Ρ ….όπως Ραπουνζέλ

Σήμερα στο μάθημα της γλώσσας  γνωρίσαμε το γράμμα Ρ .Τα παιδιά όταν ζήτησα να μου πουν λέξεις  από Ρ φώναξαν με μια φωνή Ραπουνζέλ .Έτσι αποφάσισα να τους δείξω ένα μέρος της ταινίας και στη συνέχεια  λύσαμε μία διαδραστική άσκηση στο Learningapps.

Βίντεο  You tube

Διαδραστική άσκηση  με το  Learningapps

Οι αγαπημένοι μας δεινόσαυροι!

Τι ήταν οι δεινόσαυροι

Σήμερα στην τάξη μας ασχοληθήκαμε με τους αγαπημένους μας δεινόσαυρους. Βρήκαμε πληροφορίες γι’αυτούς στην wikipedia και αναζητήσαμε φωτογραφίες στο διαδίκτυο.

Χριστούγεννα

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

20231219 122603

Σήμερα ,Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου , πραγματοποιήθηκε  στον χώρο του σχολείου μας μπαζάρ με κατασκευές φτιαγμένες από τα δημιουργικά χέρια των μικρών μαθητών . Επίσης οι μαθητές της Α’ τάξης παρουσίασαν τη  θεατρική παράσταση  ”τα στολίδια ”. Τραγουδήσαμε κάλαντα και δοκιμάσαμε λιχουδιές.  Τις γιορτινές αυτές μέρες  νιώσαμε   όλοι πιο κοντά στα μηνύματα των  Χριστουγέννων. Υγεία και αγάπη για όλους!!