ΚΟΦΤΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

ΔΙΑΣΗΜΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

Δεκ 202211

Την εβδομάδα που μας πέρασε, στο μάθημα της Γλώσσας, με αφορμή  τον πίνακα του Θεόφιλου “Το μάζεμα της ελιάς” αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με πίνακες  διάσημων ζωγράφων.

Αρχικά παρακολουθήσαμε ένα σχετικό βίντεο.

Βρήκαμε και διαβάσαμε πληροφορίες για τον Θεόφιλο. Στη  συνέχεια τα παιδιά παρατήρησαν τον πίνακα και συζήτησαν  γι΄αυτόν. Τέλος τους δόθηκε το παρακάτω φύλλο εργασίας.

Αποτέλεσμα εικόνας για θεοφιλος μαζεμα ελιας
Δείτε το στο slideshare.net
Ασχοληθήκαμε με τον πίνακα “Ελιές με κίτρινο ουρανό και ήλιο” του Βίνσεντ Βαν Γκογκ
Αποτέλεσμα εικόνας για βαν γκογκ ελια
Στα παιδιά δόθηκε το παρακάτω φύλλο εργασίας.
Δείτε το στο slideshare.net
Βρήκαμε τις κρυμμένες λέξεις.
από κάτω από: ΓΛΩΣΣΑ, Δ ΤΑΞΗ | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΣΗΜΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

ΕΙΔΩΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΙΘΙΚΗΣ ΕΠΟΧΗΣ

Δεκ 202211

Φτιάχνουμε κι εμείς ειδώλια και  πήλινα αγγεία.
Παίρνουμε έτοιμο πηλό και τον ζυμώνουμε για να πλάθεται
εύκολα. Φτιάχνουμε πρώτα μια στρογγυλή βάση. Ύστερα
χαράζουμε με ένα μολύβι γύρω γύρω τη βάση, για να κολλάει
πιο εύκολα ο πηλός. Τώρα πλάθουμε «μακαρόνια» και τα
τυλίγουμε γύρω από τη βάση, το ένα πάνω στο άλλο. Όταν
ψηλώσει το αγγείο, το λειαίνουμε με τις άκρες των δαχτύλων
μας μέσα και έξω.

Συμπληρώνουμε το φύλλο εργασίας

Νεολιθική Εποχή

από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΙΔΩΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΙΘΙΚΗΣ ΕΠΟΧΗΣ

ΜΕ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΧΡΩΜΑΤΑ#SkillsLabs

Δεκ 20226

.jpg

Το έργο έχει σχεδιαστεί για να συναντά τις απαιτήσεις των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα ανταποκρίνεται σε μεγάλο μέρος των ζητουμένων του Κύκλου «Ευ ζειν», Υποενότητα «Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη» (Β’ και Ε’ τάξεις) και του Κύκλου «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ», Υποενότητα «Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα» (τάξεις Γ’ και Στ’). Ωστόσο μπορεί να καλύψει μέρος και άλλων εργαστηρίων, στον βαθμό που αποσκοπούν στο να αναπτύξουν την αυτό-αντίληψη και την ενσυναίσθηση των μαθητών. Το έργο βασίζεται στο πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 με τίτλο HOPEs (Ευτυχία, Αισιοδοξία, θετικότητα και Ήθος) που διεξήχθη το 2016 – 2018 σε πέντε χώρες της Ε.Ε. (Κύπρος, Ελλάδα, Ιρλανδία, Μάλτα, Πορτογαλία) και στόχευε στην ανάπτυξη της Θετικής Ψυχολογίας, στην δόμηση θετικής προσωπικότητας, στην ψυχική ανθεκτικότητα και στην ευτυχία των μαθητών. Δεν είναι επανάληψη του συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά εμπνέεται από αυτό μέσα από προσαρμοσμένες δραστηριότητες σε διαδικτυακό περιβάλλον.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΕ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΧΡΩΜΑΤΑ#SkillsLabs

21 Μαρτίου – Ημέρα Ποίησης

Μαρ 201822

Σήμερα ημέρα αφιερωμένη στην ποίηση και λίγες μέρες πριν την εθνική μας επέτειο, αποφασίσαμε στην τάξη μας να γίνουμε ποιητές. Αφορμή και έμπνευση στάθηκαν οι πίνακες του Θ.Βρυζάκη. Αφού τους μελετήσαμε, στοχαστήκαμε και δημιουργήσαμε.  Παρουσιάζουμε τα ποιήματά μας κι ελπίζουμε να τα απολαύσετε…

21 Μαρτίου

από κάτω από: ΓΛΩΣΣΑ | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 21 Μαρτίου – Ημέρα Ποίησης

Η Κοκκινοσκουφίτσα αλλιώς

Μαρ 20185

Την προηγούμενη εβδομάδα οι ομάδες της τάξης μας έγραψαν το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας…αλλιώς. Κάθε ομάδα θα παρουσιάσει την ιστορία της με διαφορετικό τρόπο. Σήμερα ετοιμάστηκε το βιντεάκι της πρώτης ομάδας και το παρουσιάζουμε. Τις επόμενες μέρες θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες παρουσιάσεις.

από κάτω από: ΓΛΩΣΣΑ | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Κοκκινοσκουφίτσα αλλιώς

ΤΑ ΓΛΥΠΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ

Φεβ 201814

Στο μάθημα της Ιστορίας τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για την ιστορία και τα γλυπτά του Παρθενώνα. ‘Ετσι ετοίμασα μια παρουσίαση σαν παιχνίδι.

από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΑ ΓΛΥΠΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ

ΠΙΚΑΣΟ ΚΑΙ ΑΡΛΕΚΙΝΟΙ

Φεβ 201810

Και πάλι στο μάθημα της Γλώσσας με αφορμή το μάθημα για την κατασκευή αρλεκίνου, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τον Πικάσο και τους πίνακές του που είχαν ως θέμα τους αρλεκίνους. Αρχικά είδαμε την παρακάτω παρουσίαση και στη συνέχεια έδωσα στα παιδιά σχετικό φύλλο εργασίας.

από κάτω από: ΓΛΩΣΣΑ | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΙΚΑΣΟ ΚΑΙ ΑΡΛΕΚΙΝΟΙ