Λίγα λόγια για μένα

Συγγραφέας: ΤΡΑΠΑΛΗ ΧΡΥΣΗ | Κατηγορία Για μένα | , στις 19-01-2021

Ονομάζομαι Τράπαλη Χρυσή και είμαι καθηγήτρια γερμανικών. Διδάσκω περισσότερα από 15 χρόνια και έχω εργαστεί σε φροντιστήριο, ιδιωτικό σχολείο και σε δημόσια σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Τα τελευταία χρόνια είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός εργαζόμενη σε δημοτικά σχολεία της Νέας Σμύρνης.

Akkusativ/ Αιτιατική

Συγγραφέας: ΤΡΑΠΑΛΗ ΧΡΥΣΗ | Κατηγορία Grammatik | , στις 19-01-2021

Akkusativchrys

AMEA

Συγγραφέας: ΤΡΑΠΑΛΗ ΧΡΥΣΗ | Κατηγορία Eυελικτή ζώνη | , στις 17-01-2021

Frühstück

Συγγραφέας: ΤΡΑΠΑΛΗ ΧΡΥΣΗ | Κατηγορία Vokabeln | , στις 20-12-2020

Παρακολουθήστε ένα βίντεο με παραγγελία πρωινού σε εστιατόριο.

Παίξτε κρεμάλα με φαγητά και ροφήματα που τρώμε στο πρωινό!

Τέλος παίξτε ένα διασκεδαστικό κουιζ!

Χριστούγεννα στη Γερμανία / Υλικό

Συγγραφέας: ΤΡΑΠΑΛΗ ΧΡΥΣΗ | Κατηγορία Landeskunde | , στις 20-12-2020

Ασκηση λεξιλογίου για τα Χριστούγεννα

Η συλλογή μου

Adventskalender (Flickr)

Weihnachtsessen (Flickr)

Weihnachtsbaum (Flickr)

Adventskranz (Flickr)

Χριστούγεννα στη Γερμανία

Συγγραφέας: ΤΡΑΠΑΛΗ ΧΡΥΣΗ | Κατηγορία Landeskunde | , στις 20-12-2020

Τα Χριστούγεννα στη Γερμανία είναι γεμάτα έθιμα και παραδόσεις. Οι Γερμανοί έχουν  αρχικά πολλά έθιμα αναφορικά με την προσμονή για τη μέρα των Χριστουγέννων. Ενα από αυτά είναι το λεγόμενο Adventskranz, που αποτελείται από 4 κεριά τα οποία ανάβονται στο σπίτι ένα για κάθε εβδομάδα του Δεκεμβρίου. Πολύ δημοφιλές στα παιδιά και όχι μόνο είναι το Adventskalender, το οποίο είναι ένα ημερολόγιο με 24 παραθυράκια, 1 για κάθε μέρα του Δεκεμβρίου μέχρι τις 25 Δεκεμβρίου οπότε και ανοίγονται τα δώρα που έχει φέρει ο Άγιος Νικόλαος ή ο νεογέννητος Χριστούλης. Παραδοσιακό έθιμο καταγόμενο από τη Γερμανία είναι και το Χριστουγεννιάτικο δέντρο που ήρθε στην Ελλάδα την εποχή του Όθωνα. Οι Γερμανοί συνηθίζουν να στολίζουν το δέντρο στις 24  Δεκεμβρίου και να πηγαίνουν στη λειτουργία της εκκλησίας. Την ημέρα των Χριστουγέννων τρώνε συνήθως χήνα ή πέστροφα συνοδευόμενα από κόκκινο λάχανο ή πατατοσαλάτα. Επίσης υπάρχει σε κάθε οικογένεια το έθιμο της ανταλλαγής των δώρων. Δώστε μια διαφορετική νότα στα φετινά σας Χριστούγεννα ακολουθώντας κάποια από τα έθιμα της Γερμανίας!