ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΡΗΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

cropped cropped Δ.Σ. ΜΑΚΡΗΣ Αντιγραφή

Παραμύθια γραμμένα από παιδιά

Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας έγιναν συγγραφείς και εικονογράφησαν τα δικά τους παραμύθια δημιουργώντας τη συλλογή παραμυθιών «Παραμύθια γραμμένα από παιδιά», στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων Δημιουργώ – Καινοτομώ “Ένα βιβλίο γεννιέται”.

Τα παραμύθια είναι διαθέσιμα σε μορφή pdf εδώ Παραμύθια γραμμένα από παιδιά

καθώς και στον σύνδεσμο:https://online.publuu.com/559875/1258081

Βράβευση μαθητών στον 18ο Διαγωνισμό Μικρός Ευκλείδης: «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, διοργάνωσε στις 5 Απριλίου 2024 τον 18ο Διαγωνισμό Μικρός Ευκλείδης: «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για την Ε΄ και ΣΤ΄ ταξη και στις 16 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η βράβευση των διακριθέντων μαθητών.
Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που συμμετείχαν στον διαγωνισμό για την προσπάθεια τους!

βραβευσηβραβευση2

Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στον Αρχαιολογικό Χώρο Φιλίππων!

Οι μαθητές  του Δημοτικού Σχολείου Μάκρης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Τετάρτη 12 Ιουνίου τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων. Περιηγήθηκαν ανάμεσα στα αρχαία ερείπια, την επιβλητική ρωμαϊκή αγορά, το περίφημο αρχαίο θέατρο και το μουσείο, μαθαίνοντας για την ιστορία και τον πολιτισμό της περιοχής. Μέσα από ενδιαφέρουσες ξεναγήσεις και δραστηριότητες, οι μαθητές ήρθαν πιο κοντά στον αρχαίο κόσμο, αποκομίζοντας πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες. Αυτή η μοναδική ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή συνδύασε τη μάθηση με την ψυχαγωγία καλλιεργώντας την αγάπη των παιδιών για την πολιτιστική κληρονομιά.

Ανώνυμο σχέδιο 20240620 095823 0000

Η θάλασσα είναι το σπίτι μας!

Οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Μάκρης, με την υποστήριξη της Europe Direct ΑΜΘ, ανέλαβαν δράση για τον καθαρισμό της παραλίας της Αγίας Παρασκευής που τόσο αγαπούν. Με ενθουσιασμό και αίσθημα ευθύνης, οι μικροί εθελοντές συγκεντρώθηκαν στην ακτή, όπου εξοπλισμένοι με γάντια και σακούλες, απομάκρυναν πλαστικά και άλλα απορρίμματα. Η πρωτοβουλία αυτή, εκτός από την καθαριότητα της θάλασσας, είχε στόχο την ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας για τη σημασία της προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος. Ευχαριστούμε θερμά την κ Δήμητρα Δορουδιγένη και την Europe Direct ΑΜΘ, που αποτέλεσε αρωγό στην προσπάθεια αυτή παρέχοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό και ενίσχυσε το μήνυμα ότι όλοι μπορούμε να συμβάλουμε στην προστασία του πλανήτη μας.

20240620 094421 0000 1000000295 1000000296 1000012510 1000012511 1000012512Ανώνυμο σχέδιο 20240620 114328 0000

Επίσκεψη οδοντιάτρων στο σχολείο μας!

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων “Ζω καλύτερα-Ευ ζην” το Δημοτικό Σχολείο Μάκρης υποδέχθηκε στις 14 Μαΐου τις οδοντιάτρους του Κέντρου Υγείας, που επισκέφτηκαν το σχολείο για έναν σημαντικό σκοπό: την ενημέρωση και τον έλεγχο της στοματικής υγιεινής των μαθητών. Οι ειδικοί εξήγησαν στα παιδιά τη σημασία της σωστής φροντίδας των δοντιών και πως να διατηρούν ένα υγειές χαμόγελο. Μέσα από διαδραστικές παρουσιάσεις και πρακτικές συμβουλές, οι μαθητές έμαθαν πως να βουρτσίζουν σωστά τα δόντια τους και τη σημασία της τακτικής επίσκεψης στον οδοντίατρο. Η επίσκεψη αυτή ενίσχυσε τη γνώση τους για τη στοματική υγιεινή, προσφέροντάς τους εφόδια για το μέλλον.

Επίσκεψη οδοντιάτρων

Καλό Πάσχα!

Καλό Πάσχα

Επίσκεψη στο Εθνολογικό Μουσείο Θράκης

ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΡΑΚΗΣ

Μύρισε Άνοιξη!

ΑΝΟΙΞΗ

Θεατρική παράσταση “Τα ψηλά βουνά”

Την Πέμπτη 4 Απριλίου οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν και απόλαυσαν την θεατρική παράσταση “Τα ψηλά βουνά”. Το θεατρικό έργο είναι βασισμένο στο παιδικό μυθιστόρημα του Ζαχαρία Παπαντωνίου. Το έργο πραγματεύεται έννοιες όπως η αλληλεγγύη, ο αλληλοσεβασμός, το ομαδικό πνεύμα καθώς και την αγάπη προς τη φύση .

ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ 1

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, οι μαθητές του σχολείου μας δημιούργησαν μοναδικές κατασκευές αφιερωμένες στα αγαπημένα τους ζώα. Με φαντασία και δημιουργικότητα ενδυνάμωσαν την αίσθηση ευθύνης απέναντι στο περιβάλλον και τους μικρούς μας φίλους.

ΦΙΛΟΖΩΙΑ21000000372ΦΙΛΟΖΩΙΑ1000000373

Σελίδα 1 από 4

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén