Εκπαιδευτικά προγράμματα στα Γ.Α.Κ. Λάρισας

Τα Αρχεία Ν. Λάρισας καλούν τους μαθητές να γνωρίσουν το έργο της υπηρεσίας μέσα από εκπαιδευτικές δράσεις προσαρμοσμένες στα ενδιαφέροντα και την ηλικία τους. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επιλέξουν ένα ή περισσότερα από τα ακόλουθα προγράμματα:

•       Αναμνήσεις από τη σχολική τάξη

Τα παιδιά γνωρίζουν την παλιά σχολική τάξη μέσα από μία παρουσίαση με φωτογραφίες  που συγκρίνει το παλιό σχολείο με το σημερινό.  Γράφουν στον μαυροπίνακα, ξεφυλλίζουν παλιά διδακτικά βιβλία και παίζουν παιχνίδια βασισμένα στην παρουσίαση που παρακολούθησαν.

(Απευθύνεται σε μαθητές  1ης Δημοτικού έως 3ης Γυμνασίου. Διάρκεια  45’ )

•       Μάθημα στη μηχανή του χρόνου

Σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς  τα παιδιά κάνουν μάθημα στην σχολική τάξη με τα διδακτικά βιβλία του παρελθόντος και  τον μαυροπίνακα.

(Απευθύνεται σε μαθητές 1ης  Δημοτικού έως 3ης  Λυκείου. Διάρκεια 45’)

•       Ανακαλύπτω  την ιστορία του σχολείου μου

Σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τα παιδιά ετοιμάζουν μία εργασία για την ιστορία του σχολείου τους ερευνώντας το αντίστοιχο αρχειακό υλικό. Προϋποθέτει να έχουν παραλάβει τα ΓΑΚ το παλιό αρχείο του σχολείου.

(Απευθύνεται σε μαθητές  5ης Δημοτικού έως 3ης Λυκείου. Διάρκεια 2 ώρες)

•       Γνωρίζω τη γειτονιά του σχολείου μου

Μέσα από το βιβλίο του Γιώργου Ζιαζιά «Τοπωνυμική εγκυκλοπαίδεια  οδών και πλατειών Λάρισας» τα παιδιά βρίσκουν  τις οδούς που περικλείουν το σχολείο τους και μαθαίνουν  την ιστορία του ονόματος.

( Απευθύνεται σε μαθητές  3ης Δημοτικού έως 1ης Γυμνασίου. Διάρκεια 40’)

•       Ψάχνοντας την ιστορία της πόλης

Τα παιδιά προσπαθούν να διαβάσουν μεταφρασμένα τουρκικά δωρητήρια έγγραφα στα οποία τούρκοι Μπέηδες  προσφέρουν μέρος της κινητής ή ακίνητης περιουσίας τους για τη σύσταση ισλαμικού ιδρύματος.

(Απευθύνεται σε μαθητές  6ης Δημοτικού έως 3ης Λυκείου. Διάρκεια 2 ώρες)

•       Ο θεσμός της προίκας

Τα παιδιά μαθαίνουν για το θεσμό της προίκας μέσα από αρχειακές πηγές (προικοσύμφωνα). Χωρίζονται σε ομάδες, στις οποίες μοιράζονται προικοσύμφωνα διαφορετικών χρονολογιών. Στη συνέχεια η κάθε ομάδα παρουσιάζει το δικό της και συζητούν για την εξέλιξη του θεσμού ανάλογα με την εποχή και τις κοινωνικοπολιτικές και οικονομικές συνθήκες.

(Απευθύνεται σε μαθητές  6ης Δημοτικού έως 3ης Λυκείου. Διάρκεια 2 ώρες)

•       Γίνομαι αρχειονόμος για μια μέρα

Τα παιδιά μαθαίνουν βιωματικά τη δουλειά του αρχειονόμου και των Γενικών Αρχείων.  Με την καθοδήγηση των υπαλλήλων των ΓΑΚ ταξινομούν και περιγράφουν ένα αρχείο. (Απευθύνεται σε μαθητές  6ης Δημοτικού έως 3ης Λυκείου. Διάρκεια 2 ώρες)

•       Ζωγραφίζω τον ΑλοΓΑΚη

Τα παιδιά ζωγραφίζουν  αφίσα με τη μασκότ των ΓΑΚ Λάρισας, τον ΑλοΓΑΚη (Απευθύνεται σε μαθητές  1ης Δημοτικού έως 6ης Δημοτικού.  Διάρκεια 1 ώρα)
Τα προγράμματα θα πραγματοποιηθούν από 1 Οκτωβρίου 2014 έως 31 Μαΐου2015 στο αρχειοστάσιο των Γενικών Αρχείων, στο 3ο χλμ. Π.Ε.Ο. Λάρισας – Θεσσαλονίκης, για ομάδες  25/50 μαθητών.

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής από 09.00 έως 14.00 στο τηλ. 2410-531935 (κ. Β. Βλάχου). Πληροφορίες για τα ΓΑΚ Λάρισας στην ιστοσελίδα http://gak.lar.sch.gr.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Χρόνια Πολλά!!!

Ευτυχισμένο και Δημιουργικό 2013!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.