

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Χειμώνας, Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα

PRK Seasons Tree Four Seasons JPG scaled

745_Πιστοποιητικό Καινοτόμου Σχολείου

Κατηγορίες: Προγράμματα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Χριστούγεννα στην Φλώρινα

Florina

Η Φλώρινα είναι ένας δημοφιλής χειμερινός τουριστικός προορισμός. Τα Χριστούγεννα στην πόλη είναι μαγικά!

Το πιο γνωστό απ’ όλα τα χριστουγεννιάτικα έθιμα της Φλώρινας, η μεγαλύτερη γιορτή που συγκεντρώνει το ενδιαφέρον των επισκεπτών απ’ όλη την Ελλάδα, είναι οι Φωτιές της Φλώρινας. Είναι το χειμερινό σήμα κατατεθέν της πόλης. Χριστούγεννα στη Φλώρινα με το θερμόμετρο πάντα κάτω από το μηδέν και τις περισσότερες φορές η πόλη χιονισμένη και παγωμένη.

Στις 23 Δεκεμβρίου τα μεσάνυχτα ανάβουν φωτιές σε όλες τις γειτονιές της πόλης, αλλά η μεγαλύτερη είναι αυτή που βρίσκεται στην πλατεία Ηρώων, δίπλα από τον Σακουλέβα, το ποτάμι που διασχίζει την πόλη. Τα νερά του εκείνο το βράδυ γίνονται κόκκινα από τις τριάντα και πλέον φωτιές και κάποιες ανάβουν κατά μήκος του ποταμού.

Κατηγορίες: Ταξίδια, Φλώρινα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα στην Φλώρινα