Εορτή λήξης- Επίδοση Τίτλων

Σας πληροφορούμε ότι η εορτή λήξης του σχολείου θα γίνει την Πέμπτη 14/6/2018 και ώρα 19.00 και οι έλεγχοι καθώς και οι Τίτλοι Σπουδών θα επιδοθούν την Παρασκευή 15/6/2018 από ώρα 08.30 έως 12.30.

Εκ του Σχολείου

Επίσκεψη στην Αλλοτροπία

Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης επισκέφτηκαν το μουσείο της Αλλοτροπίας και συγκεκριμένα το τμήμα Φυσικής Ιστορίας οπού βρίσκονται σπάνια και πολλών ειδών κοχύλια! Επίσης τα παιδιά άκουσαν τον ήχο της θάλασσας μέσα από μεγάλα κοχύλια!!!

Έπειτα οι μαθητές μεταφέρθηκαν στην αίθουσα περιοδικών εκθέσεων, εκεί βρίσκονταν παλιά ημερολόγια.

Εκδρομή Ακρόπολη

Οι μαθητές της Δ’ , Ε’ και Στ’ του δημοτικού σχολείου είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να θαυμάσουν από κοντά τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης αλλά και να ξεναγηθούν στο σύγχρονο μουσείο της Ακρόπολης.

Μαθήματα ανθρωπιάς!

Οι μαθητές της Δ’ τάξης ως ένδειξη ανθρωπιάς και αγάπης συνέλεξαν τρόφιμα, όπου τα έδωσαν στην εκκλησία για να τα προσφέρει σε συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη!

Δημιουργώντας την τελική παρουσίαση του προγράμματος – Στ’

Οι μαθητές της Στ τάξης πραγματοποίησαν επίσκεψη στο μουσείο της Αλλοτροπίας, προκειμένου να δημιουργήσουν μια παρουσίαση του χώρου και του προγράμματος που υλοποίησαν φέτος. Η παρουσία της αρχαιολόγου κ. Εύης Τσοτα ήταν σημαντική, καθώς λειτούργησε ως εμψυχώτρια της διαδικασίας.

«Του κόσμου το ψωμί»

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους έφτιαξαν ψωμί στα πλαίσια της Διδακτικής Ενότητας «Του κόσμου το ψωμί», ( Γλώσσα, Γ΄ τεύχος ).

0 σχόλια

Μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο

Στα πλαίσια του προγράμματος για τη μετάβαση της Στ΄ τάξης , οι μαθητές πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Γυμνάσιο. Ξεναγήθηκαν στους κοινόχρηστους χώρους και στις αίθουσες του σχολείου.

0 σχόλια

«Η σεξουαλικότητα στην παιδική και εφηβική ηλικία»

Το Σχολείο σε συνεργασία  με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και το Κέντρο πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας Ν.Βοιωτίας, οργάνωσαν ομιλία με θέμα συζήτησης  «Η σεξουαλικότητα στην παιδική και εφηβική ηλικία» .Ο κος Σκόνδρας Αργύρης ως κοινωνιολόγος και επιστημονικά υπεύθυνος του Κέντρου ήταν αυτός που έκανε την εισήγηση και συντόνισε τη συζήτηση.Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 13/5/2018 και ώρα 19:00 στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου Αντίκυρας.

Κατασκευή θεατρικής μάσκας

Η Στ’ τάξη του σχολείου μας, στο πλαίσιο της δράσης για την κατασκευή θεατρικής μάσκας, ενημερώθηκε για την προέλευσή της (γιορτή γονιμότητας στην αρχαία εποχή) και ασχολήθηκε με μεγάλο ενδιαφέρον, καλλιεργώντας ποικίλες δεξιότητες. Το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό!

Διαγωνισμός ποίησης

Με αφορμή την Πανελλήνια Ήμερα Ελληνικής Γλώσσας 9/2 οι μαθητές της Δ’, Ε΄και Στ’ τάξης έγραψαν κάποια ποιήματα. Ο κος Τζουβάλης έδωσε κατευθύνσεις στα παιδιά πως να γράψουν ένα ποίημα χρησιμοποιώντας τις 5 αισθήσεις. Στη δεύτερη συνάντησή του με τους μαθητές (23/2), τους έδωσε οδηγίες πως να εμπλουτίσουν το ποίημα τους και με συναίσθημα. Η τρίτη συνάντηση θα έχει ως στόχο τη βράβευση, του καλύτερου ποιήματος από κάθε τάξη, με ένα βιβλίο.