Εκπαιδευτική επίσκεψη 27ης/9/2024-Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΊΟΥ  2024 , θα  πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο γήπεδο Καμαρών στα πλαίσια του εορτασμού της Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού Αθλητισμού από τις 8:30-12:30.

Οι μαθητές θα πρέπει να φορούν ρούχα και παπούτσια κατάλληλα για αθλητικές δραστηριότητες .

Να έχουν μαζί τους νερό και κολατσιό.

Η αποχώρηση θα γίνει κανονικά.

Το ολοήμερο Τμήμα θα λειτουργήσει κανονικά.

Αν κάποιος μαθητής του ολοήμερου επιθυμεί να αποχωρήσει  νωρίτερα θα πρέπει οι γονείς του να ειδοποιήσουν τηλεφωνικά το σχολείο.

Τα ΤΑΞΙ δουλεύουν κανονικά.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ Α.Δ.Υ.Μ.  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΥΣΙΑ.

.

Αγιασμός – έναρξη σχολικής χρονιάς 2024 -2025

Σας ενημερώνουμε πως  την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2024,  ο αγιασμός θα γίνει στις 8:30. Θα ακολουθήσει ενημέρωση από τη Διευθύντρια του σχολείου σχετικά με τις μεταφορές, τη λειτουργία του Ολοήμερου, τον σχολικό κανονισμό και άλλα θέματα. Στη συνέχεια  στις αίθουσες των τμημάτων ,  οι γονείς  θα ενημερωθούν από τους υπεύθυνους δασκάλους των τάξεων για τη λειτουργία της τάξης  , οι μαθητές θα παραλάβουν το πρόγραμμα και τα βιβλία και θα αποχωρήσουν με τη συνοδεία των γονέων τους.

Την Πέμπτη, 12 Σεπτεμβρίου 2024, το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά, πρωινός κορμός  και Ολοήμερο, σύμφωνα με το πρόγραμμα των μαθημάτων.

Καλή σχολική χρονιά!

Ευέλικτα καπάκια

Το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία για άλλη μια χρονιά στο πρόγραμμα του τμήματος Περιβαλλοντικής Επαίδευσης Αχαΐας ”  Ευέλικτα καπάκια“. Καταφέραμε,  και με τη συνδρομή του Συλλόγου γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, να συγκεντρώσουμε 110 κιλά καπάκια. Ευχαριστούμε  όλους τους  μαθητές , τις μαθήτριες και τους γονείς  που μας βοήθησαν σε αυτόν τον καλό σκοπό.

Εκδήλωση παρουσίασης παραδοσιακών χορών

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδήλωση ελληνικών παραδοσιακών χορών στην οποία συμμετείχε το σχολείο μας και άλλα  δημοτικά σχολεία του Δήμου Αιγιαλείας, στο υπαίθριο θέατρο «Γεώργιος Παππάς» του πολιτιστικού κέντρου «Αλέκος Μέγαρης», την Πέμπτη, 30 Μαίου 2024 .

Στην εκδήλωση εκτός από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε΄και Στ΄τάξεων στου σχολείου μας,  συμμετείχαν μαθήτριες και μαθητές των Δημοτικών σχολείων Αβύθου, 9ουΔημοτικού σχολείου Αιγίου και Δημοτικού σχολείου Ροδοδάφνης,  σε συνδιοργάνωση με το Δήμο Αιγιάλειας.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας για τηη συμμετοχή, την προσπάθεια και την άψογη παρουσία τους, η οποία καταχειροκροτήθηκε από το κοινό, και στον κ. Νικόλαο Χρόνη, καθηγητή Φυσικής Αγωγής  για την εξαιρετική δουλειά που έκανε με τα παιδιά!

Όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες πήραν έπαινο για την συμμετοχή τους και τα σχολεία αναμνηστικό συμμετοχής.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση και άρθρα από τον τοπικό τύπο.

Πρόσκληση σε εκδήλωση παρουσίασης Παραδοσιακών Χορών

Ο Δήμος Αιγιαλείας, αντιδημαρχία Παιδείας, και τα Δημοτικά Σχολεία Καμαρών , Ροδοδάφνης, Αβύθου και 9ο Αιγίου, σας προσκαλούν την Πέμπτη, 30 Μαΐου 2024   στην εκδήλωση παρουσίασης παραδοσιακών χορών , στο υπαίθριο θέατρο “Γεώργιος Παππάς” στο Αίγιο. Η εκδήλωση υλοποιείται με την ευγενική χορηγία των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων των συμμετεχόντων σχολείων. Ώρα έναρξης 20:00.

Διαγωνισμός αφίσας, σλόγκαν και ποιήματος για το βιβλίο

Από τις 4 Απριλίου ως τις 25 Απριλίου 2024 έγινε στο σχολείο μας διαγωνισμός δημιουργίας σλόγκαν, αφίσας και ποιήματος για το βιβλίο. Στο διαγωνισμό πήραν μέρος 5 ομάδες μαθητών και μαθητριών από όλες τις τάξεις. Νικητές του διαγωνισμού για την αφίσα είναι η ομάδα της

Ε1 τάξης( Λ.Α.,Ε.Λ., Δ.Π.,Ζ.Α., Ρ.Ζ., Φ. Κ.,Θ.Κ,Λ.Τσ. και Ν. Π.) και για το ποιήμα η ομάδα της Γ΄τάξης ( Ζ. Β. και Ν. Τ.) Τα έργα των παιδιών στολίζουν το χώρο της βιβλιοθήκηκαι μπορείτε να τα δείτε εδώ και εδώ.

Σε όλα τα παιδιά θα δοθούν έπαινοι συμμετοχής και στους νικητές βραβείο για την καλή δουλειά τους.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τα έργα και  τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό!

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 και ώρα 9:00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας , θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση αφιερωμένη στην εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά στις 8:15, χωρίς τσάντες, για να συμμετάσχουν και να παρακολουθήσουν την εκδήλωση. Με το πέρας της εκδήλωσης τα παιδιά θα αποχωρήσουν. Η πρωινή ζώνη και  το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσουν  και δεν θα δοθούν γεύματα. Τα δρομολόγια των ταξί θα γίνουν κανονικά.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 όλοι οι μαθητές που συμμετέχουν στην παρέλαση θα προσέλθουν στο σχολείο στις  9 παρά τέταρτο το πρωί. Από το σχολείο θα μεταβούν στον Ιερό Ναό Υπαπαντής του Χριστού για τη δοξολογία και θα ακολουθήσει η παρέλαση. Οι γονείς των μεταφερόμενων μαθητών παρακαλούνται να συνεννοηθούν με τους μεταφορείς  σχετικά με την μεταφορά των παιδιών τους.

Ενδυμασία παρέλασης: παραδοσιακή στολή ή λευκό πουκάμισο – λευκή μπλούζα και μπλε  φούστα – μπλε παντελόνι.

Αποκριές 2024

Την Τσικνοπέμπτη , η  σχολική κοινότητα του Δημοτικού Σχολείου Καμαρών γιόρτασε τις αποκριές  με τραγούδι, χορό και νόστιμα εδέσματα που γενναιόδωρα πρόσφερε και φέτος ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Ευχαριστούμε τον πρόεδρο και τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου για την προσφορά των εκλεκτών εδεσμάτων σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας και ευχόμαστε “Και του χρόνου, με υγεία! “.