Παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου-Επίσκεψη συγγραφέα στο Σχολείο

εικόνα Viber 2024 04 07 19 42 25 438Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, στο πλαίσιο των δράσεων για την παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου), οι μαθητές υποδέχτηκαν στο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Γεωργίου τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κ. Σοφία Γραμμόζη-Σωπίκη και είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για τα βιβλία της ”Η επιστροφή του βασιλιά Γιγαντόκαρδου” και ”Το σεντούκι της καρδιάς”, τα οποία είχαν επεξεργαστεί το προηγούμενο διάστημα. Η συγγραφέας έλυσε απορίες στα παιδιά, συνομίλησε μαζί τους και στο τέλος οι μαθητές της χάρισαν ζωγραφιές τις οποίες έφτιαξαν εμπνεόμενοι από τα βιβλία της.εικόνα Viber 2024 04 07 19 39 42 247

Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

εικόνα Viber 2024 04 07 19 23 59 316 3Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε η γιορτή του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Γεωργίου για την 25η Μαρτίου. Η γιορτή έγινε σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο του Αγίου Γεωργίου. Τα παιδιά είπαν τα ποιήματά τους, χόρεψαν και τραγούδησαν.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024, έγινε ο καθιερωμένος εκκλησιασμός και η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο του χωριού.

Ενημέρωση από το Κέντρο Υγείας Φιλιππιάδας

1Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε κοινή ενημέρωση των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου του Αγίου Γεωργίου στον χώρο του Νηπιαγωγείου για θέματα διατροφής από εξειδικευμένους επιστήμονες του Κέντρου Υγείας Φιλιππιάδας. Στη συνέχεια οι μαθητές απάντησαν φύλλα εργασίας σχετικά με όσα είχαν παρακολουθήσει.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Άρτας

μουσειο αρταςΤην Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Γεωργίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Άρτας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε όλους τους χώρους του Μουσείου. Είδαν αντικείμενα που διασώθηκαν από την Αρχαία Αμβρακία, καθώς και παιχνίδια με τα οποία έπαιζαν τα παιδιά εκείνη την εποχή. Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία για παιχνίδι και διασκέδαση σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στην περιοχή των Αγίων Αναργύρων Άρτας.

Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

3 ΙεράρχεςΤην Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός και αρτοκλασία στην Εκκλησία του χωριού. Η εορτή των Τριών Ιεραρχών, εκτός από τον εκκλησιαστικό χαρακτήρα, έχει και εκπαιδευτικό. Θεωρείται ως η εορτή των ελληνικών γραμμάτων, καθόσον οι Τρεις Ιεράρχες συντέλεσαν στην ανάπτυξη της χριστιανικής διδασκαλίας, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη των αρχαίων ελληνικών γραμμάτων. Την ίδια μέρα λοιπόν, οι μαθητές του Σχολείου έμαθαν για τη δράση και την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα γράμματα μέσα από φύλλα εργασίας και στοχευμένες εκπαιδευτικές δράσεις.

Κοπή Βασιλόπιτας

εικόνα Viber 2024 02 10 08 18 57 066Τη Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας. Οι μαθητές απόλαυσαν την πίτα και ο τυχερός συμμαθητής τους που βρήκε το φλουρί πήρε δώρο ένα επιτραπέζιο παιχνίδι!

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

γιορτή εικόνα Viber 2024 02 10 08 25 27 273Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε κοινή χριστουγεννιάτικη γιορτή του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Γεωργίου σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Αγίου Γεωργίου στον χώρο του Νηπιαγωγείου. Οι μαθητές  παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο, είπαν ποιήματα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια στους προσκεκλημένους, ενώ στο τέλος της γιορτής έλαβαν τα δώρα τους από τον Άγιο Βασίλη. Η γιορτή έκλεισε με γλυκίσματα που είχαν ετοιμάσει και φέρει οι γονείς των μαθητών.