Θεολογική Πένα

θεολογικά και εκπαιδευτικά νέα και ανακοινώσεις

Το παιδί μέσα στην οικογένεια

Κάτω από: οικογένεια | ΚΑΒΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 8:53 πμ |  Με ετικέτα , , , |

Η οικογένεια είναι το πρώτο πλαίσιο στο οποίο εντάσσεται ένα παιδί. Με το που γεννηθεί ένα παιδί γίνεται μέλος του οικογενειακού συστήματος. Έρχεται σε επαφή με την μητέρα του την οποία ήδη γνωρίζει μέσω της μυρωδιάς της, των χτύπων της καρδιάς της κτλ, και θεωρεί οικεία από την περίοδο της εγκυμοσύνης. Όσο το παιδί μεγαλώνει αρχίζει να αντιλαμβάνεται και να εξοικειώνεται με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, όπως είναι ο πατέρας, τα αδέρφια, ο παππούς, η γιαγιά κτλ.

Μέσα στην οικογένεια το παιδί είναι σε μία συνεχή αλληλεπίδραση με την μητέρα και τα άλλα μέλη της οικογένειας. Τότε ξεκινάει και η φροντίδα του παιδιού και ο γονεϊκός ρόλος. Κανένας γονέας δεν είναι αρκετά προετοιμασμένος για το μεγάλωμα και την ανατροφή του παιδιού, κανένας δεν γνωρίζει ακριβώς τι πρέπει να κάνει και οι περισσότεροι γονείς έχουν το άγχος εάν θα είναι αρκετά καλοί και επαρκείς στο νέο τους ρόλο. Εάν θα μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους, εάν θα διαπαιδαγωγήσουν σωστά τα παιδιά τους, έχουν άγχος για την ανατροφή, για τη συμπεριφορά του παιδιού τους, αλλά και για καθημερινά πρακτικά θέματα που αφορούν την φροντίδα, τη διατροφή, την υγεία, σχολείο, τη μόρφωση και γενικότερα επιλογές που πρέπει να κάνουν ως γονείς για τα παιδιά τους.

Η οικογένεια ασκεί σημαντική επίδραση στο παιδί και στη θέση του παιδιού μέσα στην κοινωνία. Καθοριστικό ρόλο παίζει ο τύπος της οικογένειας, οι προσδοκίες των γονέων από το παιδί, οι προσδοκίες των γονέων σχετικά με τον δικό τους ρόλο, οι πεποιθήσεις, οι κανόνες της οικογένειας, οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας, καθώς επίσης,  τα βιώματα και οι κοινωνικές επιδράσεις που θα δεχτεί το παιδί. Όλα τα παραπάνω επηρεάζουν την γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη του παιδιού.

Επιπλέον, η οικογένεια λειτουργεί και ως φορέας πολιτισμού. Αυτό σημαίνει πώς μέσα από την οικογένεια το παιδί θα λάβει μηνύματα σχετικά με την κοινωνία, τον πολιτισμό, την ηθική και τις αξίες με τις οποίες μεγαλώνει ένα παιδί.

Το παιδί μέσα στην οικογένεια μαθαίνει να κοινωνικοποιείται βγαίνοντας αργότερα στην κοινωνία και σε ευρύτερα κοινωνικά πλαίσια όπως είναι το σχολείο κ.α. Πρώτα μαθαίνει να λειτουργεί μέσα στην οικογένεια με τους κανόνες και τις ηθικές αξίες που διέπουν το κάθε σύστημα και αργότερα προσαρμόζεται, κοινωνικοποιείται και εντάσσεται λειτουργικά στο κάθε καινούργιο πλαίσιο, όπως είναι το σχολείο, σύμφωνα με τους κανόνες αξίες που διέπουν αυτό. Είναι, λοιπόν, πολύ σημαντικό, οι γονείς να δίνουν βάση σε όλα τα πιθανά μηνύματα που το παιδί τους λαμβάνει μέσα από την οικογένεια και τον τρόπο διαπαιδαγώγησης του.

Επιστήμη και Θρησκεία

Κάτω από: Γενικά νέα | ΚΑΒΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 8:40 πμ |  Με ετικέτα , , |

Η σχέση θρησκείας και επιστήμης αποτέλεσε θέμα μελέτης από τα αρχαία χρόνια για φιλόσοφους, θεολόγους και επιστήμονες.Έχουν προταθεί διάφορες ερμηνείες της σχέσης αυτής, είτε αντιπαλότητας, είτε αρμονίας και συνεργασίας. Παράλληλα, έχει διατυπωθεί η άποψη πως δεν υπάρχει ουδεμία σχέση μεταξύ των δύο. Η επιστήμη χρησιμοποιεί την λογική, τον εμπειρισμό και τις αποδείξεις που προκύπτουν από την πειραματική διαδικασία, ενώ η θρησκεία στηρίζεται στην αποκάλυψη, την πίστη και την ύπαρξη του υπερφυσικού. Τόσο η θρησκεία όσο και η επιστήμη είναι πολύπλοκα κοινωνικά και πολιτιστικά φαινόμενα, τα οποία έχουν αλλάξει στον χρόνο.

