Δ τάξη – Μελέτη Περιβάλλοντος

Η Στερεά Ελλάδα – Νομοί και πρωτεύουσες

Δ τάξη – Ιστορία

Ο Κλεισθένης θεμελιώνει τη δημοκρατία

Για την ΙΣΤΟΡΙΑ, που κάναμε , σας στέλνω παρουσίαση, ερωτήσεις και παιχνίδια εξάσκησης.

Δες την παρουσίαση. Θα θυμηθείς όσα είπαμε. Προτείνω να την βλέπεις την ώρα που διαβάζεις το μάθημά σου.

Δες το σχεδιάγραμμα του μαθήματος (αν σου χρειάζεται)

Απάντησε στις ερωτήσεις κατανόησης.

Απάντησε στις ερωτήσεις. Πάτησε πρώτα: Δείξε όλες τις ερωτήσεις.

Απάντησε σωστά στο κουίζ 7 ερωτήσεων.

Επίλεξε τη σωστή απάντηση. Μετά πατάς: “Επόμενη ερώτηση

Βρες τις λέξεις στο κρυπτόλεξο.

Λύσε το σταυρόλεξο.

Αν τα καταφέρνεις, φτιάξε το παζλ με τη βουλή των 500.

(Από αριστερά πάτησε: Change Cut                      .

Από το πλαίσιο που θα ανοίξει, πάτησε  6 piece classic.  (Για ευκολία)

Αν δυσκολεύεσαι, πατώντας: Auto Solve , βλέπεις πώς ετοιμάζεται το παζλ.)

Δες μια παρουσίαση (επαναληπτική) .   Αθήνα: Πορεία προς τη Δημοκρατία

Μπορείς  (αν θέλεις) να δεις κι ένα μικρό βίντεο για την αθηναϊκή Δημοκρατία.

Δ τάξη – ΙΣΤΟΡΙΑ : Τα πολιτεύματα στην αρχαϊκή Ελλάδα.

Σας στέλνω και παρουσιάσεις και ερωτήσεις κατανόησης και αρκετές ευχάριστες ασκησούλες για να εξασκηθείτε και να ελέγξετε τις γνώσεις σας. Καλό διάβασμα!

Τα πολιτεύματα στην αρχαϊκή Ελλάδα 1

Τα πολιτεύματα στην αρχαϊκή Ελλάδα 2

Δ τάξη – 12 Οκτ 2020

Σας στέλνω :  1) Για το μάθημα της  ΓΛΩΣΣΑΣ, που κάναμε σήμερα:

α)  «Μάθημα κυκλοφοριακής Αγωγής», να δείτε τα βιντεάκια μόνο.  Τη Γραμματική και την Ορθογραφία, θα την αφήσουμε για το αυριανό μάθημά μας.

β) Στέλνω ακόμα και μια παρουσίαση σε P.P. , να δείτε τα κυριότερα σήματα της Τροχαίας, που πρέπει να ξέρετε. Θα τα δούμε αύριο και μαζί.

2) Για τα μαθήματα των επόμενων ημερών, σας στέλνω έντυπα να τυπώσετε, που θα τα «δουλέψουμε» κυρίως στην τάξη.  Το έντυπο της Γλώσσας (Στον δρόμο με τον Σωτήρη) θα μας χρειαστεί την Τετάρτη και το έντυπο των Μαθηματικών (μάθημα 10), θα το αρχίσουμε την Πέμπτη. Εννοείται ότι δεν συμπληρώνετε τίποτα από αυτά, πριν τα διδαχτείτε! Μην παραξενευτείτε, που είναι τετρασέλιδα, γιατί θα τα χρησιμοποιήσουμε κάμποσες μέρες!!!

Δ τάξη – Γλώσσα, Μαθηματικά

ΓΛΩΣΣΑ – ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Για τη Δευτέρα, θα χρειαστούμε ένα έντυπο για τη Γλώσσα κι ένα για τα Μαθηματικά. Να τα έχετε μαζί σας, χωρίς να τα λύσετε.
Πρώτα θα διδαχτούν τα μαθήματα!!!

Δ τάξη – Ιστορία: Νέες αποικίες των Ελλήνων

(κλικ στην εικόνα)

Σήμερα μπήκαμε στη 2η Ενότητα (Αρχαϊκά χρόνια).

Σας στέλνω να διαβάσετε παίζοντας:  παρουσιάσεις του σημερινού μας μαθήματος, ερωτήσεις κατανόησης, κουίζ,  σταυρόλεξο και κρυπτόλεξο και φυσικά ένα βιντεάκι έκπληξη!  Είμαι σίγουρη πως θα σας αρέσουν όλα και θα σας διευκολύνουν!

Δ τάξη

Ελπίζω να σας άρεσαν όσα είδατε χτες!!! Υπομονή για τα επόμενα…

Προς το παρόν θα τυπώσετε τα δυο έντυπα  (Γλώσσας και Μαθηματικών), που θα χρειαστούμε στο αυριανό μας μάθημα,

Αρχείο 1

Αρχείο 2

Δ τάξη – Περί περιβάλλοντος

Για το νέο μας μάθημα της Γλώσσας (Σκουπίδια στη θάλασσα), σας στέλνω πολύ ωραία βιντεάκια και πανέξυπνα σποτάκια για την προστασία της θάλασσας. Είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσουν πολύ.  Στο τέλος έχει και εξάσκηση στην Ορθογραφία και στις σύνθετες λέξεις.

Μετά μπορείτε να τυπώσετε και να συμπληρώσετε το έντυπο με τις εργασίες.

Δ τάξη – Γεια σας και πάλι!!!

Όπως σας υποσχέθηκα, θα αρχίσουμε online εξάσκηση και θα δούμε πιο εύκολους τρόπους για διάβασμα.  Όλα αυτά που είδαμε μαζί και σας στέλνω, είναι επιλεγμένες εργασίες εξαιρετικών συναδέλφων μου, που τα ετοίμασαν για να διευκολύνουν τη μελέτη των δικών τους μαθητών, και τώρα κι εσάς!!!

• Σας στέλνω ερωτήσεις , ασκησούλες και κουίζ, για την Επανάληψη της Ιστορίας.
  • Ερωτήσεις, ασκήσεις, ορθογραφία κι όμορφα video, για το μάθημα της Γλώσσας: χρησιμοποίησέ το ξανάΠριν αρχίσετε την εξάσκηση, δείτε πρώτα μια παρουσίαση για τις προσωπικές αντωνυμίες, ώστε να θυμηθείτε όσα μάθαμε στην τάξη.

Όλα τα είδαμε και στην τάξη, μαζί. Δοκιμάστε και μόνοι σας και θα μου πείτε τις εντυπώσεις σας!

• Και τέλος θα τυπώσετε το έντυπο της Γλώσσας : το ρήμα ποιώ, γιατί θα μας χρειαστεί στο επόμενο μάθημά μας.

Γλώσσα, το ρήμα “ποιώ”, Γλώσσα, χρησιμοποίησε το ξανά, Ιστορία, επανάληψη “Γεωμετρικά χρόνια”

Υ.Γ Σας στέλνω και το πρόγραμμα των μαθημάτων. Μπορείτε να το τυπώσετε ή να το βλέπετε κάθε μέρα από εδώ.

κλικ πάνω στην εικόνα του προγράμματος για να "κατέβει" ως αρχείο.

Δ τάξη – Γεια σας και πάλι!!!

• Σας στέλνω ερωτήσεις , ασκησούλες και κουίζ, για την Επανάληψη της Ιστορίας.

κλικ πάνω στην εικόνα του προγράμματος για να "κατέβει" ως αρχείο.