Έκφραση μέσω της ποίησης

Στην παρακάτω σελίδα θα παρουσιάσουμε το δράμα του πολέμου και τη χαρά της ειρήνης μέσα από haïku (χαϊκού). Η ποίηση ανοίγει τα μάτια και βλέπουμε τη ζωή μέσα από άλλες εικόνες. Ας ανοίξουμε τον δρόμο στη φαντασία…

ΠΟΛΕΜΟΣ                                                                          ΕΙΡΗΝΗ

Δάκρυα στα μάτια                                                      Άσπρο περιστέρι

στα μάγουλα τρέχουν                                                χαρά μπορεί να φέρει,

τα νιώθουν να καίνε…                                              χαμένα όνειρα.

Δήμητρα Παπαγιάννη                                      Αλεξάνδρα Παπαγιάννη

Πόλεμο κάμω,                                                            Ζω και πεθαίνω

στρατιώτες λεβέντες                                                στα ματάκια σου μένω

βλέπω και χάνω.                                                       άνθη προσμένω.

Κατερίνα Καϊμακάμη                                      Κατερίνα Καϊμακάμη

δίχως σωτηρία.

Αλέξανδρος Λιόντας

Ιστορία και δημιουργική γραφή

Το παρακάτω ηλεκτρονικό βιβλίο δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος e twinning κατά το οποίο συνεργάστηκαν μαθητές του 2ου Γυμνασίου Κατερίνης με ομάδες μαθητών από τα Γυμνάσια Κορινού, Αρμενίου με Λ.Τ. Λάρισας και του Γυμνασίου ομογενών από το Wuppertal της Γερμανίας.

Μελετώντας την ελληνική επανάσταση του 1821

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

Μελετήστε το παρακάτω υλικό, προκειμένου να εκπονήσετε τις εργασίες που σας έχουν ανατεθεί:

ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΟ ΤΩΝ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Δημιουργική γραφή – Νέα ελληνική λογοτεχνία Α΄ γυμνασίου

δημιουργική γραφή

Διαβάστε το παρακάτω ηλεκτρονικό βιβλίο, το οποίο δημιουργήθηκε με την εφαρμογή book creator, στα πλαίσια της προσπάθειας για καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στους μικρούς μας μαθητές. Ως πηγή έμπνευσης χρησιμοποιήθηκε το αγαπημένο κλασικό λογοτεχνικό έργο του Μ. Λουντέμη, “Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα”.  Οι μικροί συγγραφείς είναι οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 του 2ου Γυμνασίου Κατερίνης.

Με πηγή έμπνευσης το έργο του Μ. Λουντέμη, “Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα”