Γράμμα στον Άη Βασίλη

letter template printable to santa 703x1024 christmas envelope template

Κατηγορίες: Χριστούγεννα, Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γράμμα στον Άη Βασίλη

Χριστουγεννιάτικη κάρτα

blogger image 172933068

Κατηγορίες: Χριστούγεννα, Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικη κάρτα

Christmas song

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Christmas song

Ο εγωιστής γίγαντας

Ο εγωιστής γίγαντας pdf

710 5 2 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο εγωιστής γίγαντας

Μετατροπή ενέργειας και άυλη πολιτιστική κληρονομιά

Βίντεο youtube

Paddlet

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μετατροπή ενέργειας και άυλη πολιτιστική κληρονομιά

Ο Εγωιστής Γίγαντας του Όσκαρ Ουάιλντ είναι ένα γοητευτικό παραμύθι για τον εγωισμό και τη μοναξιά. Η συγκινητική ιστορία του γίγαντα που δεν άφηνε τα παιδιά του χωριού να παίζουν στον κήπο του φανερώνει πόσο αργά και με πόσο πόνο μαθαίνει κανείς να αγαπά και να εμπιστεύεται τους άλλους. Ένα αγαπημένο βιβλίο που κατέχει ξεχωριστή θέση ανάμεσα στους πολύτιμους θησαυρούς της παιδικής ηλικίας.

Όσκαρ Ουάιλντ

Ο Όσκαρ Ουάιλντ ή πιο σωστά  Όσκαρ Φίνγκαλ Ο’ Φλάερτυ Ουίλς Ουάιλντ γεννήθηκε στο Δουβλίνο το 1854. Σπούδασε στο Trinity College του Δουβλίνου, κι αμέσως έπειτα στην Οξφόρδη. Η πρώτη του ποιητική συλλογή κυκλοφόρησε το 1881. Δημοσίευσε μια σειρά από παιδικά παραμύθια. “Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέη” είδε το φως της δημοσιότητας το 1891, αλλά η πρώτη μεγάλη επιτυχία για τον Ουάιλντ έμελλε να προέλθει από το θέατρο, με τη “Βεντάλια της Λαίδης Γουίντερμηρ” (1892). Ακολούθησαν άλλα τρία θεατρικά έργα: “Μια γυναίκα χωρίς σημασία”, “Ο ιδανικός σύζυγος” και “Η σημασία του να είσαι τίμιος”, ενώ το τέταρτο, “Η Σαλώμη”, απαγορεύτηκε στην Αγγλία και δημοσιεύτηκε στη Γαλλία το 1893. Το 1895 καταδικάστηκε σε δύο χρόνια καταναγκαστικά έργα. Από τη θητεία του στη φυλακή γεννήθηκαν τα δύο αριστουργήματά του, “Η μπαλάντα της φυλακής του Ρήντιγκ” και το “De Profundis”. Μετά την αποφυλάκισή του το 1897, εγκαταστάθηκε οριστικά στο Παρίσι, ως το θάνατό του το 1900.

Όμως αρκετά είπαμε… Ας μιλήσει το βίντεο!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο