Ευκλείδεια διαίρεση

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευκλείδεια διαίρεση

Λευκός Πύργος

Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λευκός Πύργος

Θεσσαλονίκη

Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεσσαλονίκη

Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού, 11 Δεκεμβρίου

…Όταν έστω και ένα μόνο παιδί στερείται τα δικαιώματά του, τότε ακυρώνεται η έννοια «δικαιώματα του ανθρώπου». Τα παιδιά χρειάζονται την αγάπη μας και τη φροντίδα μας όχι μόνο την παγκόσμια ημέρα του παιδιού, στις 11 Δεκεμβρίου, αλλά όλες τις μέρες του χρόνου…
Αντώνης Σαμαράκης

Στις 20 Νοεμβρίου 1959 ο ΟΗΕ υιοθέτησε τη «Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Παιδιού» και το 1989 τη «Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού». Για αυτό και στις  20 Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί να γιορτάζεται η «Παγκόσμια Ημέρα για τα δικαιώματα του Παιδιού”.
Στις 11 Δεκεμβρίου, – γενέθλια ημέρα της UNICEF – United Nations Children’s Fund (Ταμείο Παιδιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών) που ιδρύθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1946 για να βοηθήσει αρχικά τα παιδιά της Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Κίνας μετά το τέλος του Β’ παγκοσμίου Πολέμου, γιορτάζεται  η Παγκόσμια Ημέρα του παιδιού.Τα παιδιά όλου του κόσμου, ανεξαρτήτου χρώματος γιορτάζουν στις 11 Δεκεμβρίου, αν και θα έπρεπε να γιορτάζουν κάθε μέρα. Γιατί τα παιδιά όπως και οι ενήλικες έχουν δικαιώματα. Δικαιώματα που κάποιοι καταπατούν με τον πιο βάναυσο τρόπο, όπως παιδική εργασία, βία που βιώνουν πολλά παιδιά από μικρή ηλικία, έλλειψη εκπαίδευσης, έλλειψη βασικών καθημερινών αναγκών(νερό, φαγητό, ένδυση), έλλειψη ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.
Ας προσπαθήσουμε όλοι μας να γίνει η 11 Δεκεμβρίου η μέρα που όλα τα παιδικά μάτια να μπορούν να χαμογελούν!

Κατηγορίες: Διάφορα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού, 11 Δεκεμβρίου