Υιοθετώ τη Λιμνοθάλασσα της Ψήφτας (μέρος 3ο)

Ολοκληρώνοντας το περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα, οι μαθητές μας, μαζί με τους μαθητές του Νηπιαγωγείου κατασκεύασαν μακέτα, στην οποία αποτύπωσαν το οικοσύστημα, όπως θα ήθελαν να γίνει, χωρίς να χάσει τη βιοποικιλότητά του και με ήπια ανθρώπινη παρέμβαση.

Τέλος, καλέσαμε τον Δήμαρχο, ώστε να του παρουσιάσουμε το πρόγραμμα και τα αιτήματα των παιδιών για την περιοχή. Ο Δήμαρχος Αναστάσιος Μούγιος, και η κα Στέλλα Σούχλα, Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου μας,  με μεγάλη χαρά ήρθαν στο σχολείο μας και άκουσαν με προσοχή και συγκίνηση τα λόγια των παιδιών. Ο Δήμαρχος, τους διαβεβαίωσε πως θα μεταφέρει τις ιδέες τους στους αρμόδιους.

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται η δράση μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υιοθετώ τη Λιμνοθάλασσα της Ψήφτας (μέρος 3ο)

Υιοθετώ τη Λιμνοθάλασσα της Ψήφτας (μέρος 2ο)

Σε δεύτερη επίσκεψη που κάναμε στην Ψήφτα, οι μαθητές ανέλαβαν δράση.

Εντόπισαν τα  επικίνδυνα  σημεία στην περιοχή και τα ανέδειξαν. Χωρίστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν πινακίδες . Στη συνέχεια τις τοποθέτησαν προσωρινά στα επικίνδυνα σημεία.

20240619 124602 20240619 124458 20240619 124441 20240619 124347

Όταν επιστρέψαμε στο σχολείο, συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας, στα οποία εντοπίζαμε τα κακώς κείμενα και την ανθρώπινη παρέμβαση στον χώρο.

googlempa ψηφτα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υιοθετώ τη Λιμνοθάλασσα της Ψήφτας (μέρος 2ο)

ΔΡΑΣΗ “ΑΠΛΩΝΩ ΕΥΤΥΧΙΑ-ΔΥΝΑΜΩΝΩ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ”

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εθελοντική δράση , στo πλαίσιo των στόχων του σχολείου για την προαγωγή του εθελοντισμού, του πνεύματος αλληλεγγύης, αλλά και των εργαστηρίων δεξιοτήτων για την καλλιέργεια της αλληλεγγύης και της ευαισθητοποίησης των παιδιών. Η δράση «Απλώνω ευτυχία – Δυναμώνω τη Φλόγα της καρδιάς» υλοποιήθηκε από όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Τροιζηνίας Μεθάνων, για την ενίσχυσή του Συλλόγου Γονέων με Νεοπλασματική ασθένεια ΦΛΟΓΑ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΡΑΣΗ “ΑΠΛΩΝΩ ΕΥΤΥΧΙΑ-ΔΥΝΑΜΩΝΩ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ”

“Εxplore the history of my place” – πρόγραμμα eTwining

Κατά τη σχολική χρονιά 2023-2024, ολοκληρώσαμε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning  με τίτλο: “Εxplore the history of my place”.

Συνεργαστήκαμε με σχολεία άλλων χωρών, χρησιμοποιήσαμε προγράμματα και γνωρίσαμε καλύτερα τον τόπο μας.

Το σύνολο των δραστηριοτήτων, αποτυπώνεται στο παρακάτω βίντεο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Εxplore the history of my place” – πρόγραμμα eTwining

Πρόγραμμα eTwinning “Exchange of Christmas cards”

Το σχολείο μας συμμετείχε στο εγκεκριμένο εθνικό πρόγραμμα

“Exchange of Christmas cards”

σε συνεργασία με άλλα σχολεία της Ελλάδας και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Βασική ιδέα του έργου ήταν η ανταλλαγή χριστουγεννιάτικων καρτών με ευχές στα αγγλικά και στα ελληνικά μεταξύ όλων των συνεργαζόμενων σχολείων.

IMG 20231128 090727 IMG 20231128 090755

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα eTwinning “Exchange of Christmas cards”

Υιοθετώ τη λιμνοθάλασσα της Ψήφτας (μέρος 1ο)

Με αφορμή το με Αρ. Πρωτ.: Φ11/ 114431/ Δ7 / 12-10-2023 έγγραφό του ΙΕΠ με θέμα: «Υλοποίηση στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Τα σχολεία “υιοθετούν” χερσαία και παράκτια οικοσυστήματα της Ελλάδας» με έναρξη το σχολικό έτος 2023-2024», το Σχολείο μας, ανέλαβε τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του  Προγράμματος :

“Υιοθετώ τη λιμνοθάλασσα της Ψήφτας”

Υλικό από την  πρώτη μας επίσκεψη, που περιλάμβανε μεταξύ άλλων τον καθαρισμό μέρους της παραλίας, σε συνεργασία με το κέντρο ¨Καθετή¨ και την καταγραφή στοιχείων του οικοσυστήματος (χλωρίδα, πανίδα, άβια στοιχεία).

viber5viber4viber3viber 1

Το κέντρο Καθετή, δημοσίευσες τη δράση μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υιοθετώ τη λιμνοθάλασσα της Ψήφτας (μέρος 1ο)

ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥ – 2023

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2023 ποστερμπανάνες
Σχολική Σκυταλοδρομία “Tρέχω για το ΕΥ” 2023 Η σκυταλοδρομία πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία! Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που έτρεξαν για την ΕΥΤΥΧΙΑ! Ευχαριστούμε θερμά το κατάστημα του κ. Βλάχου στον Γαλατά για τις πορτοκαλάδες που προσέφερε στα παιδιά, το κατάστημα του κ.Οικονόμου στον Γαλατά για τις μπανάνες που προσέφερε στα παιδιά, τον κ. Ντάνο Πρόεδρο της Κοινότητας Τροιζήνας για τα γλυκά κεράσματα που προσέφερε στα παιδιά, το Κέντρο Υγείας Γαλατά για ένα αμαξίδιο που μας διέθεσε, την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Τροιζήνας κα. Ποττάκη για το δεύτερο αμαξίδιο που μας διέθεσε και τον.κ. Αναγνωστόπουλο Αργύρη για τον εξειδικευμένο εξοπλισμό που μας διέθεσε, για τη λήψη φωτογραφιών και βίντεο.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥ – 2023

Ενημέρωση 20-09-2022

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2022, στις 06:00 το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνάντηση γονέων στο Δημοτικό.

Οι γονείς θα περάσουν στις τάξεις για μια γνωριμία, ενημέρωση και συζήτηση πάνω στον τρόπο μελέτης των παιδιών από τους εκπαιδευτικούς του κάθε τμήματος.

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση 20-09-2022

ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Λήψη αρχείου