Χριστούγεννα σε όλον τον κόσμο

Πώς γιορτάζονται τα Χριστούγεννα ανά την υφήλιο; Διαβάστε το άρθρο μας και πληροφορηθείτε για τα πρωτότυπα ήθη και έθιμα που υπάρχουν σε διάφορα μέρη του κόσμου!

χριστουγεννιάτικα-έθιμα

Ukraine

Italy

Britain

Australia

Τι είναι η “θεωρία διασκέδασης”;

H θεωρία διασκέδασης ή Fun Theory αποτελεί μία εκπαιδευτική προσέγγιση που στοχεύει στην εκπλήρωση των παιδαγωγικών στόχων μέσα από τη διασκέδαση και το παιχνίδι.  Η θεωρία αυτή βασίζεται στην παραδοχή ότι, όταν κάποιος έχει θετική διάθεση, δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τη δραστηριότητα που τον απασχολεί. Ταυτόχρονα συνδέει την εκάστοτε δραστηριότητα με μια αίσθηση χαράς και ικανοποίησης, γεγονός που μπορεί να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση και τη δημιουργικότητα.

Οι δραστηριότητες που βασίζονται στη Fun Theory συντελούν στην άσκηση δεξιοτήτων όπως η επινοητικότητα, η φαντασία, η επιμονή ή η επίλυση προβλημάτων, δεξιότητες δηλαδή που σε ένα συμβατικό εκπαιδευτικό πλαίσιο δεν καλλιεργούνται συστηματικά. Επιπλέον είναι σημαντικό – ειδικά για μικρής ηλικίας παιδιά- να αποσυνδέεται το λάθος από την αποτυχία και να κινητοποιείται κάποιος να επαναλαμβάνει μια εργασία ακόμα κι αν δεν τη λύνει με επιτυχία.

Παρακολουθώντας τα βίντεο με τις “μουσικές σκάλες”  συμπεραίνουμε ότι η διασκέδαση μπορεί να αποτελέσει ένα κίνητρο υιοθέτησης μιας διαφορετικής συμπεριφοράς, αν και δεν είναι δυνατόν να προσδιορίσουμε τι είναι διασκεδαστικό για τον κάθε άνθρωπο ή σε ποιον βαθμό θα κινητοποιηθεί ο καθένας. Οπότε, όταν επιχειρήσουμε να εφαρμόσουμε δραστηριότητες τύπου Fun Theory στην τάξη, δε γίνεται εκ των προτέρων να υπολογίσουμε πώς θα ανταποκριθούν οι μαθητές μας. Ωστόσο υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που λαμβάνουμε υπόψη κατά το σχεδιασμό και την εκτέλεση των δραστηριοτήτων:

• Να αποσυνδέσουμε το λάθος από την αποτυχία
  • Να καταστήσουμε σαφές στα παιδιά ότι οι δραστηριότητες έχουν κάποιον στόχο
  • Να τονώσουμε το αίσθημα της ανακάλυψης και της εξερεύνησης
  • Να προσφέρουμε κάτι καινοτόμο και διαφορετικό
  • Να φροντίσουμε το περιεχόμενο να είναι παιγνιώδες και ελκυστικό