Η σημασία της οικογένειας στο Χριστιανισμό

Κάτω από: οικογένεια | ΚΑΒΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δευτέρα, 27 Δεκεμβρίου 2021 10:15 πμ |  Με ετικέτα , , |

Μητροπολίτης Μεσογαίας

Γιά την ορθόδοξη αντίληψη, το σπίτι και η οικογένεια αποτελούν την πρώτη και βασικότερη περιοχή της χριστιανικής ζωής ή της εφαρμογής των χριστιανικών αρχών στην καθημερινή ζωή.

Ἀκόμη μεγαλύτερη ἀξία ὁ θεσμός τῆς οἰκογένειας προσέλαβε στή χριστιανική μας παράδοση. Στή διδασκαλία τῆς Ἁγίας Γραφῆς. Στή διδαχή καί τό κήρυγμα τῆς Ἐκκλησίας. Στή ζωή τῶν χριστιανῶν, τῶν μελῶν τοῦ ἐκκλησιαστικοῦ σώματος. Ἡ φράση πού τόσο συχνά ἀκοῦμε ἀπό τά χείλη πολλῶν «ὅλα ξεκινοῦν ἀπό τήν οἰκογένεια», δηλώνει τή μεγάλη ἀξία πού ἀποδίδει ἡ χριστιανική συνείδηση στόν θεσμό τῆς οἰκογένειας· τή συγκρότησή της καί τήν ἀπρόσκοπτη πορεία της μέ ὁδηγό τό θέλημα τοῦ Θεοῦ. Γι᾽ αὐτό καί ἡ χριστιανική οἰκογένεια ἀποτελεῖ τή βάση καί τό θεμέλιο κάθε χριστιανικῆς κοινότητας· τῆς ἐνορίας ἐν πρώτοις, ἀλλά καί ὁλόκληρης τῆς Ἐκκλησίας.
Δέν εἶναι καθόλου τυχαῖο ὅτι γιά τόν χαρακτηρισμό τῆς χριστιανικῆς οἰκογένειας υἱοθετήθηκε ἡ παύλεια ἔκφραση «κατ᾽ οἶκον ἐκκλησία» (Ρωμ. 16,5· Α’ Κορ. 16,19). Ἤ ἡ παρόμοια τοῦ ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου «ἐκκλησία μικρά».

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Τα κάλαντα των Χριστουγέννων

Κάτω από: Γενικά νέα | ΚΑΒΑΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Πέμπτη, 16 Δεκεμβρίου 2021 9:24 πμ |  Με ετικέτα , , |

Καλήν εσπέραν άρχοντες κι αν είναι ορισμός σας

Χριστού τη Θείαν Γέννησιν να πω στ’ αρχοντικό σας.

Χριστός γεννάται σήμερον εν Βηθλεέμ τη πόλει,
οι ουρανοί αγάλλονται, χαίρει η φύσις όλη.

Εν τω σπηλαίω τίκτεται εν φάτνη των αλόγων
ο Βασιλεύς των ουρανών και Ποιητής των όλων.

Πλήθος αγγέλων ψάλλουσι το “Δόξα εν Υψίστοις”
και τούτο Άξιον εστί η των ποιμένων πίστις.

Εκ της Περσίας έρχονται τρεις Μάγοι με τα δώρα
άστρο λαμπρό τους οδηγεί. Χωρίς να λείψει ώρα

Κάλαντα Πελοποννήσου

και Θεσσαλίας

Χριστούγεννα, Πρωτούγεννα, πρώτη γιορτή του χρόνου
για βγάτε, διέτε, μάθετε πως ο Χριστός γεννάται.
Γεννάται κι ανατρέφεται με μέλι και με γάλα,
το μέλι τρών’ οι άρχοντες, το γάλα οι αφεντάδες
κ το μελισσοβότανο να νίβονται οι κυράδες.

Κυρά ψηλή, κυρά λιγνή, κυρά γαϊτανοφρύδα,
κυρά μ’ όταν στολίζεσαι να πας στην εκκλησιά σου
βάζεις τον ήλιο πρόσωπο και το φεγγάρι αγκάλη
και τον καθάριο αυγερινό τον βάζεις δαχτυλίδι.

Εμείς εδώ δεν ήρθαμε να φάμε και να πιούμε,
παρά σας αγαπούσαμε κι ήρθαμε να σας δούμε.
Δώστε μας και τον κόκορα, δώστε μας και την κότα,
δώστε μας και πέντ’ έξι αυγά να πάμε σ’ άλλη πόρτα.