ΔΗΜΟΣΙΕΣΕΙΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Σεπτέμβριος 2024

Αρχική

Σύμφωνα με τον Ν.2817/2000 όπως αυτός τροποποιήθηκε και ισχύει με τον Ν, 4415/2016 σκοπός των Εργαστηρίων Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.)  είναι να «…να παρέχουν στους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες επαγγελματικά κατάρτιση, με απώτερο σκοπό την κοινωνική ένταξη και συμμετοχή τους στην παραγωγική διαδικασία.»

Τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ) «…αποτελούν σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καλύπτουν την υποχρεωτικότητα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και διοικητικά υπάγονται στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Εγγράφονται απόφοιτοι δημοτικών σχολείων Γενικής ή Ειδικής Εκπαίδευσης έως και το 16ο έτος της ηλικίας τους, κατόπιν σχετικής εισήγησης των ΚΕΣΥ, οι οποίοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην παρακολούθηση ακαδημαϊκού προγράμματος του γυμνασίου και παρουσιάζουν αναπηρίες ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Η φοίτηση διαρκεί (6) έξι έτη. Στην τελευταία τάξη των ΕΕΕΕΚ θεσμοθετείται πρακτική άσκηση, στο πλαίσιο των εργαστηριακών μαθημάτων, η οποία προσδιορίζεται με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων. Η ΣΤ τάξη λειτουργεί ως τάξη τεχνικής/επαγγελματικής εξειδίκευσης με σκοπό τον εμπλουτισμό των δεξιοτήτων των μαθητών και την εξοικείωσή τους στο εργαστηριακό περιβάλλον. (…) χορηγούν στους αποφοίτους τους πτυχίο επιπέδου 2α με επαγγελματικά δικαιώματα και δικαίωμα εγγραφής στις ΣΕΚ ειδικής αγωγής, κατόπιν εισήγησης του ΚΕΣΥ. » (Ν. 4186/2013, αρ. 28, Ν.4415/2016, αρ. 21).

Κάθε διδακτικό έτος στα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. αποτελείται από δύο τετράμηνα στα οποία οι μαθητές/τριες ακολουθούνται τα αναλυτικά και ωρολόγια προγράμματα, όπως προβλέπονται από τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις, λαμβάνοντας υπόψη τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών. Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες παρακολουθούν μαθήματα Γενικής Παιδείας (όπως Γλώσσα, Μαθηματικά, Κοινωνιολογία, Φυσική Αγωγή, Μουσική) και μαθήματα των εργαστηρίων (Γεωπονίας, Αυτόνομης διαβίωσης, Κεραμικής). Κατά τη διάρκεια της ΣΤ’ τάξης υλοποιείται πρακτική άσκηση, στο πλαίσιο των εργαστηριακών μαθημάτων η οποία προσδιορίζεται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων. Η τάξη αυτή επαγγελματικής εξειδίκευσης σκοπό έχει τον εμπλουτισμό των δεξιοτήτων των μαθητών και την εξοικείωσή τους στο εργασιακό περιβάλλον. Αν για οποιονδήποτε λόγο η πρακτική άσκηση δεν μπορεί να υλοποιηθεί, τότε πραγματοποιείται με την υποστήριξη του σχολικού συνεταιρισμού ή στα εργαστήρια του σχολείου. Οι ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών, όπως αυτές προσδιορίζονται από την εκπαιδευτική αξιολόγηση λαμβάνονται υπόψη στον καθορισμό του ωρολογίου προγράμματος της ΣΤ’ τάξης και τη συμπλήρωση τους με μαθήματα Γενικής Παιδείας των προηγούμενων τάξεων.

Η φοίτηση των μαθητών στα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. χαρακτηρίζεται επαρκής ή όχι από το Σύλλογο Διδασκόντων, ο οποίος αποφασίζει κατά περίπτωση και ανεξάρτητα από τον αριθμό απουσιών, συνυπολογίζοντας την επαρκή κατάκτηση των διδακτικών στόχων, τις ιδιαιτερότητες κάθε μαθητή.

Οι απόφοιτοι μαθητές/τριες των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. μπορούν να εγγραφούν, κατόπιν γνωμάτευσης του ΚΕΣΥ σε ΔΙΕΚ ενηλίκων, αποφοίτων υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Μαθητές που έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση σε δομή της γενικής ή ειδικής εκπαίδευσης δεν μπορούν να εγγραφούν ή να επανεγγραφούν σε Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. στην ίδια ή σε άλλη ειδικότητα. Οι απολυτήριοι τίτλοι των αποφοίτων των εργαστηρίων Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης που χορηγήθηκαν ως την εφαρμογή του ν. 4186/2013 (Α’ 193) διατηρούν τα επαγγελματικά δικαιώματα που καθορίζονται στην παρ. 23 του άρθρου 1 του ν. 2817/2000 (Α’ 78). Οι μαθητές/τριες αποκτούν Απολυτήριο εργασιακά ισότιμο με το Απολυτήριο Γυμνασίου, το οποίο όμως δεν επιτρέπει τη συνέχιση των σπουδών στο Λύκειο. Επιπλέον, «…Στους αποφοίτους των  Εργαστηρίων Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης χορηγείται απολυτήριος τίτλος, ο οποίος επέχει θέση πιστοποιητικού 1 του άρθρου 6 του ν. 2009/1992 με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα».