Πρόγραμμα – Δεσμός για τα σχολεία

για τα Σχολεία Logo

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αταλάντης, έλαβε δωρεά εκπαιδευτικού υλικού με την στήριξη του προγράμματος “Δεσμός για τα σχολεία” και παιδαγωγικά παιχνίδια τα οποία θα βοηθήσουν σε μεγάλο βαθμό τους μαθητές του.

Η προϊσταμένη του σχολείου, Ειδική Παιδαγωγός κ. Ευφροσύνη Κάραφλου, και όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό, ,εκφράζει τις ευχαριστίες του για τη δωρεά αυτή.

1η Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικού Σχολείου Αταλάντης (έτος 2020 – 2021)

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού
Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2020-2021)

[Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αταλάντης]

Μπορείτε να ενημερωθείτε για την 1η έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης του σχολείου μας από εδώ

Συμβουλές για γονείς κατά τη διάρκεια του Covid-19

Η πανδηµία του νέου κορωνοϊού COVID-19 και οι αλλαγές που έχει επιφέρει στην καθηµερινότητα δηµιουργεί αισθήµατα ανησυχίας, ανασφάλειας και άγχους σε άτοµα κάθε ηλικίας και ειδικά στα παιδιά και τους εφήβους. Στο παρακάτω αρχείο θα βρείτε χρήσιμες συμβουλές!!

Καλωσορίζουμε την Άνοιξη !!!!

Εργαστήκαμε ομαδικά και κατασκευάσαμε την Άνοιξη που είναι γεμάτη από λουλούδια!!!

Δημιουργήσαμε αφίσα με τους μήνες της άνοιξης και συζητήσαμε για αυτούς..

πηγή υλικού αφίσας: http://www.kidsactivities.gr/%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%B5%CF%83/oi-epoches-ta-paidia-toys/

Αξιοποιήσαμε την παροιμία ” Μάρτης είναι νάζια κάνει…πότε κλαίει …πότε γελάει “ και μιλήσαμε για τα συναισθήματα καθώς και τον καιρό του πρώτου μήνα της άνοιξης.

Κατασκευάσαμε τον Μάρτη μας ….

και στο τέλος φτιάξαμε τα μαρτάκια μας

Εγγραφές Α’ Δημοτικού 2020-2021

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών του που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2021-2022, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021.

Οι εγγραφές γίνονται έπειτα από τηλεφωνικό ραντεβού στο 2233022432.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

β. Βιβλιάριο Εμβολίων του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών. (παρ. 4, του
άρθρου 6 του Π.Δ 79/2017 (Α 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α
25).

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ.  πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015  εγκύκλιο
του ΥΠΑΙΘ (Α.Δ.Υ.Μ.).

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
Συνιστάται, οι Διευθυντές/τριες των Σχολικών Μονάδων όπως ελέγχουν με ιδιαίτερη προσοχή το εν λόγω αποδεικτικό στοιχείο, προκειμένου οι αιτήσεις εγγραφής να υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο σχολείο που ανήκουν οι μαθητές/τριες σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας (άρθρο 5 ΠΔ79/2017 (Α 109) όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 23 του Ν. 4559/2018 (Α 142).

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή
στο Δημοτικό.

1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του/της στο δημοτικό.

2. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2021) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του/της μαθητή/ριας.

3. Στις περιπτώσεις που ο/η μαθητής/τρια θα συνεχίσει τη φοίτησή του σε σχολείο του εξωτερικού και η αποστολή του Πιστοποιητικού Φοίτησης καθίσταται δύσκολη ή αδύνατη, το Πιστοποιητικό παραδίδεται στο γονέα ή στον κηδεμόνα, ο οποίος υπογράφει βεβαίωση παραλαβής.

Ασφαλώς ….κυκλοφορώ

Μαθαίνουμε να κυκλοφορούμε με ασφάλεια!!

Μαθαίνουμε τα σήματα, σχεδιάζουμε, ζωγραφίζουμε, παίζουμε….

Πώς διασχίζω έναν δρόμο ;

Συζητούμε τη σωστή και τη λανθασμένη συμπεριφορά στον δρόμο.

Δημιουργούμε τη δική μας αφίσα!!!

πηγή υλικού:

Λύνω το σταυρόλεξο!!!

Ανοιχτά σχολεία-18/2/2021

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με απόφαση του Δήμου, το σχολείο μας θα λειτουργήσει κανονικά αύριο Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου και Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2021.

Επισυνάπτεται ο σχετικός σύνδεσμος:

Ενημέρωση για τη λειτουργία των σχολικών μονάδων την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2021 και την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2021

Ευχαριστούμε Πολύ