ΤΑ E-BOOKS ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ (2)

ΤΑ E- BOOKS ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ

Τα βιβλία μας στα πλαίσια του σχεδίου δράσης

ΣΥΓΓΡΑΦΗ

Σε αυτό το βίντεο μπορείτε να δείτε μερικά από τα ποιήματα, τα τραγουδάκια και τα θεατρικά που γράψαμε  στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης.

ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ -ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ

Οι βιωματικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη Μεγαλόφωνη Ανάγνωση. Παρουσιάζονται ενδεικτικά κάποιες δράσεις και το βιβλίο που διαβάστηκε.

ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟΥ

Στο παρακάτω αρχείο θα βρείτε κάποια φύλλα εργασίας που συμπλήρωσαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια βελτίωσης του λεξιλογίου τους στα πλαίσια του σχεδίου δράσης για το σχολικό έτος 2023-  2024

ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ -ΑΦΙΣΕΣ ΜΕ ΤΟ CANVA

Στο παρακάτω βίντεο έχουν δημοσιευτεί κάποιες από τις αφίσες που δημιούργησαν οι μαθητές στα πλαίσια του σχεδίου δράσης για το σχολικό έτος 2023 -24. Είναι αφίσες από τους μαθητές όλων των τάξεων.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ, ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ, ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ, ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΖΩΑ, ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΑΞΕΙΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ, ΚΑΙΡΟΣ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ , ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ είναι κάποια από τα ζητήματα που απασχόλησαν τους μαθητές και αναδύθηκαν μέσα από τα βιβλία που διαβάσαμε μεγαλόφωνα στην τάξη.!

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.

Το Φωτόδεντρο αποτελεί ένα ψηφιακό αποθετήριο εκπαιδευτικού υλικού, το οποίο προσφέρει πλήθος δυνατοτήτων για την ενίσχυση της διδασκαλίας και της μάθησης στην τάξη.

Τ ο Φωτόδεντρο προσφέρει στους μαθητές:

• Πρόσβαση σε πλήθος εκπαιδευτικού υλικού, το οποίο μπορούν να μελετήσουν με τον δικό τους ρυθμό και από οπουδήποτε.
  • Ευκαιρίες για αυτοαξιολόγηση και ενίσχυση των γνώσεων τους.
  • Τρόπους για να συμμετάσχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία, αλληλεπιδρώντας με το υλικό και με τους συμμαθητές τους.

Συνολικά, το Φωτόδεντρο αποτελεί ένα πολύτιμο εργαλείο για την υποστήριξη της σύγχρονης διδασκαλίας και της μαθητοκεντρικής μάθησης, συμβάλλοντας στην ουσιαστική μόρφωση των μαθητών.

φωτόδεντρο 1φωτοδεντρο 2

Το ρομποτάκι Bee-Bot στην Εκπαίδευση.

Το Bee-Bot, ένα φιλικό προς τα παιδιά ρομπότ, αποτελεί ένα διασκεδαστικό και εκπαιδευτικό εργαλείο που χαρίζει νέες διαστάσεις στη μάθηση.

Χρησιμοποιώντας απλά πλήκτρα κατεύθυνσης (μπροστά, πίσω, αριστερά, δεξιά), τα παιδιά προγραμματίζουν το Bee-Bot να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη διαδρομή σε μια πίστα ή στο πάτωμα.

Μέσα από αυτή τη διαδικασία, έρχονται σε πρώτη επαφή με βασικές έννοιες προγραμματισμού, όπως η αλληλουχία, η αιτιότητα και η επίλυση προβλημάτων.

ΜΕΛΙΣΣΟΥΛΑ 1 ΜΕΛΙΣΣΟΥΛΑ 2 μελισσουλα 3