Τα κόμικς της Δ’ Δημοτικού

Ιούν 202124

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα κόμικς της Δ’ Δημοτικού

Εθελοντική αιμοδοσία, Εορτασμός των Ελευθέριων

Ιούν 202110

Σας ενημερώνουμε ότι αυτό το Σάββατο 12 Ιουνίου και ώρα 9:30 με 13:30 θα
πραγματοποιηθεί εθελοντική αιμοδοσία στην πλατεία Ειρήνης. Η διοργάνωση
γίνεται σε συνεργασία του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (τμήμα Κιλκίς) με το
Δήμο Κιλκίς υπό την αιγίδα της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων
Εθελοντών Αιμοδοτών Π.Ο.Σ.Ε.Α..

Επίσης την Κυριακή 13 Ιουνίου και ώρα 9:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο
Δρόμος Ελευθερίας, στα πλαίσια του εορτασμού των Ελευθέριων 2021 με
εκκίνηση και τερματισμό το Δημαρχείο Κιλκίς.
Δηλώσεις συμμετοχής στο 2341352212, γραφείο Αντιδημαρχίας Αθλητισμού.

Από τη Σχολική Επιτροπή Πρωτοτοβάθμιας Εκπαίδευσης

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθελοντική αιμοδοσία, Εορτασμός των Ελευθέριων

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ

Ιούν 202110

Με τα χρήματα που συγκέντρωσε το Δ.Σ. Πεδινού  (σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο και τους κατοίκους του χωριού) για το Make a Wish (Κάνε μια Ευχή) ο δεκατριάχρονος Ευθύμης πραγματοποίησε την ευχή του να αποκτήσει ένα δενδρόσπιτο με μπαλκόνι στην αυλή του σπιτιού του.

Κάνατε ένα παιδί που υποφέρει ευτυχισμένο!

Συγχαρητήρια!

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ

Εκπαιδευτικό υλικό σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης

Ιούν 20219

Τα τελευταία χρόνια έχει ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση αναφορικά με τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών από μικρή ηλικία, ως μέσο πρόληψης και προστασίας. Τόσο ο ρόλος του σχολείου όσο και της οικογένειας είναι ιδιαίτερα σημαντικός για την ενημέρωση και την προετοιμασία των παιδιών για ζητήματα σχετικά με τη σεξουαλικότητα.

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπ’ όψιν σας αναρτούμε ένα άρθρο που αφορά τους γονείς

και ένα βίντεο που απευθύνεται στις μαθήτριες και τους μαθητές με στόχο να δοθεί ένα έναυσμα για συζήτηση.

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό υλικό σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Ιούν 20214

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας περιβάλλοντος και σε συνεργασία με το νηπιαγωγείο παρουσιάζουμε δύο κολάζ με θέμα την καταστροφή και την προστασία του περιβάλλοντος.

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Ταξίδια στην Ελλάδα

Μάι 202126

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας της Δ’ Δημοτικού, ζητήθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες να ζωγραφίσουν μία εικόνα μέσα από το κείμενο “Ταξιδιωτικές εντυπώσεις”.

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ταξίδια στην Ελλάδα

Ζωγραφιές μαθητών για τα 200 χρόνια ελευθερίας

Μάι 202121

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ζωγραφιές μαθητών για τα 200 χρόνια ελευθερίας

Διαδικτυακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821

Μαρ 202110

Σας ενημερώνουμε πως η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και με τη στήριξη του Δήμου Κιλκίς και Δήμου Παιονίας θα διοργανώσει δύο διαδικτυακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821.
Οι πληροφορίες βρίσκονται στην παρούσα αφίσα.

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδικτυακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821

Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306

Μαρ 202110

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής υποστήριξης 10306. Είναι μια δωρεάν υπηρεσία, η οποία λειτουργεί καθημερινά και για όλο το 24ωρο και στην οποία μπορείτε να αναζητήσετε υποστήριξη για θέματα που αφορούν:

1) ψυχολογική βοήθεια/ ψυχιατρική υποστήριξη
2) ψυχο-κοινωνικά θέματα
3) θέματα που αφορούν την οικογένεια, παιδιά και εφήβους

Στη γραμμή αυτή (καλώντας χωρίς χρέωση στον αριθμό “10306”) μπορεί να απευθυνθεί ο οποιοσδήποτε ώστε να αναζητήσει στήριξη, ενθάρρυνση ή/και ψυχική ανακούφιση.

Τέλος, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι οι γραμμές αυτές στελεχώνονται από επαγγελματίες ψυχικής υγείας, οι οποίοι τηρούν όλες τους κανόνες δεοντολογίας, συμπεριλαμβανομένου αυτού του απορρήτου.

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Φεβ 202125

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ Δ.Σ. ΠΕΔΙΝΟΥ

« Παλιότερα άρθρα

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

με αυτή τη δημοσίευση θα θέλαμε να σας καλωσορίσουμε στο blog του σχολείου μας. Εδώ θα δημοσιεύονται διάφορα άρθρα, ενημερώσεις, εργασίες και δράσεις που πραγματοποιούνται. Από εδώ και μπρος μπορείτε να εισέρχεστε εδώ και να ενημερώνεστε.

Ευχόμαστε καλή αρχή!