Ιστορία Δ΄Δημοτικού , ” Το πολίτευμα στα χρόνια του Περικλή”

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία Δ΄Δημοτικού , ” Το πολίτευμα στα χρόνια του Περικλή”

Ευχές

Καλή χρονιά με υγεία, αγάπη, πρόοδο και ευτυχία.

Χρόνια πολλά

Χριστίνα Παπά

5637715C 892D 4B0B 8246 9AC35BCB54CA

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές

Ο κύκλος του νερού

IMG 3371

Ο κύκλος του νερού, γνωστός και ως υδρολογικός κύκλος, αναπαριστά τη συνεχή κυκλοφορία του νερού στη γη, περνώντας από διάφορα στάδια. Ο κύκλος αυτός περιλαμβάνει την εξάτμιση του νερού  από την επιφάνεια της γης, τον σχηματισμό σύννεφων και την πρόκληση βροχής ή χιονόνερου. Το νερό στη συνέχεια μπορεί να διοχετευτεί σε ρυάκια, ποτάμια και λίμνες, ενώ μέρος του μπορεί να διεισδύσει στο έδαφος για να σχηματίσει υπόγειες πηγές. Η συνεχής ανανέωση του κύκλου του νερού είναι ζωτικής σημασίας για τη διατήρηση της οικολογικής ισορροπίας και τη στήριξη της ζωής στα οικοσυστήματα του πλανήτη.

Κατηγορίες: Γλώσσα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο κύκλος του νερού

Ενότητα 5 – Ασφαλώς κυκλοφορώ

Οι εγκλίσεις του ρήματος

IMG 3369

Παραδείγματα:

Οριστική έγκλιση

• Ο Θάνος έγραψε την εργασία του.
  • Το απόγευμα θα πάω στο πάρκο.
  • Τα κατοικίδια ζουν κοντά στον άνθρωπο.
  • Δεν τρέχουμε στον δρόμο. [Η οριστική παίρνει άρνηση δε(ν)]

Υποτακτική έγκλιση

• Να διασχίζεις τον δρόμο κάθετα.
  • Να δένεστε με τη ζώνη ασφαλείας.
  • Ας παίξουμε κρυφτό.
  • Να μην οδηγείς ποτέ αφηρημένος. [ Η υποτακτική παίρνει άρνηση μη(ν)]

Προστακτική έγκλιση

• Κλείσε την πόρτα.
  • Πήγαινε στην ευχή του Θεού.
  • Έλα κοντά μου.
  • Μη φωνάζεις. [Η προστακτική παίρνει άρνηση μη(ν)]

Η προστακτική έχει μόνο το β΄ πρόσωπο του ενικού και του πληθυντικού αριθμού.

Διαδραστική άσκηση

Κατηγορίες: Γλώσσα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενότητα 5 – Ασφαλώς κυκλοφορώ

Ευκλείδεια διαίρεση (Κάθετη διαίρεση)

Ευκλείδεια διαίρεση λέγεται η διαδικασία κατά την οποία, όταν δίνονται δύο φυσικοί αριθμοί, ο Δ (διαιρετέος) και ο δ (διαιρέτης), βρίσκουμε δύο άλλους φυσικούς αριθμούς, τον αριθμό π (πηλίκο) και τον αριθμό υ (υπόλοιπο),  ώστε              Δ = (δ Χ π) + υ  και υ<δ

Δες  την κάθετη διαίρεση στο παρακάτω  βίντεο:

Διαδραστική άσκηση

Κάνε τις διαιρέσεις συμπληρώνοντας τους αριθμούς που λείπουν πατώντας ΕΔΩ

Κατηγορίες: Μαθηματικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευκλείδεια διαίρεση (Κάθετη διαίρεση)

Φυτά – σύμβολα των Χριστουγέννων

Τα Χριστούγεννα το σπίτι στολίζεται με φυτά, στολίδια και κορδέλες. Το έθιμο της διακόσμησης του σπιτιού με πράσινες γιρλάντες είναι πολύ παλιό.

Κατεβάστε το αρχείο με τα φυτά – σύμβολα των Χριστουγέννων

Η συλλογή

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυτά – σύμβολα των Χριστουγέννων

Το καραβάκι και η ιστορία του