Τα 5 “Π” της ιστορίας – κατανόηση και περίληψη αφηγηματικού κειμένου

Πώς μπορώ να καταλάβω καλύτερα το κείμενο που διάβασα ή να γράψω μία περίληψη;

Για να τα καταφέρω, απαντώ στις ερωτήσεις «Τα 5  Π της ιστορίας» του χάρτη – Μαργαρίτα και βρίσκω τα σημαντικά στοιχεία του κειμένου!

Ενίσχυση Φωνολογικής Επίγνωσης

γάτα γ – α -τ – α

Η φωνολογική επίγνωση είναι η συνειδητή ικανότητα το παιδιού να αναγνωρίζει και να χειρίζεται τις συλλαβές και τα φωνήματα. Αποτελεί σημαντική προϋπόθεση για την κατάκτηση της ανάγνωσης και της ορθογραφημένης γραφής. Κατακτάται στην προσχολική ηλικία και θεωρείται ο βασικότερος προγνωστικός παράγοντας του βαθμού κατάκτηση της ανάγνωσης στην πρώτη σχολική ηλικία.

Υπάρχει πλήθος δραστηριοτήτων που ενισχύουν την φωνολογική επίγνωση. Ενδεικτικά, προτείνονται οι παρακάτω δραστηριότητες για τη γραφο – φωνημική διάκριση “μπ” -“π”, που στηρίζονται σε άμεση, δομημένη, εξατομικευμένη και μικρής διάρκειας παρέμβαση.