agiasmos

Αγιασμός Σχ.έτους 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 11  Σεπτεμβρίου 2024  και ώρα 9.00 το πρωί θα γίνει ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Στις 09.30 π.μ. θα γίνει η αποχώρηση όλων των μαθητών/τριών.

Οι μαθητές θα προσέλθουν χωρίς τσάντες.

Τα δρομολόγια των λεωφορείων θα γίνουν κανονικά σύμφωνα με τις παραπάνω ώρες.

Μετά τον αγιασμό θα ακολουθήσει ενημέρωση γονέων από τον Διευθυντή του σχολείου.

Ο Φυλακισμένος Γίγαντας – ένα project ψηφιακής αφήγησης από τους μαθητές της Β’ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές της Β’ δημοτικού του δημοτικού σχολείου Συκαμίνου, εξερεύνησαν το θεματική των φυσικών καταστροφών, και συγκεκριμένα του σεισμού.
Οι μαθητές διάβασαν και συζήτησαν μύθους και ιστορίες για τον σεισμό από όλο τον κόσμο, μέσα από το βιβλίο “Η Γη χορεύει” των, Ασημίνα Κούρου, Μαρία Πανουτσοπούλου και Αγνή Παύλου, εκδόσεις Πατάκη.
Επέλεξαν τον διασκευασμένο μύθο από την Αρχαία Ελλάδα, και με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού, έφτιαξαν ένα βίντεο ψηφιακής αφήγησης, με τις δικές τους ζωγραφιές και ηχογραφημένη αφήγηση.
Συμπληρώνουν την αφήγηση του μύθου με έναν επίλογο πως οι μύθοι και ιστοριές, φτιάχτηκαν για να καταλάβουν οι άνθρωποι κάτι άγνωστο για αυτούς και πως τα ίδια πια γνωρίζουν πως προκαλείται ο σεισμός κι έτσι δε τους τρομάζει.

Υπεύθηνη Εκπαιδευτικός: Τσιγκούλη Άννα ΠΕ 06

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Στις  13-6-24 το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει τη γιορτή για το έτος 2023-2024.Θα έχουμε τραγούδια ,χορό ,φαγητό. Η γιορτή ξεκινά στις 1900.Παίρνουμε μαζί μας την καλή μας διάθεση ,κανένα φαγητό ή γλυκό ,αναψυκτικά και ερχόμαστε. Ολοι είναι ευπρόσδεκτοι.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ Κ. ΚΑΡΥΣΤΙΝΟ ΑΝΔΡΕΑ

Στις 20-5-24 θα γίνει ενημέρωση από τον κ. ΚΑΡΥΣΤΙΝΟ ΑΝΔΡΕΑ , Ψυχολόγο του ΚΕΔΑΣΥ ΕΥΒΟΙΑΣ ,στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας  στις 1900.Καλούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του σχολείου μας καθώς και των όμορων σχολείων. Θα ακολουθήσει  συζήτηση γύρω από αυτά τα θέματα.

ΔΕΠΥ 4

εκαβ

Ενημέρωση – Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από ΕΚΑΒ

Σήμερα Τρίτη 26 Μαρτίου εκπρόσωπος του ΕΚΑΒ διαφώτισε μαθητές και δασκάλους για θέματα πρώτων βοηθειών κατά τις ώρες 9.00 – 12.00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Παρουσιάστηκαν θέματα τραυματισμών, εγκαυμάτων, φραγμού αεραγωγού από τροφές, τσιμπημάτων εντόμων και φιδιών και αλλεργιών. Συζητήθηκαν προβληματισμοί και επιλύθηκαν απορίες μαθητών και εκπαιδευτικών.

newslogo9

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών του σχολείου 26-2-24

psixikianthektlogo

Στις 26-2-2024 , οργανώθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση

για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας,

με θέμα “Ψυχική Ανθεκτικότητα

από την εκπαιδευτικό κ. Έφη Χατζηστάμου.