Αποχαιρετισμός στα “εκτάκια” μας

Μέρα αποχαιρετισμού για τα “εκτάκια” μας. Η λύπη ενός τέλους, η χαρά μιας νέας αρχής. Οι δασκάλες και οι δάσκαλοι που μοιραστήκαμε μαζί τους 6 μοναδικά χρόνια, ευχόμαστε στα έξι αστεράκια μας ένα ταξίδι γεμάτο χαμόγελα, γνώσεις, πρόοδο και όμορφες φιλίες!

Ρομποτική

Οι εφαρμογές της εκπαιδευτικής ρομποτικής είναι απεριόριστες. Μπορούμε να χαλαρώσουμε, να παίξουμε και να φτιάξουμε κατασκευές διασκεδαστικές με τις οποίες να γελάσουμε ή κατασκευές χρήσιμες που να μας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Εδώ οι δικοί μας πειραματισμοί!

Ημερήσια εκδρομή στη Θάσο

Στις 6 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στη Θάσο. Το ταξίδι με το πλοίο, η επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο και στο αρχαίο θέατρο του νησιού , η περιήγηση στην αρχαία αγορά αλλά και στη σύγχρονη, για μικρές αγορές, ήταν εμπειρίες που έδωσαν πολλή χαρά στις  μαθήτριες και στους μαθητές μας.

4η Τηλεδιάσκεψη – Πρόγραμμα “ΟΔΥΣΣΕΑΣ”

Μετά από ένα πολύμηνο ταξίδι γεμάτο ενδιαφέρον και χαρά ολοκληρώθηκε η συνεργασία μας με το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου στο πλαίσιο του προγράμματος Οδυσσέας. Το συνεργαζόμενο σχολείο μοιράστηκε μαζί μας τις δημιουργίες του που ήταν 3 βίντεο στα οποία οι μαθήτριες και οι μαθητές χρησιμοποιώντας δαχτυλόκουκλες δραματοποίησαν μέσα από ωραίους διαλόγους 3 θεματικές που αναφέρονταν σε αρνητικές όψεις του διαδικτύου. Εμείς με τη σειρά μας μοιραστήκαμε μαζί τους ένα διαδικτυακό παιχνίδι που δημιουργήσαμε στο genially στις ίδιες θεματικές με τους φίλους μας στην Κρήτη. Φτιάξαμε μεικτές ομάδες μαθητριών και μαθητών από τα δύο σχολεία και παίξαμε μαζί διασκεδάζοντας και μαθαίνοντας! Ήταν μια υπέροχη εμπειρία!

Η αυλή μας… παιδική χαρά!

Μετά τις διακοπές του Πάσχα, η αυλή του σχολείου μας άλλαξε! Έγινε ένας φωτεινός και χαρούμενος χώρος γεμάτος όμορφες ζωγραφιές και επιδαπέδια παιχνίδια. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και από εκείνη τη μέρα απολαμβάνουν τα διαλείμματα σα να βρίσκονται σε παιδική χαρά!

Φτιάχνουμε κουλουράκια;

Το πρωί στις 24/04/2024 αρώματα από χυμό πορτοκαλιού, φρέσκο βούτυρο και βανίλια γέμισε την αίθουσα των Α Β και Γ τάξεων. Αφού συγκεντρώσαμε όλα τα απαραίτητα υλικά της συνταγής μας φτιάξαμε νόστιμα κουλουράκια. Διαβάσαμε προσεκτικά τα βήματα για την εκτέλεση της συνταγής, ανακατέψαμε, ζυμώσαμε, πλάσαμε…διασκεδάσαμε! Αφού γεμίσαμε τα ταψιά  μας, οι μαμάδες ανέλαβαν να ψήσουν τα κουλουράκια μας. Όταν ήταν πια έτοιμα, τα μοιράσαμε σε όλα τα παιδιά του σχολείου και στους/στις δασκάλους/ες μας.

3η τηλεδιάσκεψη με το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η τρίτη τηλεδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26/04/2024 μεταξύ των μαθητών/τριών μας των Ε΄ και Στ΄ τάξεων με τα παιδιά των αντίστοιχων τάξεων του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείο Ρεθύμνου στο πλαίσιο του προγράμματος Οδυσσέας. (περισσότερα…)

Η δύναμη του ατμού

Με αφορμή την ενότητα “Εφευρέσεις – ανακαλύψεις” τη Δευτέρα 22/04/2024 οι μαθητές/τριες πειραματίστηκαν στη μετατροπή της θερμικής ενέργειας του ατμού σε κινητική. Δεδομένου ότι η επιστήμη υποστηρίζεται από αντικειμενικά αποτελέσματα που είναι παρατηρήσιμα μέσω δεδομένων, στόχος των δραστηριοτήτων αυτών είναι να καταφέρουν τα παιδιά να σκέφτονται μέσα από την παρατήρηση και τον πειραματισμό και να πετύχουν να αναπτύξουν την λογική σκέψη και την κριτική ικανότητα.

4 Απριλίου – Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων

Τη μέρα αυτή, την αφιερωμένη στην αγάπη προς τα αδέσποτα ζώα που τόσο πολύ την έχουν ανάγκη, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίησή τους αναφορικά με την τύχη χιλιάδων τέτοιων ζώων που ζουν συνήθως κάτω από άθλιες συνθήκες.

Οι μαθητές/τριες με τη βοήθεια των δασκάλων τους συζήτησαν και προβληματίστηκαν γύρω από το θέμα των αδέσποτων ζώων, ζωγράφισαν, διάβασαν ένα παραμύθι, πρότειναν τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν να βοηθήσουν αδέσποτα ζώα και  εκτύπωσαν στον τρισδιάστατο εκτυπωτή του σχολείου ταΐστρα για αδέσποτες γατούλες που περνούν έξω από το σχολείο.