Το Ρόδι ως γούρι

rodi

Το ρόδι είναι ένα από τα γούρια που συνδέονται με την καλή τύχη. Θεωρείται ότι ξορκίζει την κακοδαιμονία και φέρνει ευημερία και αφθονία σε όποιον το χαρίζουμε. Ένα πήλινο, μεταλλικό ή από φυσητό γυαλί ρόδι με κόκκινη κορδελίτσα σε όμορφους χρωματισμούς αποτελεί  συνηθισμένο δώρο προς τους οικοδεσπότες φίλους μας την Πρωτοχρονιά, καθώς και στους ιδιοκτήτες ενός καταστήματος στα εγκαίνια  ή στους σπιτονοικοκύρηδες για το καινούργιο τους σπίτι. Οι μύθοι γύρω από τη ροδιά και τα ρόδια είναι ατελείωτοι, καθώς το δένδρο και οι καρποί του ήταν αφιερωμένα στην Αφροδίτη, στην Περσεφόνη, στη Δήμητρα, στην Αθηνά και στην Ήρα.

Η αρχαία αντίληψη ότι το ρόδι είναι σύμβολο καλοτυχίας και ευημερίας συνεχίζεται μέχρι τις μέρες μας. Μέχρι σήμερα ο καρπός της ροδιάς συμβολίζει τον ευτυχισμένο γάμο, την αφθονία, λόγω της πλειάδας των κόκκινων σπόρων του, και το πάθος ως ιερός καρπός της Αφροδίτης. Στην ελληνική παράδοση το ρόδι είναι σύμβολο γονιμότητας και αιωνιότητας, για αυτό σε γάμους και την πρωτοχρονιά σπάμε ρόδια. Αλλά ποτέ δεν έπαψε να σχετίζεται με τον Κάτω Κόσμο και τους νεκρούς του αποτελώντας βασικό συστατικό των κολλύβων.

Το πρωί της Πρωτοχρονιάς η οικογένεια πήγαινε στην εκκλησία ντυμένη με τα καλά της ρούχα για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου και να υποδεχτεί το νέο χρόνο. Στην επιστροφή ο νοικοκύρης του σπιτιού είχε στην τσέπη του ένα λειτουργημένο ρόδι, που στην Μικρά Ασία το φύλαγαν  στα εικονίσματα από τις 14 Σεπτέμβρη, την ημέρα του Σταυρού. Είναι αυτός που έκανε το ποδαρικό και έσπάγε το ρόδι. Χτυπούσε το κουδούνι της εξώπορτας, να του ανοίξουν – δεν έπρεπε να ανοίξει ο ίδιος με το κλειδί του. Έτσι ήταν ο πρώτος που έμπαινε στο σπίτι για να κάνει το ποδαρικό με το ρόδι στο χέρι.

Έμπαινε μέσα με το δεξί και σπάζοντας το ρόδι έλεγε: «Με υγεία, ευτυχία και χαρά το νέο έτος κι όσες ρώγες έχει το ρόδι, τόσες λίρες να έχει η τσέπη μας όλη τη χρονιά». Άλλη ευχή που συνηθίζεται να λέγεται κατά το σπάσιμο του ροδιού είναι: «Όσο βαρύ είναι το ρόδι, τόσο βαρύ να είναι το πορτοφόλι μας, όσο γεμάτο καρπούς είναι το ρόδι, να είναι γεμάτο το σπίτι μας με καλά και όσο κόκκινο είναι το ρόδι, τόσο κόκκινη να είναι και η καρδιά μας!». Όσο γερές κι όμορφες είναι οι ρώγες, τόσο χαρούμενες κι ευλογημένες θα είναι οι μέρες που φέρνει μαζί του ο νέος χρόνος.

Στα πλαίσια των χριστουγεννιάτικων δραστηριοτήτων φτιάξαμε κι εμείς ρόδια- γούρια από μπαλόνια. Την ιδέα την δανειστήκαμε από το παρακάτω βίντεο:

Ενέργεια και περιβάλλον

Viber 2022 12 17 07 30 20 459

Ανταποκρινόμενοι στις ανάγκες των καιρών επισκεφθήκαμε με τους μαθητές της Ε΄τάξης την μόνιμη έκθεση “Ενέργεια και περιβάλλον” που στεγάζεται  στην οδό Μίνωος 90 στο Ηράκλειο υπό την ευθύνη της οικογένειας Χουμεριάνου.

Οι μαθητές μας μέσα από πειραματική διαδικασία με λειτουργικά μοντέλα σε μικρογραφία γνώρισαν εναλλακτικές πηγές ενέργειας αλλά και πως μετατρέπεται η αποθηκευμένη σε αυτές ενέργεια σε επιθυμητές και  αξιοποιήσιμες μορφές:  αιολική ενέργεια- ανεμογεννήτρια, ηλιακή ενέργεια – φωτοβολταϊκά, βιοκαύσιμα (ελαιόκοκκος,κ.ά.),γεωθερμία – θέρμανση κατοικιών και θερμοκηπίων, παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

Στην συνέχεια  συμμετείχαν σε πειραματική διαδικασία ηλεκτρόλυσης και παραγωγής υδρογόνου και κατενθουσιασμένοι παρακολούθησαν να κινεί το χωρίς εξάτμιση  αυτοκινητάκι- μοντέλο.

Ύστερα από την πειραματική δραστηριότητα οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στον χώρο της έκθεσης όπου είδαν, μεταξύ  άλλων, πραγματικές κατασκευές  που λειτουργούν με βιοκαύσιμα: αποστακτήριο , καυστήρες ελαιοκόκκου, φούρνος κτλ. Επίσης παρακολουθήσαν σε λειτουργική μακέτα υδροηλεκτρικό φράγμα και την λειτουργία του υδροστρόβιλου.

Τέλος αφού παρακολουθήσαν  βίντεο για την λειτουργία του θερμοηλεκτρικού εργοστασίου στην Πτολεμαΐδα και συζητήσαν για τα μειονεκτήματα παραγωγής ενέργειας  με ορυκτά καύσιμα, κατέληξαν  στην αναγκαιότητα της χρήσης των εναλλακτικών και ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Ευελπιστούμε πως ο σκοπός μας επιτεύχθη: η καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης από την τρυφερή σχολική ηλικία, η ευαισθητοποίηση και η σωστή πληροφόρηση των μαθητών για περιβαλλοντικά θέματα, προκειμένου να γίνουν αποδεκτές οι προσπάθειες για τη χρήση των φιλικότερων και αποδοτικότερων για το περιβάλλον τεχνολογιών, των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας .

Εργαστήριο Δεξιοτήτων και σεισμός

Διαχείριση φόβου, άσκηση σεισμού και πρώτες βοήθειες

Ημέρα Αναπήρων

Frida Kahlo self portraitΜε αφορμή την Ημέρα Αναπήρων οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας γνώρισαν την Μεξικανή ζωγράφο Φρίντα Κάλο, παρακολουθώντας σχετικό βίντεο για την ζωή της και τους πίνακές της. Αφού  διαβάσαμε αποσπάσματα από το βιβλίο το “Γαλάζιο σπίτι” της Μέγκαν Ντέλαχαντ των εκδόσεων ΨΥΧΟΓΙΟΣ, ακολούθησε συζήτηση με κεντρικό άξονα το σύνθημα: “Αναπηρία: εμπόδιο ή κίνητρο;”