Παρουσιάσεις σε επιμορφωτική ημερίδα

Την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: “Απολογισμός διδακτικού έτους 2023-2024 – Καλές Πρακτικές Διδακτικού Σχεδιασμού”.

Την ημερίδα διοργάνωσε ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Δασκάλων της 1ης Ενότητας Π.Ε. Φθιώτιδας, στο Αμφιθέατρο της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδας, στη Λαμία.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από δύο παρουσιάσεις. Η πρώτη ως Καλή Πρακτική από την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας κ. Τάσιου Σοφία με τίτλο “Βιωματικές και Συνεργατικές Πρακτικές στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας” και η δεύτερη ως δράση του σχολείου από τον εκπαιδευτικό κ. Ζαρκάδα Βασίλειο με τίτλο “Ο σχολικός μας κήπος, πεδίο μάθησης και δημιουργίας”.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικά, Εργαστήρια Δεξιοτήτων | Γράψτε σχόλιο

Γιορτή λήξης σχολικού έτους

Με τη λήξη των μαθημάτων της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές τις ΣΤ’ τάξης μας αποχαιρέτισαν με ένα πολύ όμορφο και γεμάτο αναμνήσεις, για όλους μας, θεατρικό έργο.

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου λοιπόν παρακολουθήσαμε τη μεταφορά της ταινίας του παλιού ελληνικού κινηματογράφου “Το ξύλο βγήκε απ’ τον Παράδεισο” στη σχολική μας θεατρική σκηνή.

Όλοι οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης ξεδίπλωσαν το υποκριτικό τους ταλέντο και απέδωσαν εκπληκτικά τους ρόλους τους.

Αποχαιρετούμε μετά από έξι χρόνια τα “εκτάκια” μας και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και καλή συνέχεια στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλές διακοπές!!!

Τροποποίηση Λειτουργίας Σχολικών Μονάδων Δήμου Λαμιέων

Λόγω των επικείμενων υψηλών θερμοκρασιών που αναμένεται να επικρατήσουν στην περιοχή μας, ο Δήμαρχος Λαμιέων ανακοίνωσε την απόφαση τροποποίησης του ωραρίου λειτουργίας των σχολικών μονάδων του Δήμου Λαμιέων (ως προς το ωράριο αποχώρησης των μαθητών) για την Τρίτη 11, Τετάρτη 12 και Πέμπτη 13 Ιουνίου. Η αποχώρηση των μαθητών από τα σχολεία τις παραπάνω ημέρες θα γίνεται στις 11:30 π.μ.

ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΛΑΜΙΕΩΝ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικά | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Έπαινος συμμετοχής “Μεγάλοι Μικροί Κυνηγοί”

Με μεγάλη χαρά λάβαμε τον έπαινο από την εταιρεία ανακύκλωσης ΑΦΗΣ για την συλλογή μπαταριών που κάναμε μαζί με το συστεγαζόμενο Νηπιαγωγείο. Μπορεί να μην φτάσαμε το στόχο των 100 κιλών για να πάρουμε δώρο από την εταιρεία, καταφέραμε όμως να γλιτώσουμε το περιβάλλον από 52 κιλά μπαταρίες. Υποσχόμαστε του χρόνου να γίνουμε καλύτεροι “κυνηγοί” μπαταριών!

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικά | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-2024 οι μαθητές της Δ’ τάξης συμμετείχαν σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τον τίτλο:

Ο σχολικός μας κήπος πεδίο μάθησης και δημιουργίας

(Πατήστε στον σύνδεσμο για να δείτε την παρουσίαση)

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικά, Εργαστήρια Δεξιοτήτων | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Συμπληρωματική στην εγκύκλιο για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία

Για τη συμπληρωματική στην με αρ. πρωτ. 44215/Δ2/25-04-2024 (ΑΔΑ: 62Α946ΝΚΠΔ-Μ6Μ) εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. με θέμα: «Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη
Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025» πατήστε εδώ .

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος

Στην πόλη της Λαμίας και στο πάρκο της Αγίας Βαρβάρας του Δήμου Λαμιέων, την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκαν δράσεις ενημέρωσης κι ευαισθητοποίησης της σχολικής κοινότητας σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, προώθησης των δράσεων της κυκλικής οικονομίας, διαλογής στην πηγή και κάθε άλλης πρακτικής φιλικής προς το περιβάλλον, ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου.

Στις παραπάνω δράσεις κι εκδηλώσεις συμμετείχε το Δημοτικό Σχολείο Λιανοκλαδίου με την παρουσία μαθητών κι εκπαιδευτικών των Α’ και Β’ τάξεων.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικά, Εργαστήρια Δεξιοτήτων | Γράψτε σχόλιο

Εργασίες ελαιοχρωματισμού και αποκατάστασης ζημιών

Εργασίες ελαιοχρωματισμού και αποκατάστασης ζημιών πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας μετά τις διακοπές του Πάσχα.

Ανακαινίστηκαν, βάφτηκαν και φρεσκαρίστηκαν πολλοί εσωτερικοί χώροι και αίθουσες διδασκαλίας.

Ευχαριστούμε θερμά τα συνεργεία του Δήμου Λαμιέων για την άμεση και αποτελεσματική ανταπόκριση στο κάλεσμά μας.

Ευχαριστούμε επίσης και την Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Λειανοκλαδίου κ. Χριστοπούλου Χριστίνα για τη βοήθειά της.

Εκκλησιασμός στο Ζηλευτό

Την Τρίτη 21 Μαΐου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας τίμησαν, με την παρουσία τους, τον εορτασμό των πολιούχων Αγίων, της Ενορίας Ζηλευτού, Κωνσταντίνου & Ελένης.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, μετά τον εκκλησιασμό, προσφέρθηκε πλούσιο κέρασμα από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ζηλευτού.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025

Διαδικασία-εισαγωγής-μαθητών-στην-Α-τάξη-Γυμνασίου-των-Μουσικών-Σχολείων-για-το-σχολικό-έτος-2024_2025

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο