Προγράμματα σπουδών για την προσχολική εκπαίδευση

17 Φεβρουάριος 2023

Καλή χρονιά με ασφάλεια

13 Ιανουάριος 2022  Με ετικέτα

φωτο

Αγαπητοί γονείς καλή χρονιά

σας επισυνάπτω το  ΦΕΚ με τις οδηγίες για το άνοιγμα των σχολείων τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022.

Φροντίζω το περιβάλλον

25 Δεκέμβριος 2021  Με ετικέτα

Φροντίζουμε το περιβάλλον – Κάνουμε ανακύκλωση

Ταιριάζουμε σωστά τις εικόνες

Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

Οι γονείς στο νηπιαγωγείο -χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες

25 Δεκέμβριος 2021  Με ετικέτα ,

Εδώ μπορείτε να δείτε τις  δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν γονείς:

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

25 Δεκέμβριος 2021

Μπορείτε να φτιάξετε “σπιτικές” χιονόμπαλες με πολύ απλά υλικά!

Σπιτικές χιονόμπαλες

Εργαστήρια δεξιοτήτων

12 Δεκέμβριος 2021
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 3791 13-8-2021 εισάγονται τα εργαστήρια δεξιοτήτων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
εργαστηρίων
Τα εργαστήρια δεξιοτήτων διατρέχουν όλη τη σχολική χρονιά και είναι διάρκειας 7 εβδομάδων η κάθε θεματική με αναφορά σε αυτήν δύο με τρεις φορές την εβδομάδα. Στο τέλος όλων των εργαστηρίων το κάθε παιδί θα παραλάβει 4 διαφορετικούς φακέλους με τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν στην κάθε θεματική.
Το πρώτο θέμα που πραγματεύτηκε η τάξη μας είναι η οδική ασφάλεια, από την κατηγορία ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ-ΕΥ ΖΗΝ. Για την αξιολογηση και ανατροφοδότηση του προγράμματος, σας επισυνάπτουμε το link από το padlet που δημιουργήσαμε και παρακαλούμε να στείλετε τις φωτογραφίες σας ή τις ζωγραφιές σας αναφορικά με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας.
Περπατήστε κοντά στο σπίτι σας και παρατηρήστε τα σήματα, τους δρόμους τις διαβάσεις και ζητήστε από τα παιδιά το σημείο εκείνο που αναγνωρίζουν ή τα ενδιαφέρει.

Καλημέρα κόσμε!

28 Οκτώβριος 2020